| ALM2000RO a întrebat:

Poate rezista o căsnicie (sau un parteneriat domestic sau orice relație romantică) fără sex? Dacă da, în ce condiții?
Nu mă refer la situațiile în care amândoi sunt asexuali, ci la situația în care unul dintre parteneri/soți este asexual sau în care unul dintre ei este abstinent sexual pe o perioadă nedeterminată, din diverse motive (dacă sunt întemeiate sau nu, asta e o altă discuție și n-o dezbatem acum).

Răspuns Câştigător
| FindMyName a răspuns:

Nu totul se rezuma la sex când vine vorba de o relație/căsnicie. Așa că ar putea rezista fără nicio problema atâta timp cât nu vă ard hormonii la cap (adică sa vrei neapărat sa faci dar cel de langa tine nu vrea, sau invers). O relație/căsnicie sănătoasă nu e prin sex doar, ci sinceritate, comunicare, loialitate etc. Așa că eu nu vad o problema chestia asta
Părerea mea, poate rezista.

8 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Pai daca unul vrea iar celalalt nu vrea, nu e clar ca acela care vrea, va cauta in alta parte? Acum daca faptul ca partenerul care vrea, cauta in alta parte, distruge sau nu parteneriatul respectiv, depinde de mai multi factori. Poate ca ducandu-se sa-si satisfaca nevoile sexuale in alta parte, se indragosteste si nu mai are chef sa se intoarca la colega/colegul de apartament. Pe de alta parte, chiar daca se intoarce, poate colega/colegul de apartament, desi nu ofera sex, e totusi gelos/geloasa si nu accepta amantlacul partenerului dornic de sex.
Una peste alta, eu cred ca e posibil, daca se stabilesc anumiti termeni.

| RAY a răspuns:

Ii spui de la bun început că ești asexuală și dacă acceptă mergeți înainte,nu îți bați joc de el că apoi sa spui că te scârbește sexul, asta daca nu e o trauma, o frica, in orice caz sexul e normal, de ce ai sta cu un om fără să vă bucurați de sex

| dullcat a răspuns:

Cel mai probabil da, poate rezista in conditii impuse de ei, impreuna.Ar fi util sa intrebi cupluri reale, sa afli un raspuns pertinent.

| anonim3248 a răspuns:

Nu există așa ceva.

| GeorgeCazan a răspuns:

Nu.

| Hypefox a răspuns:

Sincera sa fiu nu prea cred. Omul e construit sa practice sexul caci daca n-ar fi fost asa nu se mai inmultea planeta. Zic si eu.
Acum eu nu am mai auzit niciodata cazuri de genul sa nu existe sex într-un cuplu.

Adica asta ar veni ca stai cu femeia in casa si nu o pupi, nu o atingi nu nimic, de ce ai atinge-o pe bulane sau pe sani sau ceva daca nu faci sex. Ca practic o provoci la mai mult. Adica ar fi sa stai in casa cu ea precum ar fi sora ta, te intelegi cu ea si atat.

Nu ar trebui sa dormiti in acelasi pat, de ce sa dormi cu ea daca stai cur in cur sau nu o atingi. Gen dormiti pe o bucatica de pat fiecare? Cand stai in pat cu persoana pe care o iubesti, este imposibil sa nu se intample ceva. Un sarut, o atingere o ceva. Asa trebuie sa se manifeste iubirea.

Daca nu se intampla actul asta nu exista iubire. E doar o forma de respect; sa vorbești cu ea, un partener care va ajutati reciproc dar sunteti impreuna doar pentru asta, poate ceva material sau sa nu fi-ti singuri.

Si tot vorbim de Asexuali. Adica cei care nu practica sex fiindca in viata nu au reusit sa ajunga sa faca sex, adica asexuali in capul meu asa se descrie. O persoana care nu a fost atat de avantajata fizic, psihic si nu reuseste sa aiba pe cineva asa ca alege sa se resemneze ca nu se poate si se da asexual.

Dar daca un axesual ar fi violat? Ar mai fi asexual?
Daca la una i se pune pata pe tine si vrea rau sa te cotaie si te ia fara sa te asculte ca nu vrei tu sau ceva. Cred ca ar fi un boost sa intalnesti situatia sexului nemaintalnita si atunci sa-ti dai seama ce ratezi. Mai ales daca face ceea ce trebuie. Sau invers sa fie una asexuala si vine unu ca i s-a pus pata pe ea si bam. E ceva doar in capul vostru.

Fac referinta asta ciudata asta doar pentru ca intrebarile astea ce le pui sunt din cauza ca inca n-ai ajuns in punctul acela de intimitate si vrei o relatie fara intimitati sau vrei sa crezi ca exista dar nu exista de fapt

| ALM2000RO explică (pentru Hypefox):

