| SperantaPierduta a întrebat:

iau anticonceptionale diane la prescriptia medicului. aveam menstruatie neregulata. a fost prima luna in care le-am luat. am terminat prima folie (21) acum 4 zile. la cate zile trebuia sa imi vina menstruatia? inca nu mi-a venit. si peste inca 4 zile trebuie sa incep noua folie. as vrea sa imi raspunda cineva care chiar stie sau care a mai luat. menstruatia trebuia sa vina imediat (adica in ziua 22)? am citit si prospectul si spune ca mens apare la 2-3 zile. fetele/femeile care ati luat anticonceptionale sau care luati.in cate zile dupa terminarea pastilelor va vine menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand luam Diane, menstra venea in a cincea zi. le terminam sambata si menstra aparea joi.

| Ramo80 a răspuns:

Buna. Si eu iau tot Diane de mult timp. Nu trebuie sa-ti vina in ziua a 22-a. Eu termin folia miercurea si imi vine abia duminica uneori luni dimineata. Nici o problema daca trebuie sa incepi folia si menstruatia inca nu ti s-a terminat. Multa sanatate. Pupic!

| deusfarm a răspuns:

Nu apare in ziua 22; cam la 2-4 zile dupa terminarea foliei; ce Nu trebuie sa uiti insa este faptul ca nu mai este un reper cand vine si cand se termina - trebuie sa ai 7 zile de pauza si apoi sa incepi o noua folie indiferent daca menstruatia s-a terminat sau nu; vei incepe intotdeauna o noua folie in aceeasi zi din saptamana pentru ca vei tine cont doar de secventa : 21 zile cu pastiluta, 7 fara.

| Himera a răspuns:

Eu am folosit microgyn si din cate imi amintesc imi venea dupa 2-3 zile. Acum am inceput sa iau karissa si am intrat in pauza de 3 zile si nimic inca. Cred ca e ceva normal, mai ales ca e prima luna si cred ca ar trebui sa le iei asa cum scrie pe prescriptie(adica dupa 4 zile cum ai zis).