| andreeaMaria99 a întrebat:

Oare gresesc ca iubesc din tot sufletul o persoana care a incalcat legea? Suntem de 4 ani impreuna si am ales sa il sprijin si ajut in tot ceea ce va urma, avem planuri mari de viitor si toata povestea asta urata cu arestul m-a facut sa constientizez ca imi doresc de la viata lucruri pe care nu le voiam inainte si sa inlatur celelalte dorinte superficiale.
Cum sa fac ca sa ma pot tine tare fizic, psihic si spiritual?
Mai ales ca stiu ca sunt unul dintre motivele pentru care el a facut si alegeri mai rele in viata, cand stiu ca m-a ajutat, iubit si sprijinit mereu. Cand stiu ca eu plang aici, iar el acolo? Si cand stiu ca sunt singura familie pe care o are si pe care o cunoaste.
Invinge oare iubirea obstacolele vietii?

24 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Ehe...ce va mai plac vouă pușcăriașii

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ti ai gasit de cine sa te indragostesti de un puscarias, fugi cît te tin picioarele de astfel de persoane, de ce este arestat ce a facut a furat?

| luxlux2488 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

In ziua de astazi doar smecherii fac puscarie happy in afara de gainarii happy fac puscarie, pilitisti, primari, parlamentari, doctori happy normal ca mai bine furi cateva milioane de euro, stai 2-3 ani si iesi, acolo daca ai bani esti ca la hotel si dupa nu mai muncesti toata viata, iti aranjezi si familia happy cum e mai bine sa faci 2-3 ani de puscarie pentru cateva milioane sau zeci de milione euro si dupa sa iti traiesti viata, sau sa stai la puscarie toata viata sa astepti pensia happy

| RAY a răspuns:

Daca esti fata sincera si il iubesti cu adevarat, da, invinge totul, nu ai nici o vina

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cati anisori ai, dar ori esti extrem de mica de varsta si nu ai discernamnt, ori pur si simplu nu gandesti daca continui sa sustii un delicvent sau criminal.
Cum ai putea iubi un asemenea om?

| andreeaMaria99 explică (pentru Violleta2022):

Ani am destui cred, incat sa am un oarecare discernamant. Nu sunt atat de in varsta, dar nici nu am 15 ani. Criminal? Te-ai dus cam prea departe.
Iubesc un om bun, care a gresit, cu totii gresim, iar cu asta am spus totul. Infractiunea este una minora, de asta te pot asigura.

| dullcat a răspuns:

Sunt exemple destule in care iubirea n-a invins.In acest caz vointa lui e cea care trebuie sa invinga, adica sa constientiezeze ca sa nu se mai intample pe viitor, iar linistita vei putea fi cand isi va da el seama ca pentru iubire nu este deloc romantic sa comiti ilegalitati, indiferent cate filme siropoase sugereaza asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 Corinteni 13:4-8
"Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate, dragostea nu pizmuiește, dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândește la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduiește totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mă bag Doamnă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În primul rând: orice alegeri a făcut în viața lui țin de el, nu de tine...cum daca tu faci ceva e responsabilitatea ta, așa și la el. Nu e ok să iei asupra ta ce a decis altcineva să facă. Nu zic că e un om rău, că nu-l cunosc, dar nu poți să stai lângă cineva cine te face să crezi că ești singura persoană care îl ține în viață...e prea mare responsabilitatea și nu e copilul tău. Sună un pic ca șantaj emoțional. Și mai e un lucru ce trebuie să decizi în sinea ta; câtă încredere ai în el pe bune? Când faci o listă cu pozitivele si negativele despre el/voi, care listă e mai lungă, dacă ești 100% sinceră cu tine? Nu sunt expertă în relații, dar sper că ajută ce am zis cu ceva. Multă baftă!

| Lupică27 a răspuns:

Daca te iei dupa gura familiei, a lumii o sa regreti mai tarziu, daca nu esti alaturi de un om la nevoie atunci cand? cand devine bogat?
Aia e, omu a comis-o, dar asta nu inseamna sa il lasi balta, daca chiar il iubesti ramai langa el orice se intampla.
Familia si lumea nu vrea ca tu sa fi fericita ci ei sa fie fericiti, tine minte asta.

| andreeaMaria99 explică (pentru Lupică27):

Tocmai asta e, ca nu doar eu sunt alaturi de el. De la familie, la prieteni si chiar vecini, toti suferim, pentru ca o facem pentru un om bun. Care da, e acuzat de furt, dar singura lui greseala a fost ca era sofer si nu s-a uitat ce i se pune in masina pentru transport. Intre timp, au descoperit altii si cine a furat cu adevarat, umbla liber pe strada.

| Lupică27 a răspuns (pentru andreeaMaria99):

Deci el nevinovat e arestat si cei care au comis fapta umbla liberi? laughing)
Sti ca am stat odata de vorba cu un ofiter de politie si mi-a zis o vorba pe care n-o so uit niciodata, zice, sa te fereasca dumnezeu sa ajungi la tribunal sau la spital.

| dullcat a răspuns (pentru andreeaMaria99):

Mai sus ai dat de inteles ca el nu are familie:
,, Si cand stiu ca sunt singura familie pe care o are si pe care o cunoaste.''

| andreeaMaria99 explică (pentru Lupică27):

Cam asa ceva

| andreeaMaria99 explică (pentru dullcat):

Am dat de inteles bine. Familia propriu-zisa nu e, ba sunt morti, ba au disparut si s-au spalat pe cap cu proprii copii. Cand am zis ca familia ii e alaturi, ma refeream la a mea, care este si a lui.

| vasileparnaie a răspuns:

Te duci la puscarie cu el si faceti sex o ora la viteza

| andreeaMaria99 explică (pentru vasileparnaie):

De parca asta era problema pusa de mine. Si da, daca va fi cazul, ma duc si la vizita. Si poate ma si marit pe arest, macar eu stiu ca pot indura si situatii de genul.

| hipotronic a răspuns:

Hei. Depinde foarte mult contextul exact ci nu doar cât ai descris aici.

Înțeleg totuși că e o întrebare până la urmă.

Ce aș putea spune este că un răspuns din start nu e suficient, însă pot încerca să îți răspund la întrebare chiar dacă nu la contextul întreg.

Dacă bărbatul ăsta merită, dacă între voi chiar este o conexiune puternică, dacă are sens să faceți asta (iar aici mă refer atât pentru tine cât și pentru el) și dacă nu va dura prea mult cât timp va fi el închis, dacă își poate schimba comportamentul, dacă nu e ceva grav, atunci lucrurile mergând în direcția asta, ar fi șanse

Pe de altă parte îmi dau seama că nu cunosc toate detaliile și de cele mai multe ori nu merită nici pentru unul și nici pentru altul să se mai continuie ceva, asta cu referire la situațiile similare cu povestea ta

Tocmai de aceea nu pot avea un răspuns concret, ar fi nevoie de o discuție pe larg cu tine și atunci sunt convins că aș putea să te ajut

| AntonIacobescu619 a răspuns:

Buna! Daca il iubesti atat de mult, ajuta l sa evadeze, si mergeti in TAHITI!?

| andreeaMaria99 explică (pentru AntonIacobescu619):

Nu mai pot de ras. Esti prea inteligent pentru lumea asta, mi-ai revelat viata.

| AntonIacobescu619 a răspuns (pentru andreeaMaria99):

Cu placere tinaro doamna!

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Daca il iubesti cu adevarat iei tu sentinta pentru el

| Teajut123SMR1 a răspuns:

O tankezi