| riccione a întrebat:

Prietenul meu este asexual iar eu nu sunt (si sunt fata). Ce e de făcut, poate fi asexualitatea depașită cumva sau este definitiva?

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Poate fi depasita, in sensul ca tu trebuie sa te impaci cu gandul ca lui nu-i place si probabil n-o sa-i placa niciodata sa faca sex. Poti?
In cazul in care ar fi invers, adica femeia sa fie asexuala iar barbatul nu, ma gandesc eu ca ar fi mai usor, pentru ca ar putea sa ajunga la un acord sa faca ea un compromis si sa faca sex, chiar daca nu simte nevoia, de dragul relatiei. Nu ar fi asa greu, trebuie doar sa se aseze pe spate, sa desfaca picioarele (eventual sa foloseasca niste lubrifiant, daca nu se intampla natural) si sa-l lase sa se descarce.
Ce te faci insa atunci cand barbatul e asexual? E mai complicat, pentru ca daca nu simte nevoia de sex, nu se excita, deci nu i se scoala. Ce-o sa faca, o sa ia Viagra de fiecare data cand ea vrea sa faca sex? Cred ca nici prin sex oral nu prea o poate satisface, pentru ca daca el nu se simte atras fizic de ea, s-ar putea sa-i fie scarba sa-i bage limba acolo.
Deci, in functie de cat de dispusa esti tu la compromis, e posibil sa mearga...dar vei fi oare fericita?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Depinde daca el vrea sa depaseasca faza asta sau nu.

| cristimihailov a răspuns:

Nu reusesc sa inteleg cum de ti-ai gasit unul asexuat.
E o icoana?
Statuia virgina din parc?

| Goete a răspuns:

Traiesti fericita cu el si faci sex cu altii- daca e asexual nu-l deranjeaza

| Lukasssz a răspuns:

Asexualitatea e o orientare sexuala, asa te nasti si nu poti sa te schimbi

| Floridori a răspuns:

Asexualitatea este pur si simplu o forma de orientare sexuala.Este genetica si definitiva.
Sa intrebi daca "se poate depasi" este ca si cum ai spune ca vrei "sa vindeci" un gay de homosexualitate, de exemplu.

Faptul ca este asexual nu inseamna ca nu este capabil de sentimente, sau nu poate fi intr-o relatie, ci pur si simplu nu este interesat si atras de sex.
Am cunoscut astfel de cupluri in care unul dintre parteneri era asexual si celalalt nu.In cazul unora nu a mers si si-a vazut fiecare de drum, iar altii au decis ca isi doresc prea mult sa fie impreuna si pentru asta au considerat ca merita sa faca anumite compromisuri si concesii. Unii chiar au ajuns sa aiba copii.Insa aceste lucruri se rezolva prin comunicare deschisa.Este necesara o transparenta absoluta din partea ambilor in abordarea acestui subiect, dar si de incredere si de o legatura puternica intre voi.Dar in orice caz, cu mentalitatea de "a depasi" asexualitatea, ca si cum ar fi un defect pe care sa il poti indrepta, nu cred ca o sa poti face multe.
Discuta cu el deschis, incercati sa vedeti in ce punct va aflati in relatie, explica-i nevoile tale si incearca sa vedeti daca el ar fi dispus sa faca anumite compromisuri in acest sens.Vezi si tu daca ai putea si daca ai avea capacitatea de a-i intelege pozitia si decide daca poti accepta doar cat iti poate oferi.
Situatia nu este una extrem de des intalnita, dar daca altii au reusit sa aiba o viata implinita, familii si iubire, in acelasi context, inseamna ca oricine poate daca isi doreste cu adevarat si daca, pe langa vointa, exista si incredere si comunicare, atunci lucrurile se pot rezolva mai usor.

| LostForForever a răspuns:

Hachiko happy

| Tactuecelmaitare a răspuns:

Da