| anonimus00000 a întrebat:

Pe 11 octombrie am luat o pilula de a doua zi, în urma ruperii prezervativului. Deși eram în ultima zi a mensturatiei am vrut sa fiu sigura. Pastila a fost luata la maxim o ora de la întâmplare. Problema este ca ar fi trebuit sa îmi vină de 18 zile și deși am toate simptomele Nu se întâmplă nimic. Ma dor foarte tare ovarele ceea ce ar putea fi de la o răceală sau de la dereglarea hormonala din urmă pastile. Sunt conștientă de faptul ca corpul este supus la o dereglare foarte mare, din cate am citit. Care are fi șansele să fiu însărcinată și ce alte probleme as putea întâmpină în urmă pastilei? O sa consult un ginecolog curând, dar momentan am niște probleme și o să mai aman putin. Pana atunci vreau sa fiu Putin mai liniștită sau sa știu o părere mai experimentată. Și încă ceva:care sunt motivele ruperii prezervativului? Acestea sunt mereu Durex.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat complet IRESPONSABIL. In ultima zi de menstruatie NU SE POATE RAMANE INSARCINATA APROAPE NICIODATA, acest lucru se poate produce doar cu totul accidental si din acest motiv de considera ca probabilitatea de sarcina este mai mica de 5%. Acea pastila se administreaza DOAR in cazul in care formarea sarcinii nu mai poate fi evitata sau deja s-a produs fecundarea ovulului si trebuie impiedicata realizarea NIDATIEI. Deoarece ti-ai administrat complet inutil acea pastila, hormonii sintetici din pastila respectiva neavand asupra a ce sa actioneze in lipsa ovulului/sarcinii, au actionat haotic si se pare ca ti-au perturbat/stricat intregul echilibrul hormonal si din acest motiv este posibil sa nu se fi format endometrul ceea ce provoaca lipsa/intarzia menstruatia pentru o perioada imposibil de determinat/preconizat. Daca nu ai mai avut alte contacte sexuale ulterioare acelei imense gafe/prostii de proportii (esti printre putinele fete/femei care a folosit atat de aiurea pastila), IN NICI UN CAZ NU POTI AVEA O SARCINA IN UTERUL TAU.In aceste conditii nu are rost sa-ti faci test de sarcina deoarece nu exista hormonii respectivi in organismul tau si oricate teste ai face rezultatul va fi intotdeauna obligatoriu negativ. Singurul lucru ce-l poti face in acest moment este sa astepti aparitia menstruatiei si sa reflectezi asupra prostiei imense facute din cauza lipsei de informare. Bineinteles ca ar fi indicata o consultatie ginecologica deoarece intarzierea este deja mult prea mare. Prezervativul se poate rupe doar daca este folosit incorect si nu are marimea/dimensiunea care sa se potriveasca pe penisul celui care il foloseste. Multa sanatate