| Nemessys a întrebat:

Pro sau contra avortului? happy
Si de ce credinciosii sunt CONTRA. Cica avortul este considerat,, pacat" si decat sa faca cineva avort mai bine pastreaza copilul. straight face

23 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pro în unele situații.

| Nemessys explică (pentru Bacemi):

De ce doar in unele?

| cristi202 a răspuns:

Contra. Ce creste in pantecele femeii, nu e un chist, sau o tumoare, sau orice altceva ce poate sa creasca intr-un mod necontrolat si care poate fi extirpat ca o bucata de carne, caci la urma urmei asta si e, e vorba de o noua fiinta, ce va avea, daca este lasata, o personalitate, e vorba de o viata. Oricare dintre noi nu am fi existat daca mamele noastre s-ar fi gindit la avort. Urmariti pe net procedura avortului, vedeti cum acea mica fiinta este scoasa, pentru ca la sfarsit, trebuie verificat ca sa nu mai ramina nimic inauntru si atunci se iau partile corpului fatului, miini, picioare, cap, trunchi, asa cum am fost taiate, si se pun impreuna pentru siguranta ca nu a ramas vreo bucatica in interior, asta desigur in cazul procedurii fizice. Sau mai e o fotografie care circula pe net foarte sugestiva in care un medic a operat o gravida, a ajuns la fat, si fatul cu minuta lui mica a strins degetul chirurgului. De aceea sunt credinciosii contra, este ucidere, dar, pentru ca e vorba de ceva mic si neinsemnat, aflat insa abia la inceput, e usor de nebagat in seama.

| whatevernvm a răspuns:

Cu toate că nu aș face niciodată avort, sunt pro. Asta nu însemnă că toate fufele de 14 ani au nevoie sa se f.a. Dar în caz de urgență și nevoie, în caz ca este un copil nedorit venit într un moment foarte prost probabil e mai bine decât sa se umple orfelinatele. Sunt pro educație sexuala și pro choice. Nu mi-ar plăcea să îmi spună cineva prin lege ce să fac cu corpul meu. Dacă fac avort și sunt criminale cum zic unii își asumă.

| RAY a răspuns:

Neutru,nu ma intereseaza ce fac alti,daca e vorba de copilul meu l-as lasa sa traiasca, o viata e viata parerea mea

| OldSoul a răspuns:

In general sunt contra, nu din cine stie ce motive religioase sau limitari in gandire, ci din simplul fapt ca aceasta actiune te poate afecta in viitor, te poti trezi brusc ca nu vei mai putea avea copii, iar asta e destul de tragic in unele situatii.
Nu stiu cum sunt altii, dar cand stii ca ai facut ceva gresit in trecut (in cazul de fata avort), si ajungi mai tarziu (in cazul acesta peste ani) sa te trezesti cu unele probleme, care e posibil sa fie consecintele greselilor din tinerete, simplul gand ca te-a lovit "karma" te poate afecta si te poate duce intr-o depresie adanca poate chiar si mai departe.
Si sa nu mai spun ca in astfel de situatii poti afecta si alte persoane, aici ma refer la partener/sot, poate el chiar isi doreste un copil, iar cand tu i-ai ascuns un asemenea secret, si afla acesta in sfarsit, e dureros, iar asta poate afecta toata relatia.

Cum ziceam in general, orice e permis, poti face orice, dar macar sa o duci pana la capat, iar aici ma refer sa suporti consecintele.

| SG1995 a răspuns:

Sunt contra, in general consider avortul o crima, dar sunt cazuri cand acest act oricat de oribil ar fi este un rau necesar. De exemplu cu ce etalon judeci o femeie care prefera sa-i traiasca fiica violata de 13 ani, in locul nepoatei nenascute. Sau cu ce etalon judeci un parinte care trebuie sa aleaga intre viata a doi copii?

| BlackRose03 a răspuns:

