| Ch3ls3a91 a întrebat:

Pot sa raman gravida daca am facut sex neprotejat cu 12 zile înainte de a începe menstruatia? Adica cu 11 zile dupa menstruatia precedenta? Mentionez ca am folosit Contracept M

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si daca lungimea ca numar de zile a ciclului tau menstrual este mica/scurta de numai 23 de zile conform afirmatiei tale, chiar si in acest caz reiese ca actul sexual a fost intretinut dupa ce s-a terminat PERIOADA FERTILA, la o distanta de 3 zile dupa ce a avut loc OVULATIA. Fiindca OVULUL este viabil/''traieste'' doar o perioada de maxim 24 de ore dupa ce este expulzat din foliculul ovarian, rezulta ca la 3 zile ''dupa'' ovulatie dispare in
totalitate orice posibilitate de a se mai putea forma sarcina. Si mai ales in situatia in care a fost folosit ovulul cu spermicide Contracept M, care ofera o protectie suficient de mare chiar si in cazul in care sexul este intretinut in timpul celor 4-5 zile ale perioadei fertile. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai făcut sex exact în perioada fertilă, iar anticoncepționalele nu sunt 100% sigure, deci poți.

| Ch3ls3a91 explică (pentru corbulalbrosu):

Lungimea ciclului este de 28 de zile. Dar mai ales ca actul nu s-a finalizat înăuntru.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai folosit Contracept M, nu poti sa ramai gravida.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ch3ls3a91):

Fiindca NU poti fi accesata prin mesaj privat, NU reusesc/NU pot sa-ti ofer explicatiile, informatiile si raspunsul dorit solicitat. Pentru a fi totusi in mod corect informata, trebuie sa stii ca ciclul menstrual incepe o data cu prima zi de menstruatie si NU din momentul in care se termina sangerarea. Fiindca nimeni nu poate ghici cate zile tine sangerarea menstruala in cazul fiecarei femei, a aparut confuzia din raspunsul meu in privinta lungimii ciclului tau menstrual ca numar de zile : 23 in loc de 28.