| kiko_3973 a întrebat:

Putin ajutor, va rog! O prietena mi-a spus ca o mananca in jurul vaginului de 4 zile, si ca are o umflatura mica ce ii provoaca mancarimea si de fiecare data cand se scarpina labia unde se afla acea umflatura se umfla, cica umflatura aia e ca restul piele, nu are o culoare mai inchisa. A intretinut realtii sexuale dar protejat si o singura data un tip a incercat sa o faca cu ea neprotejat dar ea nu l-a lasat, insa el si-a pus penisul pe vaginul ei si dupa ce s-a intamplat asta la 1 zi a inceput-o s-o manance pe langa vagin si sa-i apara chestia aia. Nu vrea sa mearga la ginecologoc si e speriata ca naiba. Aveti vreo idee ce ar putea fi? sau daca o sa-i treaca? O puteti ajuta? va rog!

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Este foarte posibil să fie vorba de vegetaţii veneriene(condiloame acuminate, infecţie cu HPV).
Condiloamele acuminate sunt tumori papilomatoase, benigne infecţioase, CONTAGIOASE şi autoinoculabile cu sediul de elecţie în regiunea genito-anală.
(!)În toate cazurile de condiloame acuminate este necesar un examen complet al uretrei (prin uretroscopie).
Condiloamele acuminate netratate se MULTIPLICĂ şi se extind în suprafaţă, deci, evoluţia este cronică şi se întinde pe perioade de luni sau ani de zile!
Sănătate!

| Corina a răspuns:

Cu siguranta nu-i va trece de la sine si nici noi nu o putem ajuta. Singura solutie este o vizita la ginecolog, pana nu e prea tarziu si se complica situatia. Nu e de joaca! In plus, cum ea a luat de la respectivul aceasta boala venerica, daca nu se trateaza si are relatii sexuale in continuare cu alti si alti baieti, ii va contamina si pe acestia. Nu stiu de ce ar fi asa de speriata prietena ta, din moment ce intretine relatii sexuale cu oricine. Probabil nu e tocmai o sfanta!

| SEAL a răspuns:

Prietena ta sigur esti tu

| AureliaBEST a răspuns:

Ok sa ia ovule macmiror si ovule cervugid, spalaturi intravaginale cu tantum rosa sunt la pliculete, toate luate de la farmacie.