| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

O poveste cu morala

O tanara statea si astepta avionul in sala de asteptare a unui aeroport mare. Pentru ca trebuia sa astepte mult timp, si-a cumparat o carte si un pachet de biscuiti, ca sa treaca timpul mai usor. S-a asezat in sala de asteptare VIP si a inceput s a citeasca. Langa ea, pe scaunul alaturat erau biscuitii si pe urmatorul scaun era un domn care citea ziarul.

Cand a inceput pachetul si implicit primul biscuite, domnul de alaturi a luat si el unul. Ea s-a simtit indignata, dar n-a zis nimic si a continuat sa citeasca.
In interiorul ei isi spunea "uite ce fel de pesoana e acest barbat! daca as avea numai putin curaj, i-as face morala..."
Si asa de fiecare data cand ea lua un biscuite, lua si el unul pana cand a mai ramas in pachet ultimul biscuite. Ea gandea: "ah, acum vreau sa vad ce imi zice cand se vor termina toti!" Barbatul a luat ultimul biscuit, l-a rupt in doua si i-a dat jumatate.

"Ah, asta e culmea!", gandi ea si isi lua lucrurile, cartea si geanta si se indrepta spre iesirea salii de asteptare.

Cand se simti un pic mai linistita si nervii ii trecusera, se aseza pe un scaun de-a lungul unui coridor mai ferit de priviri indiscrete.
Inchise cartea si deschise geanta pentru a pune acolo jumatatea de biscuit ramasa cand... deschizand geanta vede ca pachetul de biscuiti era intreg, in geanta. Se rusina de modul in care se comporta si abia atunci intelese ca pachetul de biscuiti pe care il mancase nu era al ei, ci al domnului de alaturi care a impartit cu ea chiar si ultima bucatica, fara a se simti indignat, nervos sau superior, fata de ea care se comportase urat si chiar isi simtise orgoliul atins.

MORALA:

Cate dati in viata am mancat biscuitii altcuiva fara sa ne dam seama?
Inainte de a ajunge la o concluzie si inainte de a gandi rau despre o persoana, UITA-TE atent la ceea ce ai in jur, de obicei ceea ce vezi nu e si adevarul situatiei!

Exista 5 lucruri in viata care NU POT FI RECUPERATE:
- o piatra, dupa ce ai aruncat-o;
- o vorba, dupa ce ai spus-o;
- o sansa, dupa ce ai pierdut-o;
- timpul, dupa ce a trecut;
- iubirea, pentru cel ce nu lupta.

Răspuns Câştigător
| Leea1234 a răspuns:

Bravo!
sper ca,"copii" inca verzi la minte, sa fi inteles ceva din povestioara ta!

"Inainte de a ajunge la o concluzie si inainte de a gandi rau despre o persoana, UITA-TE atent la ceea ce ai in jur, de obicei ceea ce vezi nu e si adevarul situatiei!"
felicitari!

24 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ah mi-ai adus aminte de fosta prietena laughing draguta povestioara happy

nony
| nony a răspuns:

Adelyyy.frumoase povesti, multe dintre ele le stiam, dar ai vreo una personala ca sa impartasesti si cu noi? thinking

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Morala unui prieten adevarat
A fost odata un baiat cu un caracter foarte urat. Tatal lui i-a dat intr-o zi un saculet cu cuie si i-a spus sa bata cate un cui in usa gradinii de fiecare data cand isi pierde cumpatul si/sau se cearta cu cineva.
In prima zi a batut 37 de cuie in usa. Saptamanile ce au urmat a invatat sa se controleze si numarul cuielor batute in usa s-a micsorat de la o zi la alta. Descoperise ca este mult mai usor sa te controlezi decat sa bati cuie intr-o usa.
In sfarsit a sosit ziua in care baiatul nu a mai batut nici un cui in usa. S-a dus prin urmare la tatal sau sa ii spuna ca nu a mai batut nici un cui in aceasta zi.
Tatal lui i-a spus atunci sa scoata un cui din usa pentru fiecare zi care trece in care nu isi pierde rabdarea. Zilele au trecut si in sfarsit baiatul a putut sa-i spuna tatalui ca a scos toate cuiele din usa.
Tatal l-a condus pe baiat pana in fata usii si i-a spus:
"Fiule, te-ai purtat foarte bine dar priveste cate gauri sunt in usa! Nu va mai fi niciodata ca inainte. Cand te certi cu cineva si cand ii spui lucruri urate ii lasi o rana ca aceasta. Poti infige un cutit intr-un om si sa il scoti imediat, dar rana va ramane pentru totdeauna. O rana verbala face la fel de rau ca si una fizica. Nu are importanta de cate ori te vei scuza, rana va ramane. "
Morala: Atentie la ce vorbesti! Nu-ti scuza orgoliul folosindu-te de cuvinte si inconjoara-ti realitatea de prieteni adevarati!
Inainte sa vorbesti si sa acuzi, gandeste-te daca cel pe care esti pornit sa-i faci rau iti vrea cu adevarat raul la randul lui! Oare ce-l pentru care esti in stare sa faci sacrificii iti este prieten, doar pentru ca iti spune cuvinte frumoase sau laude nemeritate, dar pe care-ti doresti sa le auzi? Te-ai gandit ca ar putea avea vreun interes material sau de alta natura lingusindu-te? Probabil nu ai o parere prea demna despre tine nici chiar tu, de simti nevoia sa te inconjori cu astfel de fiinte pentru a auzi asemenea cuvinte.
Eu una prefer in jurul meu, persoane care au curajul sa-mi spuna realitatea in fata, nu mincinosi cu interese ascunse. Si viata mi-a daruit astfel de persoane in jur. Nu sunt multi si imi ajung degetele de la maini sa-i numar, dar stiu un lucru: PRIETENII ADEVARATI sunt bijuterii rare!

