| secretttttttttttttt a întrebat:

Oare cu fimoza poti intretine relatii sexuale?

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Se poate, dar nu e deloc recomandat.
In afara durerilor incredibile, risti si o parafimoza care necesita interventia de urgenta a medicului specialist.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Poate fi foarte greu gandeste-te ca glandul se decaloteaza automat cand intra in vagin, preputul fiind tras inapoi, si daca preputul nu poate fi tras inapoi fie doar si partial pot apare dureri mari.

Fimoza trebuie operata, interventia e una minora si se face destul de rapid. Unele tipuri de fimoze, mai ales daca sunt minore iar baiatul e abia la inceputul pubertatii 12-14 ani se pot rezolva de la sine in timp cu exercitii de decalotare succesiva sub apa mai calda pentru a obisnui preputul cu decalotarea. De principiu la inceputul pubertatii preputul e oricum mai inelastic si multi au la inceput probleme in a decalota penisul. Daca s-a depasit o anumita varsta si preputul ramane inelastic medicul poate rezolva problema chirurgical.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune.