| LovelySmile98 a întrebat:

Pot lua anticonceptionale in prima luna fara prescriptia medicului? Este prima data cand voi folosii anticonceptionale si as vrea sa le incep asa cum se spune in prima zi cand imi vine menstruatia ( in cazul meu peste doua zile). Nu as vrea sa mai astept pana la urmatoarea menstruatie. Ce anticonceptionale ati folostit si nu au avut multe reactii adverse? Voi merge la ginecolog in curand pentru a-mi recomanda metodele contraceptive potrivite pentru mine dar pana atunci as vrea sa incep un tratament cand imi vine menstruatie. Am auzit ca Yasmin este cel mai administrat, este adevarat?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea pastilelor AC se face numai/doar dupa efectuarea unei consultatie ginecologica prealabila, care consta intr-un test de coagulre a sangelui si cateva analize hormonale, efectuate de catre medicul ginecolog. Acesta pe baza rezultatelor obtinute iti schiteaza PROFILUL HORMONAL propriu fiindca doar cu ajutorul acestuia, va reusi sa alege in deplina cunoastere si siguranta tipul de AC potrivit, al carui continut de hormoni sa se plieze/potriveasca in mod cat mai precis peste hormonii proprii. Medicul trebuie sa aleaga cat mai precis AC care urmeaza sa fie folosit, din cele peste 40 de sortimente existente in farmacii fiindca in caz contrar s-ar putea ca AC-ulfolosit dupa ureche sau la indicatia cuiva sa nu fie eficient sau sa-ti provoace diferite complicatii hormonale severe. Medicul ginecolog iti va explica momentul propice de a incepe folosirea lor si modul corect de administrare a pastilelor AC, deoarece doar asa prin respectare intrutotul, atat a instructiunilor producatorului si cele ale medicului, produsul respectiv iti va oferi protectia contraceptiva MAXIMA de peste 99, 4%.
Protectia contraceptiva oferita de pastilele AC se instaleaza in functie de momentul in care se administreaza prima pastila de pe folie/blister si anume : Daca prima pastila se administreaza in prima zi de menstruatie a ciclului menstrual abia inceput atunci PROTECTIA CONTRACEPTIVA incepe din acel moment, adica se poate intretine sex neprotejat chiar din acea prima zi de folosire a pastilelor AC si protectia se va mentine si in timpul pauzei de 7 zile, sau altfel spus pe intreaga perioada de folosire a acestei metode de protectie, adica in toate lunile urmatoare cat timp se vor folosi aceste pastile.
In cazul in care din motive obiective NU se poate administra AC-ul incepand cu prima zi de menstruatie, atunci administrarea primei pastile se va putea face incepand din a 2-a zi dar nu maitarziu de a 5-a zi de ciclu/menstruatie (nu se recomanda niciodata dupa a 5-a zi), atunci in acest caz in mod obligatoriu in primele 7 zile de folosire a acestor pastile, trebuie sa fie utilizata in paralel o masura/metoda suplimentare de contraceptie care sa nu permita ajungerea in vagin a spermei in timpul in primele 7 zile de administrare a primelor 7 pastile. Incepand cu ziua a 8-a barbatul poate ejacula sperma in vagin fara nicio restrictie. Daca menstruatia a inceput si au trecut mai mult de cinci zile, va trebui sa se astepte sa se termine ciclul menstrual inceput, adica pana va incepe urmatorul ciclu menstrual si numai atunci sa se inceapa administrarea din prima zi a urmatoarei menstruatii. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Nu iti recomand sa le iei asa dupa ureche!
Chiar nu mai poti astepta o luna sa iti faci analize ca sa iei de la inceput pilulele adecvate?
Daca la tine nu se potrivesc Yasmin? E periculos sa le schimbi asa de la luna la luna.
Iti sugerez Nuvaring pana cand faci analizele... De fapt, ti-as recomanda Nuvanring si atat. Dar daca vrei musai AC, clar fara analize e periculos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea nu se iau dupa ureche, la recomandarea doctorului se dau.