| YoMsG a întrebat:

Nu stiu daca am ales categoria perfecta pentru asta. Acum 2 ani am fost intr-o relatie scurta cu o fata. Eu eram a 10-a ea a 8 a. Am vorbit o perioada si pana la urma am fost impreuna. A tinut putin, cam o saptaman din cauza ca eu ma simteam foarte ciudat si i-am spus sa ne despartim. Am continuat sa vorbim o perioada si ne inteleam foarte bine. La un moment dat ea a intrat intr-o relatie cu un prieten de-al meu. Nu m-a deranjat asta, dar am incetat sa vorbesc cu ea ca inainte. Cred ca am reinceput sa vorbesc cu ea dupa vreun an, cu tipul vorbeam iesea, deci n-a fost o problema ca s-a cuplat cu ea. Am vorbit cu ea o perioada, vorbeam zilnic, imi placea sa vorbesc cu ea si ne intelegeam bine. Din cauza ca iubitul ei, prietenul meu, a vazut ca vorbim mult, inimioare chestii s-a suparat, era gelos pe mine pentru ca am fost cu ea in trecut si crede ca as vrea sa i-o fur acum. Dupa ce s-a suparat tot i-am mai dat mesaje, si ea coopera foarte bine, ea n-avea nimic cu mine, daca nu-i placea, nu-mi raspundea, mai ales ca stia ca risca sa se certe cu ala. El se suparase rau pe mine, nu mai vorbeam. I-am explicat ca nu ma dau la ea, suntem doar prieteni si atata tot. N-a inteles inca mai crede ca vreau sa i-o fur. N-am mai bagat-o o perioada in seama ca sa nu se mai certe cu ala din cauza mea. Mie-mi place sa vorbesc cu ea, ma simt bine, desi nu vorbim asa des, o consider o prietena buna, ii spun secretele mele si ea anumite chestii pe care nu le stie nici iubitul ei. Pe mine nu ma intereseaza mai multe de o prietenie cu ea. Ar trebui sa ma opresc definitiv din a mai vorbi cu ea sau sa continui daca stiu ca nu am intentii rele? Deja relatia mea de prietenie cu el e deteriorata si nu se va mai repara si nici nu prea ma mai intereseaza.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o lege nescrisa pe care cei mari o stiu si ar fi trebuit si tie sa ti-o spuna:
Niciodata, dar absolut niciodata sa nu iti faci iubita, pe fosta prietena a prietenului tau!

Asta este o chestie super adevarata: el ti-a furat-o tie, tu acum i-o furi lui si tot asa. Intr-un final, prietenia voastra se rupe si asta din cauza unei fete, o prietenie de multi ani se poate destrama.
Nu merita asa ceva nimeni, mai ales daca sunt prietenii din copilarie cares e pot destrama.
Apoi, se pune la indoiala stabilitatea emotionala si sinceritatea partenerei, daca pe tine te-a insela cu ala ieri, maine te poate insela cu altul, nu?

| Cannibal a răspuns:

Dacă ai zis ca te face sa te simți bine ar trebui sa continui sa vorbești cu ea.
N-ai nimic de pierdut.