| XxRoxRoxyxX a întrebat:

Sall deci, saptamana viitoare pe 3 o sa ma mut la Ploiesti la iubitul meu mama ma lasa dar problema e tata, nici nu vrea sa auda de asa ceva, am incercat sa vorbesc cu el sa ii explic ca eu nu sunt fericita aici si ca o sa imi gasesc un loc de munca si o sa fiu bine dar nu ai cu cine vorbi. Iubitul are un apartament dragut cu 2 camere si loc de munca bun unde o sa lucrez si eu, a incercat si el sa vorbeasca cu tata dar degeaba. Ce pot face sa il conving pentru ca am 24 de ani deci nu mai am nevoie de acordul lor sa plec plus de asta sunt singurul lor copil ar trebui sa le pese de fericirea mea, va rog ajutati-ma pentru ca a spus ca daca plec nu o sa mai vorbeasca cu mine si nu vreau asta.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu ai ce să-l convingi. Ești majoră, vaccinată - vezi-ți fato de viață, nu te crampona de un părinte fixat pe evul mediu!

| Andrei101010 a răspuns:

24 de ani? Pff, serios? Prietena mea avea 19 ani cand s-a mutat cu mine. Daca stai dupa ei o sa mori fata batrana.Pleaca pur si simplu si gata.Nu o sa vorbeasca cu tine o perioada dar o sa le treaca dupa.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Din pacate, uneori oamenii se lasa coplesiti de ingrijorari si negativism, fara sa se gandeasca la consecinte. Totusi, este posibil ca timpul trecut sa fie in favoarea ta si a iubitului tau, in sensul ca puteti dovedi ca sunteti seriosi si aveti un viitor frumos impreuna.

Poti incerca o abordare de bun simt prin care il anunti pe tatal tau ca a venit timpul sa faci acest pas, ca stii bine ce faci, ca esti sigura pe decizia ta si ca vei face tot posibilul sa ii demonstrezi, impreuna cu iubitul tau, ca ati luat decizia cea mai buna. Poate participa si iubitul tau la aceasta discutie, daca ii este permis. Succes!

| Ana1998 a răspuns:

Am inteles ca esti singurul lor copil. Bineinteles ca ii e si lui teama ca o sa te piarda pentru un alt barbat. Ii e teama ca relatia voastra tata-fiica nu o sa mai fie ca inainte.
De obicei tatal are teama asta, pentru ca el inca te vrea "fetita lui mica care avea codite" si nu.si da seama ca tu nu mai esti un copil, iar pana la urma trebuie sa ai si tu viata ta.
Chiar daca o sa pleci o sa te ierte in final, pana la urma esti singura lui fiica.
Cat poate sta suparata? O zi, doua? O saptamana?
Important e sa tii legatura cu mama ta si chiar daca te muti sa mai mergi in vizita cat de des, iar in final te iarta.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar, care este adevaratul motiv al tatalui, de nu vrea sa te lase?

| Ririru a răspuns:

Buna,
Daca asta iti doresti cu adevarat, fa-ti bagajul si pleaca. Esti destul de mare. Nici tatalui meu nu ia convenit cand i-am plecat din casa, iar eu am 21 de ani, insa s-a obisnuit cu ideea.
O sa se obisnuiasca si el.

| XxRoxRoxyxX explică (pentru Violleta2022):

Ii e frica pentru ca o sa fiu intr-un oras strain si crede ca mi se poate intampla ceva rau...cu toate ca i-am spus si eu si mama ca baiatul respectiv o sa aiba grija de mine pentru ca asta a facut-o si cand a stat la mine acasa (3 luni) ca eu locuiesc singura si plus de asta il cunosc aman2. Dar asta e frica lui sa nu patesc ceva.