| DarkGirl a întrebat:

Prezervativele durex arouser contin spermicid in caz de se prelinge sperma pe exterior? si daca sperma curge din prezervativ se prelinge pe margine sau curge in jos? eu am avut un incident nasol dupa ce m-am retras a curs toata sperma din prezervativ, nu stiu ce a fost inainte, ca dupa ce a ejaculat a mai continuat putin sad ( eram in perioada fertila) parca nu as mai lua postinor pentru ca am luat cate una in fiecare an (de 4 ori am luat pana acum) sunt foarte ingrijoratacrying menstra mea este foarte neregulata

4 răspunsuri:
| xoxo13 a răspuns:

Aceste prezervative au anumite "striatii" ce confera senzatii mai intense. nu stiu daca contine spermicid. In mod normal nu ar trebui sa se prelinga pe margine atata timp cat este pe masura partenerului. Iar daca sperma este pe vulva... datorita miscarilor sunt sanse foarte mari ca o parte din sperma sa ajunga si in vagin.

| BeBBeN1SR a răspuns:

straight face Nu. Trebuie sa iei postinor, daca nu vrei sa ne arati peste 9 luni poze cu bebei thinking Si sincer, iti recomand anticonceptionale. O sa ti regleze si menstra, te si protejeaza de sarcini nedorite, zi si noapte...

Eu personal folosesc Yaz. Sunt cele mai slabe, nu ai simptome, nimic de genul. Plus ca sunt fumatoare, si imi trebuie doza mica de estrogen. Iar yaz are concentratia minima!

Curiozitate! Postinor se ia odata la 12 luni, corect? Daca iei azi una, si mai patesti un incident de genul peste 2 luni... Ce faci?

Stii, tot de la postinor il ai si neregulat. Nu-l considera o sansa, caci de fapt e mult prea puternic.

| DeeDee_1845 a răspuns:

OMGlaughing! De anticonceptionale ai auzit? Sau voi n'aveti ce face si vreti un bebelaughing...Eu am inteles ca prezervativele alea sunt doar cu striatii, nu am inteles de niciun spermicid, dar hai sa-ti explic, ca poate nu stii ce inseamna: spermicidele sunt substante chimice incluse in ovule, creme, geluri sau tablete, spume, supozitoare, sau filme, CARE SE INTRODUC ADANC IN VAGIN! Dar este cea mai neeficienta metode de planificare familiala. Daca a trecut mult timp inainte sa postezi intrebarea, nu prea e bine, pentru ca ar fi trebuit sa iei pilula de a2-a zi.

| johnsmith1890 a răspuns:

In primul rand sperma nu are cum sa se prelinga doar daca e "marimea" prea mare. si 2 doar extra safe cica au spermicid.