| carbon21 a întrebat:

Poate sa-mi zica cineva mai indetaliat cum sta treaba cu coruperea de minori? Daca prietena mea are 17 ani si vrea sa intretinem relatii sexuale, pot sa intervina ceva probleme cu politia daca cumva parintii ei afla sau daca ne despartim si vrea sa ma "infunde"? Tin sa precizec ca nu mai sunt minor, ci major.

13 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Legal da! Dar, e un mic amănunt. Are peste 17 ani și jumătate, nu se mai ia atât de ușor în considerare că a fost corupere de minori, chiar dacă părinții ei ar zice altceva. Dar, dacă vă este frică amânați până la majorat! Deja, după ce se împlinește vârsta de 17 ani, cam dispare termenul de copil! Cum sunt fete de 14, 15 ani, chiar aici, care întreabă de sex, dacă au rămas gravide, nu văd de ce ar fi o problemă să vă începeți activitatea sexuală, dacă ai acordul și dorința partenerei!
Chiar, cu ceva timp în urmă, a fost un caz ca al dumneavoastră dat la televizor, iar jucătorii au respins acuzațiile de viol și corupere de minori date de părinții fetei, pe motiv că faptele au fost înainte de majorat cu vreo 3-4 luni. Sunteți la limita maximă a vârstei de corupție de minor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Legal ce?
Dacă are peste 15 ani și e de comun acord nu e absolut nicio problemă

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevărat! Nu are 18 ani, chiar dacă e de comun acord, părinții sunt tutori și au dreptul de a depune plângere penală împotriva băiatului pentru corupere și întreținere de raporturi sexuale cu un minor! Pe un judecător nu îl interesează consensul părților, dacă una dintre părți este minoră, tutorii au cuvântul la tribunal, nu minora!

| Ela05 a răspuns (pentru romeo78):

Nu este în totalitate așa. Cunosc un caz asemănător doar că fata avea 13 ani și părinți au depus plângere împotriva lui (care era major evident) și în instanță fata a spus că a fost de comun acord că ea și-a dorit asta că aveau ceva timp împreună, etc în fine rezultatul final a fost că lui nu i-au fscut nimic. Mama ei ola ge si astăzi că nu știe ce să facă să îi lase copilă in pace (el ni este chiar ok ca să zic așa, nu prea e nimic de capul lui. Și uite că instanța nu i-a fscut nimic și vorbesc de un copil de 13 ani.
De aia spun că ar trebui să se informeze bine înainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Art. 220

Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:

a) minorul este membru de familie al majorului;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(4) Fapta prevăzută în alin. (1) și (2) se pedepsește cu închisoarea de la 3 la 10 ani și interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:

a) minorul este membru de familie;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

(6) Tentativa la infracțiunile prevăzute în alin. (1)-(4) se pedepsește.

| RoCkKiD a răspuns:

Atat timp cat nu esti intr-o pozitie de autoritate fata de ea (gen profesor, doctor etc) nu au ce sa faca.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii ei depun plangere la Politie ca le-ai corupt, sedus si violat copila, care-i inca minora, intertinand relatii sexuale cu ea, tu poti intra la puscarie (intre 3 si 10 ani).
Uite legile aici:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-197-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen

| mihai69 a răspuns:

Nu ai nicio problemă. Cu condiția ca și ea să fie de acord.

| mihai69 a răspuns:

Camionul zilei stikes again! în 29 Octombrie | AnaMaria50 a răspuns:
Daca parintii ei depun plangere la Politie ca le-ai corupt, sedus si violat copila, care-i inca minora, intertinand relatii sexuale cu ea, tu poti intra la puscarie (intre 3 si 10 ani).
Uite legile aici:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-197-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen
===
OK, să vedem; mergem la link-urile sugerate și citim:
Capitolul III
INFRACŢIUNI PRIVITOARE LA VIAŢA SEXUALĂ
Art. 197 = Violul - nu e cazul, cel care pune întrebarea se referă la act sexual liber consimțit;
Art. 198 = Actul sexual cu un minor - citat deja în întregime de un alt respondent, a demonstrat și acesta că nu se aplică aici, actul sexual fiind cu o parteneră mai mare de 15 ani, liber consimțit și față de care cel care pune întrebarea nu e într-o relație de tutor, profesor, rudă etc.
Art. 199 = Seducţia - iar nu e cazul, nu i-a promis nimeni fetei c-o ia de nefastă dacă îl lasă s-o tufă.
Și, colac peste pupăză, articolele mai sus menționate fac parte din... VECHIUL Cod Penal, care nu prea mai e în vigoare!
Halal...

| carbon21 explică (pentru mihai69):

Si in Codul Penal nou, ce scrie?

| mihai69 a răspuns (pentru carbon21):

Scrie cam așa:

Art. 218 Noul Cod Penal Violul Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale
Art. 219 Noul Cod Penal Agresiunea sexuală Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale
Art. 220 Noul Cod Penal Actul sexual cu un minor Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale
Art. 221 Noul Cod Penal Coruperea sexuală a minorilor Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale
Art. 222 Noul Cod Penal Racolarea minorilor în scopuri sexuale Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale
Art. 223 Noul Cod Penal Hărţuirea sexuală Infracţiuni contra libertăţii şi integrităţii sexuale

Aici: http://legeaz.net/noul-cod-penal/pagina-5

| Necunoscut112 a răspuns:

Atâta încredere ai in iubita ta? Deja te gândeşti la despărţire? Daca vrei sa o fufu după care sa o părăseşti, mai bine ii dai pace, sa îşi găsească un baiat ok pentru ea.

| Ela05 a răspuns:

Asta trebuie să te interesezi de legile țări în care locuiești, nu peste tot este la fel. Mi se pare că după 16 ani nu mai este problemă, dar nu sunt sigură. Mai bine consulți cu un avocat de unde te afli, ca să fii 100% sigur de ce cum și în ce fel. Cred că poți face consulta și pe internet sau pe telefon caută un avocat din zona ta și vezi cum stă treaba.