| UnTipObisnuit a întrebat:

Poti uita de cineva (sa treci peste) doar gandindu-te?

Este obligatoriu sa treaca o anumita perioada de timp pentru a te obisnui cu ideea sau poti pur si simplu sa analizezi situatia?

Din cate am inteles, "dragostea" are aceleasi efecte ca ale unui drog, dupa o despartire cam cat dureaza acel "sevraj" si daca as putea sa-l fac sa treaca mai repede.

Apreciez, dau funda!

Răspuns Câştigător
| VICTORTPURO a răspuns:

Poti uita daca depui efort, daca iti antrenezi mintea si te inveti sa iti controlezi gandurile, in situatiile de despartire este chiar importanta aceasta abilitate, deoarece odata ce te inveti sa treci aceste bariere cu usurinta iti va fi usor in orice situatie de acest fel, orice relatie care s-a terminat este o experienta din care trebuie sa fie luate lectii pentru viitor, tanjeala si depresia te duc mai mult la fund decat te ajuta, poti desigur sa te gandesti la infinit la acea persoana pana te plictisesti.

3 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Eu cred ca acest"sevraj" tine in functie de persoana, in functie de ce a suportat si ce simte. Nu cred ca exista o perioada standard, personal mi-am revenit relativ repede pentru ca in relatia anterioara n-am fost fericita, deci eu cred ca depinde de la caz la caz. Incearca sa-ti ocupi mintea cu orice altceva, sa fi distras, sa-ti propui sa uiti si sa fi mai bun, iar daca lucrezi usor usor la asta o sa si reusesti.

Succes!

| babytommogirl a răspuns:

Păi, în primul rând nu tr gândit prea mult la persoana respectiva. Cu cât de gândești mai mult, cu atât vei fi mai deprimant. Încearcă să-ți găsești o preocupare, astfel încât să nu te ducă cu gândul la acea persoană.

| Dedexoxo a răspuns:

Bună, acest lucru, depinde de tine si de cum depasesti tu momentele grele din viata, unii sunt de parere ca ar trebui sa "jelesti" cand treci peste o despartire, pentru a scapa de sentimentele negative, iar apoi trebuie sa iti vezi de viata deoarece nu este capat de lume, este greu, toti am trecut prin asta. Nu e obligatoriu sa faci nimic, trebuie doar sa faci ceea ce te face sa te simti bine, sa iesi din casa, sa te uiti la seriale sa mergi la sala, etc. Si o data cu timpul vei vedea ca durerea si dorul de persoana respectiva se diminuează.