| emanuel650bisoc a întrebat:

Pe net scrie ca marimile penisului se dezvolta pana la 22 de ani, dar aici multi spun ca acest lucru se intampla pana la 16 ani.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform specialistilor in acest domeniu răspunsul la intrebarea :

„până la ce vârstă crește penisul?".

Iată care este răspunsul specialiștilor:
,, Toată lumea știe că corpul omenesc se dezvoltă pe perioada pubertății, iar organele sexuale nu fac nici ele excepție de la regula. Imediat după ce se instalează această etapă a dezvoltarii, vor începe să apară tot felul de modificări la nivelul corpului. Reprezentanții sexului tare, treptat vor începe să semene mai mult cu niște bărbați și mai puțin cu niște băieți. Mulți dintre ei încep să observe aceste schimbări între 10-14 ani, însă depinde de fiecare persoană în parte, nu există o regulă bătută în cuie în acest caz. Prin urmare, totul depinde si este în funcție de vârsta la care se instalează pubertatea,
-- daca pubertatea este precoce si se instaleaza la varsta de 10 - 11 ani, atunci si dezvoltarea penisului se poate încheia mai devreme, pe la varsta de 15-16 ani
-- dar daca pubertatea este tardiva, si se instaleaza pe la varsta de 13 -14 sau in cazuri rare chiar si mai tarziu, in acele sitiuatii dezvoltarea fizica fiind intarziata, bineinteles ca si cresterea si dezvoltarea penisului va termina după varsta de 18 sau chiar, 20 de ani.
Niciun băiat nu ar trebui să se simtă complexat dacă lucrurile stau altfel în cazul prietenilor lui. Deși specialiștii sustin/spun că în multe dintre cazuri penisul se oprește din dezvoltare în jurul vârstei de 16 ani, nu înseamnă că nu pot să mai apară modificări la nivelul lui și după aceea.
Un factor important care trebuie luat în considerare este cel de natură genetică. Dacă tatăl și bunicii sunt dotați din acest punct de vedere, este evident că moștenirea își va intra în drepturi mai devreme ori mai târziu.
Multa sanatate!
https://unica.md/......e-penisul/

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

La maniere stai perfect, stii sa te porti impecabil, asta e cea mai mare problema a ta?!
Seara si dimineata, cand il speli obligatoriu, freaca-l intre palme cam un minut, ca pe batonul de plastelina la gradi, ca sa ii mentii elastice vasele de sange. e bine sa faci asta toata viata.
In rest, sa stii ceva bancuri, sa nu miorasa nimic nasol la tine, unghiile scurte si impecabile, sa nu razi ca magarul, sa ai idee pe ce lume traiesti, si sa ai permanent mare grija la tinuta si maniere!
Success!

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Oameni buni de atata timp va tot explic, lungimea penisului este egala cu dublul varstei. ce se intampla cu voi? ati tras chiulul la matematica?

| mihai69 a răspuns:

Așa, și care e întrebarea?!?

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Daca ai dubii cu privire la varsta pana la care creste penisul, intreaba-ti doctorul de familie, ca fapt divers, ca si curiozitate. Eu stiam pana la 18-19 ani.
Tot ce se poate sa difere de la persoana la persoana.