| NoNameToday a întrebat:

Prietena mea are o problema si nu stiu ce sfat sa ii dau, de aceea va intreb pe voi. Ea aseara si-a inceput viata sexuala cu prietenul ei.Ca la toate fetele a durut`o, dar sange nu i`a curs. A doua zi i`a venit ciclul.Au avut un contact sexual neprotejat, e posibil ca ea sa fi ramas insarcinata, desi prietenul ei i`a spus ca nu a ejaculat?thinking Ce sfat sa ii dau in legatura cu intrebarea pusa si viata ei sexuala? Are 15 ani jumatate iar el 18 ani.Nu ii pare rau de ceea ce a facut, dar nu stie ce o sa se intample cu organismul ei de acum incolo.Va rog sa imi dati niste raspunsuri cat mai complexe, ce se intampla in organismul nostru, al fetelor? Multumesc prieteni!:X

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este insarcinata, daca menstruatia a venit la data asteptata.
Singura modificare reala care i se va intampla va fi riscul foarte crescut de cancer de col uterin. Colul ei uterin nu este maturizat si fiecare act sexual il traumatizeaza. In timp, aceste traume mici si repetate se vor insuma si vor duce la leziuni precanceroase si apoi canceroase de col uterin. Studiile internationale releva ca o femeie care isi incepe viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate are risc de 90% de a face in timpul vietii o leziune precanceroasa sau canceroasa de col.
Singura metoda de a evita cancerul de col uterin este cosnultul ginecologic si testul Papanicolaou. Prietena ta va trebui ca toata viata sa mearga la ginecolog la interval de maxim 6 luni pentru aceste doua manevre. Ele nu sunt dureroase si nici nu necesita internare, dar din pacate, un asemenea ritm de mers la ginecolog e un handicap. In sensul ca niciodata in viata ei nu-si va putea face planuri de lunga durata liber, fiind vesnic sa tina seama de calendarul consulturilor ginecologice.
Acum e important ca in primele 2-3 saptamani de la inceperea vietii sexuale sa faca primul consult si test Papanicolau. Fiind doar un copil, nu va gasi un ginecolog care sa accepte sa o consulte de una singura (e ilegal si poate fi traumatizant). Prin urmare, va trebui sa discute cu unul din parintii ei care sa o insoteasca la ginecolog. In plus, va trebui sa se intereseza de metode de contraceptie (tot la ginecolog) si de protectie impotriva bolilor. Presupun ca si-au facut amandoi analizele obligatorii (de vreme ce spui ca nu au folosit prezervativ), dar ar fi bine sa si le mai repete peste 6 luni.

7 răspunsuri:
| unione a răspuns:

Da e posibil. Dar cand vad ''prietenul ei i-a spus ca nu a ejaculat'', lasand la o parte prietenul, ea unde era, nu era de fata?
Sunt sanse sa ramana si sanse sa nu ramana, ei 2 stiu mai bine ce s-a petrecut sub patura. Data viitoare sa le dai bani sa ia o cutie de prezervative sau sa se duca la doctor sa-i prescrie anticonceptionale, ca nici alea nu se iau dupa ureche

| Pupily92 a răspuns:

Din moment ce i-a venit ciclul, nu e gravida. dar ar fi mai bine sa foloseasca prezervativ pe viitor.sa nu aibe surprize...

| mariamarybu a răspuns:

Daca faci sex inainte de 18 ani peste 10 sau 20 de ani vei avea probleme de cancer!

| Cumătru de la Galați a răspuns:

Pentru problemele complicate, există o soluție simplă: chiuretaj.
Mă îndoiesc că ar fi rămas acum borțoasă, însă nu este exclus să se întîmple în viitorul apropiat.

| robinho33 a răspuns:

Buna dodo eu nu cred ca nu si-a dat drumul in ea si plus ca nu ya dat nici sangele atunci nu stiu ce sa cred cred ca e posibil sa ramana insarcinata eu zic sa mearga la un doctor sa vada ce zice noi nu suntem expertii dar va ajutam cu ce putem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La varsta asta ar trebui sa-si vada de scoala, nu sa se initieze intr-ale sexului, dragostei sau cum vrei tu sa-i zici. Si daca tot s-a hotarat sa faca pasul asta trebuia sa se informeze despre riscurile sexului neprotejat. Poate de acum incolo va folosi o metoda de contraceptie.

| lavinutsa a răspuns:

Păi... nu pateste nimic...doar o bataie de la maicasa daca afla.in rest nimic.