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Tu cand i-ai amintit ultima data prietenului tau cat de important este pentru tine?
Un şoricel privi din crăpătura sa din perete şi îi văzu pe ţăran şi pe nevasta acestuia deschizând un pachet.
- "Ce mâncare să fi adus oare?" se întrebă şoricelul
Cu groază îşi dădu repede seama că era o capcană.
Şoricelul se strecură cu mare grijă în curtea animalelor şi dădu alarma:
- "E o capcană în casă, e o capcană în casă!"
Găina cotcodăci şi se înfoie, ridică apoi capul şi îi spuse:
- "Domnule Şoarece, vad bine că acest lucru te afectează, dar pentru mine el nu are nici o relevanţă. Nu pot permite ca acest lucru să mă afecteze."
Şoricelul se întoarse atunci înspre porc şi îi spuse:
- "E o capcană în casă, e o capcană în casă!"
Porcului îi fu milă de el, dar răspunse:
- "Îmi pare foarte, foarte rău, domnule Şoarece, dar tot ce pot să fac este să mă rog. Te asigur că te vei găsi în rugăciunile mele."
Şoricelul merse atunci la vacă şi îi spuse:
- "E o capcană în casă, e o capcană în casă!"
Vaca îi spuse:
- "Vai! Domnule Şoarece, îmi pare foarte rău pentru tine, dar chiar nu este o urgenţă pentru mine."
Şi aşa se întoarse şoricelul în casă, cu capul plecat şi cât se poate de amărât, pentru a înfrunta de unul singur capcana pusă de ţăran.
În chiar noaptea aceea în casă se auzi un zgomot, ca acela produs de o capcana în care s-a prins un şoricel.
Nevasta ţăranului se repezi să vadă ce s-a prins. Pe întuneric, ea nu îşi dădu seama că în capcană îşi prinsese coada un şarpe veninos. Şarpele o muşcă pe nevasta ţăranului.
Ţăranul o duse cât putu de repede la spital şi când o aduse acasă, ea mai avea încă febră.
Oricine ştie că cel mai bun tratament împotriva febrei este supa proaspătă de pui, aşa că ţăranul luă un cuţit şi se duse în curtea păsărilor ca să facă rost de principalul ingredient pentru supă.
Dar nevasta lui nu se însănătoşi, aşa că prietenele şi vecinele ei veniră să o îngrijească şi stăteau cu ea mai toată ziua.
Pentru a le da de mâncare, ţăranul fu nevoit să taie porcul.
Nevasta ţăranului nu se mai însănătoşi şi muri la scurt timp.
La înmormântare veni multă lume, iar ţăranul trebui să taie şi vaca pentru a-i hrăni pe toţi. Şoricelul se uita din crăpătura lui din perete, cuprins de tristeţe.

Morala: Data viitoare când auzi că cineva se confruntă cu o problemă şi tu ai impresia că acest lucru nu te priveşte, adu-ţi aminte: Când unul dintre noi este ameninţat, cu toţii suntem expuşi unui risc.
Suntem cu toţii implicaţi în această călătorie numită viaţă. Trebuie să avem grijă unii de alţii şi să facem un efort în plus pentru a ne încuraja unii pe alţii.
Fiecare dintre noi este un fir vital în tapiţeria altei personae. Vieţile noastre se intreţes şi acest lucru nu este intamplător.
Unul dintre cele mai bune lucruri din lumea asta de care te poţi ţine strâns este un prieten.