Nici eu nu cunosc cazuri reale de astfel de cupluri, totuși eu cred că este posibilă o așa relație. Asexualitatea este definită ca lipsa interesului sexual, lipsa atracției sexuale, deci poate fi o înclinație înnăscută. Personal nu știu astfel de cazuri, dar conform unor studii ar reprezenta circa 1% din populația lumii. Probabil că procentul este valabil și pentru populația României.
Eu am ajuns să mă consider asexual de un timp, nu neg că ar putea fi mai mult o barieră psihologică în cazul meu, dar simt că de la un timp nu mă mai atrag fetele și nu mai am niciun interes pentru a-mi începe vreodată viața sexuală. Adică pur și simplu nu mă mai atrag astfel de gânduri.
Din punctul meu de vedere poate exista o relație de iubire / un parteneriat domestic / o căsnicie fără sex dacă ambii parteneri sunt asexuali. Când e doar unul dintre ei, e într-adevăr foarte puțin probabil să reziste.
În cazul meu mai degrabă am dobândit asexualitatea, dar sunt sigur că nu o să-mi mai revină interesul pentru așa ceva.
Eu unul cred că m-aș putea abține să fac sex oricât, adică nu prea sunt eu genul care să se priceapă la romantism și care să știe vreodată să se mozolească, să se atingă, să mângâie etc. Efectiv nu aș simți nevoia să merg mai departe, m-aș opri din timp sau n-aș mai face nimic (din gesturile romantice enumerate), aș trăi ca și cu o soră sau amică, respectându-ne și prețuindu-ne.
Eu unul nu aș dormi în același pat cu nimeni și nici nu aș locui cu o parteneră, pur și simplu nu-mi place deloc ideea de a împărți spațiul cu altcineva și cu atât mai puțin patul. Nu sunt deschis la o așa idee.
Există iubire fără sex, eu consider că nu totul constă în sex, eu mă pot lipsi efectiv de intimitate în continuare, pentru tot restul vieții.
Nu mă pot gândi la ce ar simți un asexual dacă ar fi violat, dar în mod sigur aș zice că ar fi scârbit și traumatizat și ar avea o și mai mare repulsie față de sex.
Legat de posibilitatea de a i se pune uneia pata pe mine și să vrea sex cu mine fără a mă asculta ce vreau eu sau nu, asta nu s-ar putea întâmpla, aș simți asta ca o agresiune emoțională și m-aș îndepărta de o astfel de persoană.
Nu cred că am ce rata, adică am ajuns la concluzia că pot trăi și fără asta, efectiv nu mor din asta și pot duce o viață perfect normală în rest. M-am resemnat demult, nici nu mai caut să-mi găsesc iubită, știu bine ce mi-ai zis când am discutat în privat și apreciez în continuare mult sfaturile tale, dar am uitat să precizez ce e cel mai important: că eu nici contactul vizual nu-l pot menține cu oamenii (iar cu vreo fată nici atât, îți dai seama) deci totul e pierdut, sunt împăcat cu ideea că voi rămâne singur, nu am nevoie de iubită și nici de sex în viața mea, am lucruri mai bine și mai importante de făcut decât să-mi pierd vremea din greu pentru a da de o posibilă relație ok (care ar putea fi peste câțiva ani, deci aș pierde timp prețios cu căutările).
Iar dacă știu că nu există relație fără intimități (dacă nu ar fi și posibila ea tot asexuală) atunci prefer singurătatea pe viață. Oricum, nu-s eu de relații romantice. Nu-s eu genul după care să se uite vreo fată vreodată. Și nici omul care să facă primii pașii pentru o relație.

| BoboBobo6717 a răspuns:

Nu, nu rezistă. O spun din proprie experienta. Am avut o relație de aproape 9 ani. El nu prea era activ sexual, eu de casă, avusesem doar o singură relație inainte, el era al doilea, imi era tare drag. In primul an a fost cum a fost, o mai făceam cand ne vedeam. Dar in ultimii ani efectiv treceau si 5-6 luni până sa o facem. O făceam o dată și iar treceau 2-3 luni. eu nu sunt disperată după sex, dar simțeam tot mai mult nevoia de intimitate. Am discutat problema asta cu el si nu s-a rezolvat nimic, nu mi-a explicat nici motivul. L-am dus la urolog, începuse sa aibă probleme erectile, nu s-a ținut de tratament, a zis că sexul nu e asa important. Problema nu e la mine, sunt sexy, in fiecare zi se dau o grămadă de barbati la mine și majoritatea imi spun că sunt frumoasă, am un caracter fain etc, in relație ne înțelegem bine, nu ne-am certat aproape niciodată. problema a fost la el. Si uite că a ajuns sa imi placă de unul dintre acei băieți care mă mai curtau. Desi timp de atâția ani i-am refuzat categoric pe toți, am văzut că nu mai e șansă să salvez relația mea si da, m-am culcat cu băiatul respectiv, am ajuns sa Insel, aveam nevoie sa ma simt iubită, apreciată, mângâiata, sa aud vorbe frumoase. Si nu aveam parte de nimic din toate astea. Practic am cedat, m-a impins sa il înșel. Insa camd am inceput deja sa vorbesc cu acest baiat încercăm să pun punct relației mele fiindcă știam ca dacă ajung sa fac ceva nu mai e cale de întoarcere, eu nu Insel dacă iubesc și nu ma culc cu nimeni dacă nu iubesc. Mi-am "mutat" sentimentele in altă parte. Am rupt relația si nu imi pare rău. Daca la 30 de ani nu am parte de sex, când o să am? Mai ales rămânând intr-o relație cu el. Deci se poate să trăiești intr-o relație fără sex dar te simți neîmplinită, neapreciată etc si exista posibilitatea ca la un moment dat sa cedezi si sa pleci.