| AndreiBogdan234 a întrebat:

Ok. Stai cu ea un an de zile, o iubesti, faci orice pentru ea, o asculti mereu, ii arati interes zilnic, o ajuti mereu, stai cu ea cand e bolnava si orice alt lucru pe care l-ar face orice baiat pentru persoana iubita. Printr-o mirare vede si ea asta, incepe sa aprecieze un timp. In ultima luna / ultimile saptamani de relatie vorbeste cu tine in sila / cand are chef, uita atat de usor tot ce ai facut pentru ea. Constientizezi ca nu te mai vrea, nu doare asta, fiecare om e liber. Doare doar cand auzi aceleasi cacaturi cu "nu stiu ce sa fac; vreau o pauza; nu vreau sa pleci; esti prea bun pentru mine", iar cu o seara in urma erai viata ei. Reuseste, te face sa spui ca te desparti de ea, ca ea doar ocoleste asta sa nu para vina ei, e doar a ta. Treci peste, ca nu e timp sa pierzi timpul.

Peste un alt an gasesti o alta fata, vorbesti cu ea o saptamana, iar te minti ca e diferita. Te vezi cu ea, ii acorzi toata atentia, chiar daca esti singur intre prietenele ei. Continui sa vorbesti cu ea mult in fiecare zi, o asculti mereu la orice. O inviti peste tot (diferite caltorii si in diferite judete), refuza, o inviti la un suc, nu are timp, 5 minute dupa liceu macar sa o saluti, "scap autobuzul". Orice faci nu e apreciat, nici nu vrea sa te vada. Am acceptat asta, sa o astept, incercand sa o fac sa vada cat tin la ea, sa scot ce e mai bun din ea. Dupa ce o vezi o data la o luna, spune ca vrea sa ramana singura o perioada, de parca stateam numai pe capul ei (am inceput sa rad ca prostul). Din nou, vrea asta, nu ma opun, sufar eu si pentru ea, din nou.

Mai trece o perioada, iar te bagi din intamplare cu o fata in seama, vorbesti cu ea mult, iti arata interes din prima si iti place asta. Deja stii in ce te bagi, stiai ce se va putea intampla, dar iar te minti ca e diferit. Vine momentul sa te vezi cu ea, ii iei un trandafir, stii sa o faci sa se simta apreciata, sa se simta bucuroasa si apreciata. Faci asta, ea se poarta de zici ca nu te cunoaste si continua sa vorbeasca cu prietenele ei. Vine momentul sa plece acasa, o iei in brate, o strangi tare, ii spui inca o data ce simti (ii intorceam "favorul" pe care mi-l facea ea pe reteaua de socializare), degeaba, ea nu simte nimic. Ajungi acasa, nici macar un mesaj nu mai primesti de la ea, sfantul "seen" iti acopera iar gandurile. Treci peste inca o data, ca ai treburi de facut si lucrat la visele tale in fiecare zi.

Mi s-a spus "Primesti ceea ce oferi", nu am vazut asta. Mereu am incercat sa vad cu ce am gresit, am dat vina pe mine in tot doar ca sa repar asta si sa primesc ceea ce ofer, dar nu inteleg ce gresesc. Un om si o viata nu se cunosc intr-o saptamana, am inteles asta, dar nici la fel de repede nu se uita, lucrul asta nu il inteleg. Cum sa uiti totul atat de repede?

De aceea am si pus intrebarea asta, ce doresc fetele de la un baiat? Iubirea, sinceritatea, ajutorul, sustinerea, aprecierea nu au avut nicio valoare se pare, totul s-a uitat. Banii? Am o situatie financiara foarte buna, dar materialitatea e trecatoare, nu e un lucru care sa fie pe primul loc intr-o relatie. Atunci ce sa fie, dragi prieteni?

Răspuns Apreciat de Editori
| zăGhost a răspuns:

Esti la o varsta destul de dificila (inteleg ca esti licean). De obicei la varsta asta lumea nu vrea ceva serios. Incerc sa iti spun ce nu vor fetele de la un tip... nu vor sa le obosesti cu atentie non-stop, nu vor sa nu le lasi spatiu, nu vor sa fii mereu afectuos. Toate astea duc la plictiseala. Nu vreau sa zic ca esti un baiat plictisitor, imi pari un adolescent mai ok ca majoritatea, dar incearca ca pe viitor sa adaugi si putina indiferenta. De exemplu, nu suna/ nu da mesaj cateva ore bune, din cand in cand si lasa-le pe ele sa te caute, nu fi mereu disponibil (daca ea se plictiseste si tu esti mereu acolo sa o distrezi), nu aproba orbeste o fata (decat daca chiar esti de acord), e ok sa iesi cu baietii din cand in cand si sa stai mai mult, chiar daca pe ea o incomodeaza; nu sta cu ea cand iese cu fetele (super aiurea pentru ambele tabere), nu zic sa nu iesi sa ii cunosti amicele, dar un tip care sta cu fetele si da din cap aprobator la orice ar spune iubita, devine fad.
In rest, nu renunta sa ii fii aproape, sa fii afectuos etc, dar ai grija sa fii la limita dintre good si bad guy. Succes!

