| Elena_Ioana_1998 a întrebat:

! Prietena mea cea mai buna ar dori sfatul vostru. Ea este virgina si vrea sa faca sex si s.a gandit sa foloseasca pastila de a doua zi tinand cont ca prietenul ei nu ejeculeaza in ea, ea crede ca nu e bine cu prezervativ prima data. Dumneavoastra ce spuneti? Funda happy

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Daca e prima data e mai bine cu prezervativ si de preferat cu lubrifiant suplimentar compatibil cu prezervativul. Va reduce serios frecarea si va face sa doara mai putin. Este foarte important ca fata sa fie relaxata, iar baiatul sa stie ce sa faca. La cele mai multe fete nu doare cine stie ce.
Pastila de a doua zi ar trebui evitata. Daca nu pentru efectele secudare neplacute asupra organismului, macar pentru faptul ca s-ar putea sa aiba nevoie de ea cu alta ocazie in viitorul apropiat.
In general, daca nu vrea cu prezervativ, poate sa reduca riscul evitand perioada fertila (calculata, ca in realitate nu se poate sti cand o are), folosind ovule spermicide (Pharmatex, 40 lei o cutie de 10 - dar sunt destul de ineficiente ca unica metoda de contraceptie) si avand grija ca baiatul sa termine afara. Utilizand toate cele 3 metode simultan riscul devine foarte mic.

6 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Ce sa zic auzi la virgina cum emite parerei despre sex laughing cica nu e bine cu prezervativ prima data haha, de unde stie? da sa ia pilula fara prescriptie nu e o problema nu? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat ca dezvirginarea se va face INTOTDEAUNA cu prezervativ deoarece acesta este acoperit cu un lubrefiant ce va usura penetrarea vaginului.De asemenea va preveni aparitia unei sarcini in cazul in care fata este in perioada fertila iar baiatul nu isi stapaneste perfect ejacularea. Pastila de a 2-a zi despre a carei existenta nici nu ar trebui sa stii, se foloseste DOAR LA RECOMANDAREA medicului ginecolog si DOAR/NUMAI in cazul in care medicul ginecolog in urma consultatiei de specialitate constata ca instalarea unei sarcini nu mai poate fi evitata. As fi deosebit de multumit daca citind aceste randuri ti-ar ramane bine intiparit in memorie ca pastila de a 2-a zi se administreaza DOAR LA INDICATIA MEDICULUI GINECOLOG.Multa sanatate si mai ales minte.

| SkyPilot a răspuns:

Multumesc pentru fundita. Daca mai ai nevoie de sfaturi, ma poti contacta pe privat.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Spune-i "prietenei" tale, ca pastila de a doua zi nu e ca aspirina! Nu se ia asa, ca n-ai ce face, NU ESTE O METODA de contraceptie uzuala, si face ravagii in corp! Pastila de a doua zi este destinata unui caz urgent, se ia maxim de doua ori pe an, si produce dereglari hormonale. De ce crede "ea" ca nu e bine cu prezervativ, i-a zis Zana Maseluta?straight face Sa mai citeasca, frate! Sa se documenteze, ca de aveti internet non stop si peste tot!

| SomeRomanianGuy a răspuns:

Mai, de ce spuneti ca "prietena mea a facut/vrea sa faca"?
Va e asa de rusine sa spuneti ca voi sunteti persoanele in cauza?