| Balcosmina55 a întrebat:

POt face testul de sarcina si in timpul zilei? Infulenteaza cu ceva rezultatul? Sau trebuie neaparat si neaparat dimineata cu prima urina?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, il poti face dar pot apare erori, iar rezultatul poate fii incorect.
Este recomandat ca testul sa fie facut cu prima urina de dimineata, din cauza concentratiei urinii si a hormonilor care apar in ea.

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Orice test facut inainte va arata incorect, fiind facut incorect si probabil inutil.

| corbulalbrosu a răspuns:

Asa numita/cunoscuta si vehiculata ''REGULA'' potrivit careia urina care urmeaza sa fie folosita pentru a face testul de sarcina, trebuie sa fie concentrata (nediluata) si din acest motiv trebuie sa fie se colecteaza dimineata inainte de a consuma lichide, este valabila numai in cazul in care testul se efectueaza inainte de a trece minim 20-21 de zile de la data ovulatiei sau a ultimului act sexual neprotejat in urma caruia a existat posibilitatea sa ajunga sperma in vagin. Rezultatul testului de sarcina efectuat pe baza urinei este VALID, VALABIL si CORECT indiferent de momentul din cursul zilei in care este colectata urina, daca este facut dupa ce au trecut 21 de zile. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ar trebui sa poti sa faci testul oricand si sa arate rezultatele adecvate, doar dupa numarul mentionat de zile. Sau dupa o saptamana si ceva dupa ce ti-a intarziat menstruatia.

| Crackman a răspuns:

Dimineata este cel mai concentrat, deci cel mai corect

| Ancandf875 a răspuns:

Dimineata e cel mai bine sa-l faci, inainte sa consumi lichide pentru ca acestea il vor dilua

| nadialupu567 a răspuns:

Din ce știu, dacă trec 28 de zile de la contactul sexual, dacă exista hormonul de sarcină, se detectează în orice moment al zilei