| Florin17AleX a întrebat:

Am o întrebare. Am fimoză și trebuie să fac o circumcizie dar până fac circumcizia pot întreține relații sexuale? Este o problema dacă întrețin relații sexuale cu fimoză?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Actul sexual poate fi intretinut si cu penisul afectat de fimoza, insa cu multa atentie pentru a evita pe cat este posibil sa apara durerea dar mai ales pentru a se evita producerea unei parafimoze nedorite in cazul in care fimoza este de gradul 1 sau spre gradul 2. Doar daca fimoza este mai grava/severa, adica este de gradul 3 sau 4 conform clasificarii, in astfel de situatii actul sexual poate fi intretinut intr-o relativa siguranta, deoarece se apreciaza/considera ca nu se va putea produce o decalotarea accidentala a glandului in timpul penetrarii si din acest motiv aproape sigur nu se va ajunge in situatia grava de aparitie a parafimozei. Daca sexul este intretinut cu multa atentie si precautie barbatul poate spera ca nu se va produce/nu va apare disconfortul sau senzatia de durere in timpul miscarilor de penetrare a vaginului. Mai ales in situatia in care canalul vaginului este deja suficient de mult/bine largit. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In general, sexul este imposibil sa-l faci daca ai fimoza, deoarece penisul nu se poate decalota, facandu-l imposibil de flosit.
Du-te si te opereaza, ca-i extremd e usor, mai usor ca scosul unei masele! Dureaza 10 minute cu anestezie locala, dupa care mergi acasa pe picioarele tale.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa faci nicio cirfumcizie. Daca fimoza ta nu este atat de grava, cum a zis corbul, daca e de gradul 1 sau 2, cred c-o poti trata si singur prin unguente si exercitii de decalotare. Daca este mai grava, in niciun caz nu cred ca se poate ajunge la circumcizie, poate la preputioplastie in cel mai rau caz, care este o operatie de largire a varfului preputului.

Si eu ma indoiesc ca ai putea face sex cat ai fimoza.

| Mariavasile a răspuns:

Eu zic sa renunti o perioada