| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii si complexitatea cu care gandesc duc uneori ca lucruri iesite din normele nescrise ale societatii. Am citit pe net mai multe povesti despre cupluri in care ambii parteneri se inselau reciproc, cupluri in care se fundamenta ideea de relatie libera( pe romaneste : te vezi cu mine, ne simtit bine, dar daca apare alta/altul mai misto profit de ocazie dupa care ma intorc la tine ). Ce parere aveti despre aceste cupluri? Sunteti intr-unul de genul? V-ar placea sa fiti? Sunt oamenii de genul mai deschisi?

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Stii,exista o categorie de oameni care nu sunt neaparat internati,desi se afla sub supraveghere.
Ma refer la cei cu asa zisele deviatii comportamentale,orice ar vrea sa insemne termenul pentru ca e destul de larg.
Sunt persoane cumva norocoase,pentru ca in ghinionul bolii lor,s-a gasit un om caruia sa ii pese si care e interesat de binele lor si ii duce la medic.
Cand,insa,deviatia comportamentala se manifesta la nivel de cuplu,cine crezi ca mai are curaj sa se amestece?
Stim cu totii legile nescrise dupa care functionam.
O asemenea situatie,insa,e mizerie umana,primitivism si reactii pur instinctuale.
Regret, oricat de deschisa ar fi mintea mea, e un lucru pe care nu l-as putea accepta vreodata!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Primul caz se refera la "Open relationships". si confortul oferit de o relaie mai veche si "stabila" e puternic si creeaza dictie, altii fac swinging, altii nu iarta nimic din ce se poate, etc.

Se poate spune si ca sunt deschisi, si mai inclinati spre experimentare, spre nou - asa zisii hedonisti - si "normali"...

Nu avem dreptul sa condamnam pe nimeni! Putem eventual sa facem un efort sa intelegem ceea ce se intampla! Fiecare suntem unic si ne manifestam ca atare! Problema e sa nu ranim pe altii, care pot suferi fara sa merite neaparat - noi nu putem fi facuti vinovati ca ei au "tabuu-uri" peste care nu pot, sau nici macar nu vor sa incerce sa treaca, sunt incapatanati, etc...

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Cel mai urat e asa.Adica dupa ce sta cu mine sa se duca la alta.Pai si eu ce mai sunt? Carpa? Sau eu sa ma duc la altul.Doamne.La ce se mai numeste "Relatie"? sau "cuplu". total aiurea. nu as fi de acord niciodata cu o astfel de relatie cu toate ca, cunosc o groaza de cazuri. Dupa parerea mea este o prostie.o distractie de fapt.Fiecare isi traieste viata cum vrea dar ca fata mai ales sa faci asa. este urat!

| cosmin2344 a răspuns:

Ai citi osho? sunt oameni mult mai deschisi din multe puncte de vedere, avem doar 20 de ani de cand ne-a fost consimtit sa scoatem capul de du pa perdea si-am putut avea acces la informatii,nu putem gandi ca occidentalii niciodata sau nu prea devreme,osho spunea ca daca femeia pe care o iubesti in adevaratul sens al cuvantului si pentru care ti-ai da viata asa cum i-o marturisesti,daca prin absurd fericirea ei ar consta si in a avea un barbat placut ce-l observa pe strada sau la restaurant, tu ar trebui sa te conformezi cerintei si notiunii ei de fericire. imagineaza-ti cum te priveste un om cu buzele arse de sete, du pa ce-i oferi un ulcior de pamant cu apa proaspata? care barbat ar oferii fericire femeii intru-chipata de un alt barbat?

| Shammal a răspuns:

Poti spune ca sunt deschisi din punctu asta de vedere (punctul este sex daca inteleg eu bine din ce spui tu), dar daca aduci in discutie alte tipuri de informatii (ex.: extra-terestri, diferite dimensiuni, vegan practica, meditatii, controlul gandurilor, fiinte inter-dimensionale dragoni) si idei nu stiu cat de deschisi sunt; mi-ar place sa fiu intr-o relatie cu cineva deschis din punct de vedere al modului in care priveste realitatea, asta cuprinde si idea de relatie libera descrisa de tine insa depinde ce gand sta in spatele actiunii partenerei, daca e doar atractie, o placere ( ca ciocolata), nu, daca e o actiune in dezvoltarea ei da; genul asta de cuplu e bun pentru cei care il formeaza; atata timp cat sunt intr-o relatie cu tine, concentrarea mea e 100% asupra ta, daca vad pe altcineva si imi place stiu ca ceva determina acea placere, pot determina acel ceva si acea placere e sub controlul meu, pot sa o modelez cum vreau, sa actionez cum doresc insa si asta mi se pare o treapta, la un moment dat nu as mai vedea pe altcineva ar fi o pierdere de "timp-atentie", ca si cum as stationa pe aceeasi treapta; persoanele din cuplul descris de tine nu au control asupra placerii, ori daca au, asta este scopul de a experimenta sexul cu toti parteneri care-i plac (mai misto)si mi-e nu mi-ar place o astfel de persoana pentru ca nu as fi pe frecventa scopului ei nu ca ar fi ceva gresit, bun sau rau

| anonim_4396 explică (pentru Shammal):

Interesant modul in care ai explicat situatia. De fapt ai "tintit" un loc pe care nici macar nu l-am luat in vedere cand am pus intrebarea. Multumesc pentru raspuns!