| shane_9616 a întrebat:

O intrebare pentru fete ce tampoane folositi(absorbante sau interne)? Eu folosesc interne si am auzit ca nu e prea bine ce stiti despre asta e vreo problema daca in fiecare luna folosesc asa ceva?

Răspuns Câştigător
| emilia21 a răspuns:

Buna eu din experienta mea personala, pot sa iti zic ca nu patesti nimic, eu am folosit si inca mai folosesc tampoane interne, asa ca stai fara grija, dar daca nu esti convinsa mai asteapta niste sfaturi, de la expertii TPU.

8 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

Tu ai o problema.nu tot ce se foloseste se numesc tampoane.
cele externe, pe care le fixezi pe slip se numesc absorbante. cele pe care le introduci in vagin se numesc tampoane.
nu exista nici un risc daca folosesti tampoanele.ba chiar tampanele sunt mult mai igienice decat absorbantele si sunt si mai comode.in cutia cu tampoane ai si o foaie pe care sunt scrise diverse chestii.acolo este mentionata o boala.singurul risc este sa apara acea boala, dar asta se poate intampla si daca folosesti absorbante.tot ce trebuie sa faci este sa ai grija la igiena si sa schimbi tampoanele regulat.
povestioarele cu:nu mai esti virgna daca folosesti tampoane sau apar diverse boli sunt cat se poate de gresite.in primul rand himenul este mult mai elastic in aceasta perioada si daca alegi marimea tampoanelor potrivita pentru tine nu vei pati nimic, dar absolut nimic. iar acele boli, daca e sa apara, vor aparea si fara ca tu sa fi folosit tampoane.
ceea ce am zis aici este valabil si in cazul absorbantelor.
cel mai bine ar fi sa mergi sa stai de vorba cu un ginecolog despre aceasta chestie.impreuna cu el vei decide care este mai bun pentru tine: absorbantul sau tamponul.tot el iti va putea da mult mai multe detalii despre riscuri si beneficii.nu mai cauta pe net pentru ca vei da peste tot felul de informatii total neadevarate, ca si faptul ca iti pierzi virginitatea sau te alegi cu tot felul de boli.
ce folosesc eu? nu cred ca conteaza atat de mult asta. poate ca mie convine sa folosesc tampoane, dar tie nu. poate ca eu folosesc absorbante, dar tie ti-ar fi mai bine daca ai folosi tampoane.toate suntem diferite si aceste lucruri se aleg in funcie de persoana, de organismul fiecaruia, de stilul vestimentar si de efortul fizic.si cand zic efort fizic ma gandesc la a face sport. poate esti genul de persoana care face sport si daca vei folos absorbante si vei transpira vei avea parte de niste iritatii sau disconfort asa ca va trebui sa alegi tampoanele.nu vreau sa te influentez in nici un fel, pentru ca nu am dreptul sa o fac.de asta spun sa mergi la un ginecolog si sa stai de vorba cu el despre asta.
o alta varianta ar fi sa le incerci pe ambele si sa vezi cu care te simti tu mai bine, dar asta ar insemna sa nu cunosti riscurile si asta nu mi se pare corect fata de tine.

| monique a răspuns:

Nu prea, fiindca nu lasa organismul sa elimine/respire, si astfel pot aparea tot felul de complicatii: febra, soc toxic, infectii (e totusi sange si putrezeste) iritatii. Se recomanda sa fie folosite doar in caz de nevoie (la piscina, cand e nevoie de o tinuta mai transparenta etc.) iar in zilele obisnuite absorbante care sa nu deregleze flora vaginala (deci fara parfum si alte minuni).

| Noir a răspuns:

Inseamna ca nu mai esti virgina pentru.ca ai folosit tampoanele interne.Eu folosesc absorbantele si sunt foarte multumita de elehappy

| zuzulici a răspuns:

Http://www.tampoane-ob.ro/ aici sunt beneficiile insa din cate am inteles eu e bine sa porti interne numai atunci cand ai neaparata nevoie, adica sa mergi la o discoteca sau stiu eu, am inteles ca se poata forma o rana la baza vaginului... ma mai documentez si am sa-ti raspund mai clar

| aиdяaaa●• a răspuns:

Eu folosesc absorbante.Am auzit ca folosirea in mod frecvent a tampoanelor interne cresc riscul de rana pe col, de infectii vaginale, de sindrom toxico-septicstraight faceCa sa nu risti mai bine le folosesti mai rarwinking*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absorbantele sunt mult mai indicate, dar si tampoanele sunt destul de igienice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nimicwinkingwinking

| Nen_Beatrice_1993 a răspuns:

Eu folosesc absorbante always, dar și absorbante interne. Cele interne au un risc mai ridicat de apariție a infecțiile și trebuie schimbate la maxim 2 ore. De la always mă irit ingrozitor. Trebuie să le schimb urgent