| MarianAndreiCza9 a întrebat:

Postinor-2. Acum cateva zile am avut sex neprotejat cu iubita mea. A administrat prima pastila la cateva ore dupa contactul sexual, iar a 2 a la 12 ore dupa ce a administrat-o pe prima. Nu a avut niciun efect advers pana acum. E posibil sa nu-si fi facut efectul pastilele? Sau nu e neaparat sa fie efecte adverse. Care ar fi sansa de reusita a acestei pilule? Farmacista a zis ca nu ramane, vreau sa aud si parerea voastra. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Efectele adversa ale pastile apar in timp, pe o perioada de 6-12 luni, cand ciclul menstrual nu va mai veni regulat, nemaiputandu-se evalua sau clacula ovulatie, perioada fertila sau urmatorul ciclu menstrual.
In ce priveste eficatitatea pastilei, exista o sansa de 5% sa nu functioenze deloc, pentru unele fete/femei.

| Crackman a răspuns:

Fa și tu cu prezervative, asa nu o bombardeze cu hormoni.
Sansele sunt de 89 % sa nu rămână.
Chiar și la prezervazitv ai 5 % șanse sa lași pe cineva însărcinată, asa ca nu este o garanție niciodată