| IntrebariCareArAfectaAdevaratulCont a întrebat:

Sado-masochismul este o boala psihica?

3 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Din punct de vedere medical, psihiatrii o clasifică în categoria parafiliilor, adică în aceeași categorie de afecțiuni ca și zoofilia, necrofilia, homosexualitatea, voyeurismul, exhibiționismul. Reprezintă un comportament sexual anormal în sensul că în mod normal plăcerea sexuală nu ar trebui să vină din a produce durere partenerului sau din a simți durere. Nu este însă o "boală" propriu-zisă decât dacă este dus la extrem. Dacă cei doi parteneri ai cuplului sunt de acord să îcerce astfel de jocuri și dacă există un cod, un cuvânt de siguranță pe care partenerul masochist să îl spună când simte că lucrurile scapă de sub cntrol și nu mai e fun, atunci putem considera că este un comportament sexual acceptabil pentru acel cuplu, cine suntem noi să-i condamnăm. Dacă partenerul nu participă voluntar la un asemenea comportament ci este supus fără consimțământ, sau dacă este singurul tip de comportament care poate provoca plăcere acelei persoane, dacă produce răni grave care pot pune în pericol starea de sănătate, atunci este un comportament sexual deviant, anormal, trebuie să ceară ajutorul unui specialist. Dar este greu de făcut așa ceva pentru că oamenii nu prea pot aprecia normalitatea actelor lor, pentru un s-m totul este normal.
În ceea ce privește natura, e greu să spunem ce este normal și ce e boală, unele specii de animale au un comportament sexual foarte violent, de exemplu felinele. Poate că o anume componentă dureroasă este stimulatoare și pentru femeile umane, dar cred că actele de barbarie, de violență extremă fizică și psihică nu au nimic de-a face cu a face dragoste.

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
La unii da, la altii nu! sau cel p[utin asa cred eu!
Sunt unii care fac lucrul asta din curiozitate sau placere, dar sunt unii care au cu capu' si o fac de nebuni ce sunthee hee

| artemisraluca a răspuns:

Daca e vorba de ceva cu care si celalalt e de acord si nu este ceva extrem.gen rani adanci sau chestii horror, atunci nu cred ca este. Unii oameni au multa imaginatie si le place sa se prefaca ca sunt altcineva in privat, I guess big grin whistling
Intr-adevar, daca cuiva ii place sa raneasca pe cineva pentru a-l speria/tortura, fara sa.i dea acordul...atunci e foarte bolnav.
Mai sunt si unii care chiar isi dau acordul chiar la chestii extreme(cum sunt si cei care se taie, nu chestii usoare gen palme, zgarieturi, eu zic de chestii grave). Ei s.ar putea sa aiba probleme din copilarie, traume, frustrari, etc., care au duc la asta.
Deci, depinde de context si de personalitatea fiecaruia. Singurul lucru de care sunt sigura e ca daca se intampla fara acordul celuilalt(viol), atunci e vorba de un sociopat. big grin