| RAY a întrebat:

Poate exista o atractie emotionala care sa nu fie una fizica?

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lawliet14 a răspuns:

Da, mai ales din partea unei femei.

| RAY explică (pentru Lawliet14):

Motane nu scapi asa, explicate, ce e atractia aia cum apare

| Lawliet14 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am cum sa spun cum se manifesta, pentru ca nu sunt fata/femeie. Dar am observat-o la ele.

| Divy a răspuns:

Presupunem așa că nu există atracție fizică și cucerești persoana altfel prin personalitate caracter stil șarm amuzament(glume bancuri) dar după cum bine știm suntem persoane vizuale, reținem imagini mai mult decât sunete sau mirosuri deci e improbabil ca atracția emoțională să domine cea fizică, crle două se întrepătrund.
În cazul atracției fizice, nu este nevoie și de latura emoțională, omul fiind atras de plăcut indiferent de rațiunea care poate sugera nocivul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După cum știm, sunt cazuri în care cea emoțională domină extrem de mult. Pentru că ajunge să te atragă caracterul foarte mult.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Atractia emotionala =carcater? cea fizia =sexuala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Atracția emoțională (psihică) nu reprezintă doar caracterul. Te poți îndrăgosti de o persoană fără să te atragă fizicul foarte foarte mult. Pentru că îți place caracterul ei...cum gândește, felul în care vorbește, cum se comportă, cultura bogată etc.

Sau în unele cazuri te poate atrage fizicul cel mai mult. Dar relațiile de genul nu sunt durabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atractia emotionala implica doar sentimente(si se poate opri aici). Interdependenta dintre cele doua atractii(emotionala si fizica) creaza desigur, dorinta sexuala.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

De fiecare data cand il vedem pe "Garcea" sau pe "Bendeac" avem un suras in noi.De ce? Pentru ca ne-au facut sa radem, ne-au starnit interesul, ne-au facut sa ne simtim bine.Tot asa si cu partea emotionala. Daca fata si baiatul au o chestie profunda despre care sa vorbeasca vor fi atrasi unul de celalalt.Totusi nu sunt exact sigur cat o sa tina deoarece intotdeauna vrem mai mult si mai mult.Ca si un barbat de exemplu : Umbla 3, 4, 10, 20 de zile dupa o femeie, iar dupa ce a tras cortina si a facut sex cu ea, ghici ce? Nu mai e la fel de atras.

| Anonima00000000 a răspuns:

Da. Cand iubesti pe cineva iubesti pentru toata viata. Frumusetea este trecatoare. Nu poti spune ca iubesti pe cineva daca esti atrasa doar de aspectu fizic. Asta inseamna ca il admiri dar nu il iubesti. Acuma nu pot spune ca nu conteaza si aspectul fizic, dar nu asa mult ca caracterul.