1.Depinde de situație.
2. Exista si acei fanatici religiosi care cred orbeste in tot ce scrie in Biblie, sunt impotriva LGBT+ si consideră ca indiferent de situație copilul trebuie păstrat ca altfel esti un monstru lipsit de sentimente, un 0, o persoana nedemnă de Rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra in general.Sa zicem ca ar putea exista si anumite exceptii(daca mama e prea tanara, daca a fost violata)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie ar trebui sa aiba voie sa faca ce vrea ea cu corpul ei. NU are treaba guvernul, biserica si oricine in afara de ea sa comenteze ceva. Ce pretentii de la maimutele alea. Mda, ce bine face o drogata cand tine copilul, mai ales daca se naste cu "enspe" boli, fara o mana sau un picior sau mai stiu eu ce alta nenorocire. Sau alte exemple nasoale.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tati o femeie poate face vrea cu corpul inclusiv sa aiba grija cand si cu cine si-o trage, dar fatul ala e o persoana in devenire nu un sac de gunoi, daca l-ai facut, il asumi, desi in unele cazuri exact avortul ala inseamna o asumare, desi in majoritatea cazuriilor avoetul ar trebui descurajat si incriminat...Ok inteleg ca sunt persoane care nu vor copii, dar daca nu vor de ce mama naibi nu o fac protejat, ca a doua daca ai avea de ales intre a avorta si a lasa fatul intr-un orfelinat romanesc, daca acesta s-ar putea deci ar alege garantat moartea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Daca oamenii sunt prosti si nu fac sex protejat, nu trebuie sa sufere copilul lor pentru asta. Mai bine moartea decat o viata de rahat, cum ai zis si tu foarte bine despre orfelinat. Plus ca mai se intampla si accidente, chiar daca o fac protejat. Stiu pe cineva care e facut cu prezervativul rolling on the floor

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, nu stiu man, nimeni nu e pregatit, crezi ca ai nostri erau, nu prea cred, dar s-au adaptat si au acceptat situatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Nu erau nici ai nostri pregatiti. In toti anii de liceu am dat peste zeci de romani (in Italia am facut liceul ) si nici unul, nici macar UNUL nu avea tata. FIe fata sau baiat. Absolut toti erau crescuti de mama. Asta spune multe zic eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Mint. Era o fata care avea si tata. Acum mi/am amintit de ea laughing

| Nemessys explică (pentru SG1995):

Totusi, in astfel de cazuri cand acea noapte e petrecuta,, de fun" si nu cu scopul de a face un copil, este ok sa faci avort. Pentru ca nu ai de unde sa stii daca barbatul ala ar fi un tata ok si ca o sa aiba grija de copilul lui. Intr-un fel, din cauza copilului, femeia si barbatul sunt fortati sa formeze o familie.

Si acum facand o mica paranteza. Sunt unii care chiar NU AR TREBUI sa aiba copii. De ce zic asta? Pai. corecteaza-ma daca gresesc, dar la ce mod de gandire au unii, nu ar trebui sa aiba copii. Sa nu uitam ca mai sunt si persoane care nu se maturizeaza niciodata sau foarte greu insa fac copii cam prea devreme cum ar fi de la 18 ani. In primul rand, un copil necesita o responsabilitate foarte mare, o educatie si FOARTE MULTA atentie. Nici sa-l bati toata ziua dar nici sa-i oferi prea multa libertate.
Oricum parintii si viitorii parinti, nu prea o sa aiba toate aceste lucruri. O sa aiba copii doar pentru ca,, asa trebuie". Si nu o sa le ofere o educatia buna happy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Uite aici o poveste. Citeste tot daca le ai cu engleza. Decat viata ca asta, mai bine mancare pentru viermi. http://www.dailymail.co.uk/......judge.html

| leapșa a răspuns:

Pro.

| Nemessys explică (pentru leapșa):

Argumente?

| leapșa a răspuns (pentru Nemessys):

De pacat nu ma ating, nu am treaba cu asta, dar decat sa ai un copil nedorit, ca nici nu stii cum se intampla, mai bine deloc si astepti pana cand esti pregatit/a.

| Nemessys explică (pentru leapșa):

Si cand o persoana ar fi,, pregatica "? happy

| Lawrrrr a răspuns:

Pro. E păcat sa aduci pe lume un copil în condițiile în care acesta nu e dorit, sau "parintii" fie nu sunt pregatiti, fie au probleme financiare. Mai bine faci avort decat sa te joci cu viitorul unei PERSOANE