| eliza7943 a întrebat:

Pe 27.06 am făcut sex cu ejaculare in mine (fiind ziua fertila).
De la 27.06 pana pe 18.07 au trecut 3 săptămâni(fix).
Azi am făcut și un test de sarcina care a ieșit pozitiv(după 21 de zile de la act).
Întrebarea mea este ...in câte săptămâni sunt însărcinată, am auzit ca sarcina se calculează altfel.
Ultimul CM l-am avut pe 12.06-15.06.
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca data ultimei menstruatii este certa/sigura si precis stiuta aceasta data se foloseste fiindca se considera ca ovulatia se produce de regula dupa 2 saptamani. In cazul in care se tine evidenta saptamanilor de sarcina in acest mod nasterea se produce dupa 40 de saptamani (280 de zile). In cazul ciclului foarte dereglat neregulat, se ia in calcul data ultimului contact sexual cu ejacularea spermei in vagin, astfel ca in acest caz perioada totala de sarcina este de 38 de saptamani (266 de zile). In acest moment esti in a 5-a saptamana de sarcina fata de data menstruatiei si in a 3-a saptamana fata de data ovulatiei (cunoscute in mod precis). Fata de data de 12.06 numarand 40 de saptamani, sau fata de data de 27.06 numarand 38 de saptamani obtii aceeasi data probabila de nastere a copilului si anume in jurul datei de 20.03. 2019, (+/- 3-5 zile). Multa sanatate!