| Joakim a întrebat:

O intrebare cam stupida, insa mintea imi joaca feste.

In ultimul an, pot sa spun ca am intalnit doua fete de care m-am indragostit. Ei bine, cu timpul, una din ele s-a combinat cu cineva (eram si eu pe cale, dar meh, nu stiu) si am renuntat (chiar daca o cunosc de foarte mult timp). Pe cealalta fata o stiu de putin timp (ma rog, o cunosteam din scoala, dar nu prea vorbisem) unde am fost cu ea la diferite evenimente (nu doar eu cu ea, mai multi), insa de fiecare data cand o chem ma refuza, pe motive patetice... mi-am dat seama ca nu-i de mine si mi-am bagat picioru si-am lasat-o asa, ma simteam prea prost. Mai prost ma simteam ca o pun pe ea sa ma minta.

Acum, dupa ce se termina vara voi trece in alt colectiv (liceu) si poate acolo o sa ma bata norocu pe spate laughing.

Intrebarea este: am o stare de depresie, foarte ciudata, parca m-am despartit de cineva drag, lucru foarte ciudat. Imi fac diferite complexe si imi propun sa scap de acele defecte (singurul lucru bun) si mi-am schimbat intr-un fel si stilul de viata, dar in bine. Oricum, faza este ca ma simt foarte prost, simt nevoia sa am o fata langa mine (pshihic, nu pentru nevoi sexuale, sa discut, sa ma atasez de o persoana... ), ascult tot felul de melodii depresive si parca ma regasesc in ele. Parca simt intr-un subconstient ca o sa vina cineva in viata mea sau ca mi se va schimba complet (am o operatie in vara, in august, estetica [ma gandesc sa dau la academia de politie si acum este momentul potrivit ca sa scap de acest semn]), sper doar sa fie bine. Ma simt foarte prost (nu stiu de ce), parca plang dupa o fata care la momentul asta, nu exista. Vi s-a mai intamplat sa aveti stari de astea? Daca da, cum ati scapat sau ce-mi recomandati sa fac? Sa stau in stare de asteptare?

P.S. Am 15 ani, e varsta normala. Cat despre lumea care spune 'acum stai cu burta pe carte', n-am deloc probleme la carte, creierul imi permite sa am loc si de altceva [memorie vizuala foarte buna si logica, insa acum partea pshihica imi da de stat pe ganduri, de aceea apelez la voi].

1 răspuns:
| KamaSutra a răspuns:

Ai 15 ani,mai ai destul timp sa cunosti o gramada de fete. Tu trebuie doar sa fii deschis la comunicare si sa ai incredere in tine.
Lasa depresiile si tristetea,ai o varsta la care ar trebui sa te bucuri de orice lucru micut, esti la cea mai frumoasa varsta, zambeste si iesi cat mai mult, distreaza-te si cunoaste fete.
Nu trebuie sa disperi, sincer acum, ai toata viata inainte si sunt sigura ca vei cunoaste pe cineva pentru tine.