3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Pai tu dacă faci lucruri frumoase le faci ca asa ți e felul, nu mai aștepta nimic în schimb. Nu o sa te iubească nimeni doar pentru ca tu le oferi atenție și ca ești băiat drăguț, te vor iubi asa cum ești fara eforturi, e frumos cum le tratezi și este în regula, dar nu o face crezând ca asa le "cumperi" fidelitatea și dragostea. Fa o necondiționat și fata care v a aprecia va fi a ta dar te va iubi și pentru alte calități nu doar pentru faptul ca ești atent cu ea. La vârsta liceului fetele și băieții au relații mai de adolescenți, după vârsta de 25 de ani majoritatea se maturizează (atât fetele cât și băieții) și vor relații serioase, e doar părerea mea. Pana atunci experimentam, ne dam seama cine suntem și ce vrem. Nu e regula nu e ceva generalizat dar nici tu nu faci bine ca pui atât suflet din prima și visezi la dragoste ca în filme. Încearcă sa cunoști fata înainte și vezi dacă este pe aceeași lungime de unda cu tine, vezi dacă îți răspunde la fel

| AndreiBogdan234 explică (pentru Emma30555):

Da, asa imi este felul, nu doar cu fetele, imi place sa ajut pe oricine, nu astept nimic in schimb. Ceea ce vreau, muncesc pentru acel ceva, de mic sunt invatat asa, sa nu renunt la nimic niciodata. Nu stau sa sufar cu saptamanile, am lucruri de facut in fiecare zi, n-am timp sa fiu trist. Dar seara, cand sunt mai liber, imi mai sare intrebarea in cap: "ce doreste o fata mai exact?" si nu gasesc un raspuns logic.

| Elena9328 a răspuns:

Sfatul meu e sa nu mai acorzi atenție și sa alergi.
Ce e al tau va fi.
Astfel de situație am pățit-o, ci nu un an. Am vorbit 3 ani cu un om, și de fapt pentru persoana aia eram un nimic. Mi-am dat seama târziu. Nu am mai alergat. Nu am mai comunicat cu nimeni. Și, ce sa vezi, am dat peste un om din pura întâmplare și mă iubește mai mult ca pe orice.
Gândește-te sa ți fie bine.
Nu te mai gândi la ce a fost și doar la ce va fi.
Axează te pe idealurile tale, pe vise, pe ceea ce iubești sa faci.
Oamenii sunt trecători, in loc sa mulțumești oamenii, mulțumește te pe tine.
Fă ți amintiri frumoase. Căci la sfârșit, doar de ele îți vei aminti.

| AndreiBogdan234 explică (pentru Elena9328):

Asta fac in fiecare zi incepand cu ora 08:00, lucrez la visele mele. Cu un program pe care-l respect la sange si un mediu de viata sanatos, nu alerg dupa fete, au aparut din intamplare. Mereu cred ca m-am maturziat prea repede, dar, repet, nu e timp sa pierdem timpul. Doar sunt curios de ce vrea o fata (care se respecta pe ea in primul rand si are o perspectiva in viata, nu sa o arda aiurea pana dimineata) de la un baiat?

| 90210 a răspuns:

Am citit ce ai scris si sincer nici eu nu inteleg femeile si sunt fata! Prietena mea cea mai buna se joaca intr-una cu baieti. A avut un prieten care ii facea toate poftele. O plimba, ii cumpara foarte multe lucruri, de fiecare data cand avea nevoie era langa ea, dar s-a despartit de el pentru ca nu avea facultate. Al doilea, a fost cu el aproximativ un an si ceva. Au ajuns sa se mute impreuna. S-au despartit pentru ca n-o atragea fizic si pentru ca isi ajuta cu bani parintii si nu mai avea bani pentru ea. Si i-a dat papucii.

Ce vreau eu sa-ti spun e ca fetele se schimba de la o zi la alta. Eu sincer nu stiu cum are sufletul sa le faca asta acelor baieti. Erau baieti foarte de treaba. Pr primul l-am vzt de 2 ori si pe al doilea nici nu-l cunosc. Eu am trecut prin multe cu prietenul meu si poate de multe ori ma exasperau familia lui etc, dar n-am vrut niciodata sa ne despartim la modul serios. Parerea mea e sa astepti persoana potrivita tie.