| 334499 a întrebat:

Ultimul biscuite.
Într-un aeroport stătea o tânără care urma să facă o călătorie mai lungă. Și-a cumpărat de acolo o carte ca să treacă mai repede timpul și un pachet de biscuiți. S-a așezat pe un scaun, și-a pus bagajele lângă el și s-a apucat sa citească. La un moment
dat s-a întors sa ia un biscuit din pachetul de lângă ea. A observat cu surprindere ca la
mică distanță era așezat un domn care citea un ziar, și care fără să-i ceară permisiunea a
început sa ia și el din pachetul de biscuiți.

Cu toate ca s-a simțit indignată, politețea a împiedicat-o să-i reproșeze ca are un
comportament nepotrivit. Dar pe măsură ce ea lua cate un biscuit, lua și el unul și asta a
făcut ca până la urma tânăra să devină foarte nemulțumită.
Când a luat din pachet penultimul biscuit, ea s-a întrebat plină de resentimente: "Oare îndrăznește să mi-l ia și pe ultimul?" Bărbatul a luat într-adevăr ultimul biscuit, l-a rupt în două și i-a oferit zâmbind cald o jumătate. Simțind că el a depășit limita bunului simț, tânăra s-a ridicat furioasă și s-a îndreptat spre un alt colț al sălii de așteptare.
A deschis geanta ca să pună înăuntru cartea și… spre marea ei surprindere a văzut
înăuntru pachetul de biscuiți pe care îl cumpărase. În acel moment a copleșit-o un
sentiment de rușine.
A înțeles că pachetul din care mâncase nu era al ei, ci al bărbatului care citea ziarul… El
a împărțit plin de bunătate chiar și ultima bucățică pe care o avea, fără sa se simtă
indignat, superior sau furios.
Morala?

Răspuns Câştigător
| Graphee a răspuns:

- Morala ar fi: -să nu judecăm pripit oamenii, că s-ar putea să ne înşelăm. Foarte frumoasă povestea, chiar merită citită.

Sărbători fericite şi mulţumesc pentru că ne-ai împărtăşit-o!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Frumos gest, mi-a placut cum l-ai scris.

| BRG a răspuns:

Nu judeca ca să nu fi judecat, și trebuie să fim plini de bunătate împărtind din puținul pe care îl avem și cu aproapele nostru, să nu fim zgîrciți, omul acela ar fi putut să îi spună că pachetul de biscuiți era al lui, dar nu, el pînă si ultima bucățică de biscuite a făcuto jumi juma cu femeia, ne gîndim ce se întîmpla dacă acea femeie se purta urît cu domnul care mîncase chipurile din pachetul ei de biscuiti, ne stiind că pachetul ei era în geantă sigilat. Dar chiar dacă se întîmpla să mănînce din pachetul ei, ea și noi toți de altfel trebuie să ne suportăm unul pe altul, i să ne iertăm din inimă. Eu asta am înteles, sper să fie corect.

| Anndry a răspuns:

Sa nu ne grabim sa ii judecam pe oamenii din jurul nostru.winking

| Anndry a răspuns:

Foarte frumoasa povestioara si foarte adevarata.
Morala : Sa nu ne grabim sa ii judecam pe oamenii din jurul nostru.winking