| Hwhwhwh a întrebat:

Poate sa iti vina menstruația 4 luni peste sarcina?

4 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Sunt cazuri în care se poate sa îți vină, cum sunt și cazuri în care poți rămâne însărcinată din nou, chiar dacă ești gravidă (dar astea sunt șanse foarte mici). Sau sunt scurgeri de sânge pe care le poți confunda cu menstruație. Dar cel mai indicat este vizita la ginecolog

| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul peste sarcina nu exista, dar exista risc sa pierzi copilul, daca ai sangerari in luna a 4-a.

| Floridori a răspuns:

Menstruatia, desfasurata in mod normal, este garantia absoluta ca nu exista sarcina.
Daca ai incerca sa te informezi in privinta modului cum functioneaza sistemul reproducator, ai realiza ca este imposibil sa ai menstruatie si sa fii insarcinata in acelasi timp.Chiar si numai o luna.Nu mai vorbim de 4...

Atunci cand exista o sarcina si femeia respectiva prezinta sangerari, este necesar sa se prezinte la medic, eventual la serviciul de urgente de obstetrica-ginecologie, deoarece in afara de sangerarea de implantare (spotting), sangerarile in sarcina sunt anormale, reprezinta de cele mai multe ori o problema a sarcinii in sine si un risc pentru aceasta.

| scrucy a răspuns:

Da! Insa cel mai bine este sa consulti medicul ginecolog, pentru ca desi este posibil, sansele de menstruatie sunt mai mici decat sansele de a sangera din cauza sarcinii/pierde o sarcina.