| Bibilitu27 a întrebat:

Pot sa raman insarcinata din prima zi dupa menstruatie ..am un ciclu de 24 de zile. ajutooor

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, este posibil sa ramai insarcinata in cazul in care sexul a fost neprotejat si menstruatia a avut o durata de 5 zile. In cazul unui ciclu menstrual de 24 de zile OVULATIA se produce in a 10-a zi a ciclului astfel ca PERIOADA FERTILA se suprapune peste zilele 6, 7, 8, 9 +10 + 11 numarate fata de prima zi a menstruatiei avute. Daca sexul a avut loc in a 6-a zi a ciclului adica in prima zi a perioadei fertile si a ajuns sperma in vagin, atunci apare posibilitatea de a se putea forma o sarcina insa probabilitatea este foarte redusa de circa 8-12%. In concluzie totul depinde de numarul de zile de menstruatie sau altfel spus, depinde in a cata zi a ciclului menstrual care incepe din prima zi de menstruatie, a fost intretinut sexul respectiv. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Da. Poti.