| Cristina788 a întrebat:

Pot sa fiu insarcinata daca am luat pilula de a doua zi?
Pe 2 martie am intreținut relatii sexuale dar s-a rupt prezervativul, dupa o ora am luat Escapelle si nu am mai facut sex.

Ieri trebuia sa imi vina menstruatia si nu mi-a venit si de vreo 10 zile mă dor sânii menționez ca de pe 2 martie nu am mai facut sex.
Este vreo dereglare de la pastile?

1 răspuns:
| RaAlexandra a răspuns:

Este normal sa-ti intarzie menstruatia si asta se datoreaza pilulei contraceptive. Asteapta-te ca in lunile urmatoare episodul asta sa se mai repede, in momentul asta ai un dezechilibru hormonal care va mai dura. Menstruatia iti poate intarzia si o luna si 2 iar pastila asta a provocat un haos in corpul tau, totul va reveni la normal dar va mai dura ceva timp. Ai grija data viitoare pentru ca nu mai poti apela la metoda asta! Sanatate multa!