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Tu cat te lasi influentat de ceea ce auzi in jurul tau?
Cateva broscute de pe malul unui lac si-au propus sa organizeze un mare concurs, pentru a vedea care dintre ele poate sa ajunga in varful unui turn care se inalta semet la marginea dinspre apus a imparatiei lor.
Si ca la orice concurs, s-a adunat curioasa o multime impresionanta de spectatori pentru a urmari cursa si pentru a le incuraja pe broscute. Se auzea cum susotesc intre ei despre cat de inalt este turnul si cat de periculoasa este aceasta intrecere. Despre cat de obositoare va fi incercarea si despre indoiala lor ca vreuna dintre broscute va reusi sa ajunga pana sus.
Cum s-a dat startul, broscutele au inceput sa se catere vioaie, insa de jos auzeau vocile spectatorilor, unii prieteni, altii necunoscuti, cum strigau pline de teama:
"N-are rost, turnul este prea inalt! Opriti-va, sunteti in pericol, o sa cadeti!"
Tot mai multe broscute au inceput sa se resemneze si una cate una au abandonat cursa.
Numai una singura a continuat sa se catere cu incapatanare mai departe. Nu voia cu nici un chip sa renunte! Ea a fost singura care a ajuns in varful turnului.
Toate celelalte broscute si toti spectatorii au vrut sa afle cum a reusit sa faca un efort atat de mare, asa ca au mers sa o intrebe.
Asa se afla ca broscuta invingatoare era SURDA!
Morala: Nu asculta niciodata de oamenii care au prostul obicei de a fi pesimisti, deoarece ei iti rapesc cele mai frumoase dorinte si sperante pe care le porti in suflet. Ai grija sa nu te lasi influentat de ceea ce auzi sau citesti.
Si, mai ales, fii pur si simplu „SURD" cand cineva iti spune ca nu-ti poti realiza visurile!

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Cam atata sper ca v-au placut va pupacesc si va doreesc un weekend cat mai placut :*

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Nony promit caci cand voi avea timp va voi spune si povestea mea

| anaid a răspuns:

Cat poate fi de adevarat...nu mai am cuvinte asa ca prefer sa inchei aici...

| Cryssy a răspuns:

Felicitari! Ai dreptate. aceste lucruri nu pot fi recuperate.

| Casiana a răspuns:

Superb...Mai posteaza povesti dn astea!

| Viuvi a răspuns:

Superrrr!
Sunt impresioanata big grin

| bluerose a răspuns:

Superbe povesti...atat de reale...bravolaughing

| byenkutzyk a răspuns:

Fantastic! Prea tarelove struckSi foarte adevarathappy... Felicitari!

| troxanici a răspuns:

Super mi-a placut, si ai foarte mare dreptate cand spui ca aceste lucruri nu pot fi recuperate...

| alexdad16 a răspuns:

Nota 10winking

| DarKJoKeR a răspuns:

Nu pot spune decat,, wow''

| frida0purple a răspuns:

Interesant!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este cel mai bun topic pe care l-am vazut pana acum, in afara de ale mele desigur laughing glumesc este foarte bine ales, felicitari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat de proasta sa fi sa mananci biscuiti altuia fara sa-ti dai seamarolling on the floor
Sorry dar eu asta am inteleshee hee
Si nu va uitati cu atentie dar barbatul acela nu a zis nimic, deci femeile...happy
Stiu, stiu...stupid
App sa mai postezi ca mie imi plac si promit ca data viitoare ma abtin.pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca special pentru tine, am sa vorbesc cu Raluca sa introduca si posibilitatea votarii cu...''lacrimogen''. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce am ras cand am citit ca a luat si el un biscuiterolling on the floorlaughinglaughing.
Oricum prea tare intreaga fazaX::X:X:X.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi plac f mult 'intrebarile' tale Adelyyy!
>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta chestie este postata exact exact identic de ziua mea si ai foarte mare dreptate sunt lucruri pe care nu le mai poti recupera dupa ce ai aruncat a trecut ai spus ai pierdut si asa mai departe asta este viata lucruri de care iti pare rau ca leai rostitsa cine stie ce asa ca...am avut un iubit care m-a inselat dar...cum ai spus iubirea pentru cel care nu lupta asta e asa e iubirea cu bune cu rele n-ai ce face

| tina_1185 a răspuns:

E foarte super ce ai zis bravo!