| XxRoxRoxyxX a întrebat:

Buna alataieri iubitul s-a intors la Ploiesti pentru a se angaja la un loc de munca ceva mai bun, dar nu asta e problema..toata treaba e ca ai mei nu vor sa ma lase sa plec la el, iar eu aici singura si fara el nu sunt fericita, m-am si certat cu mama si cu tata pe tema asta au spus ca daca plec vin dupa mine cu politia si ma aduc inapoi(se poate?). As vrea sa plec ori pe 30 inainte de revlion ori pe 3 cand e ziua lui, deja am facut alegerea de a pleca si nu ma razgandesc. Acolo el are un apartemant dragut cu 3 camere nu o sa ducem lipsa de nimic...parintii mei se baga mereu in viata mea ma trateaza ca pe un copil cu toate ca am 24 de ani si nu mai au drepturi asupra mea ma trateaza ca pe unul de 10. Ce pot face sa ii conving sa ma lase sa merg la el sau imi fac bagajele si plec fara sa spun nimic nimanui. Nu stiu cum sa procedez.

Răspuns Câştigător
| lalla97 a răspuns:

Buna.te inteleg perfect..eu am 20 dar sunt impreuna cu iubitul meu de 2 ani si ceva dar ei de la inceput nu l.au vrut am avut certuri circ..nu ma lasau sa ies si acum cu portia de abia ma lasa asa sa merg la plimbare sau chestii din astea normale. tata a fost cel care nu l.a inghitit deloc..acm dupa ce a vazut ca nu inteleg si fac tot ce vreau eu a inceput sa ma lase in pace..eu zic sa le explici si sa mergi cu el acasa..sa vina o data la tine mergeti si le explicati in special el sa il auda pe el ca isi doreste spuneti.le planurile voastre si poate vor intelege.le spuneti daca nu pleci acum poti pleca si dupa o luna 2 3. dar tot cu el si daca te iubesc si vor sa fiti ca pana acum sa te inteleaga ca il iubesti si ca nu vei uita de ei ..probabil esti singura fata la parinti sau singurul copil cum e si la mine si le este greu.se gandesc ca nu le vei mai pasii pragul.incearca sa le zici ca daca pleci oricum vei veni la ei succes sper ca te.am ajutat fundita:?:*

| XxRoxRoxyxX explică (pentru lalla97):

El e din Ploiesti a venit la mine pe 3 octombrie am locuit impreuna ne intelegem super bine ai mei il placeau dar acum nu pentru ca zic ca ne-a distrus sarbatorile din cauza ca a plecat chiar acum de sarbatori. Dar sincera sa fiu eu fac ce vreau de mult timp si alor mei nu le dau raportul la tot ce fac, ma deranjeaza chestia ca se baga in viata mea atata tot.

| lalla97 a răspuns (pentru XxRoxRoxyxX):

Atunci discuta si cu el si sa incerce sa le explice alor tai care este situatia. Sper sa rezolvati problema mai ales cu parintii si sa va intelegeti de minune in continuare un an nou plin de bucurii si impliniri:*

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pleacă fată, că ești majoră!
Pot veni ei și cu mama poliției, nu au ce face.

| vocea a răspuns:

Buna draga mea, imi pare rau sa aud asta dar trebuie sa fi sigura ca baitul ala este de incredere, sa nu te minta sau sa isi bata joc de tine, esti mare faci cum vrei dar ai grija, daca vrei vorbim in privat, iti doresc mult succes si sa fii fericita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om nu este matur atunci cand implineste 18 ani, un om este matur atunci cand este capabil sa se intretina singur, sa-i intretina pe altii si sa aiba grija de el/apropiati. Tu ai 24 de ani dar te-ai intretinut vreodatata singura? Pentru ca in momentul in care iubi gaseste alta sau il deranjeaza ca ai ars mancarea va trebui sa te descurci singura, avand in vedere ca urmeaza sa renunti la legatura cu parintii tai. Si sa vezi atunci cum te dezumfli si toate pretentiile astea de tanara independenta dispar instant...

| XxRoxRoxyxX explică (pentru anonim_4396):

Normal eu ma intretin singura de de 3 ani pentru ca am apartamentul meu si locuiesc singura intr-un oras apropiat de cel unde stau ai mei deci stiu sa gatesc sa fac curatenie lucrez si nu am obligatii.

| Bishopp a răspuns:

Te sfatui sa nu pleci de langa parinti! Poate iubitul tau acum este cel mai perfect om de pe pamant, dar nu stii cand se poate schimba si faptul ca tu va trebuii sa stai legata de el, in apartamentul lui fara alte posibilitati te va afecta mai tarziu. Parintii tai vor fi mereu cu tine in schimb alti oameni te vor dezamagii. Eu nu zic ca prietenul tau te va dezamagii dar e mult mai sigur langa parintii tai. Incearca sa ti faci o cariera sa fii independenta nu sa depinzi de cineva.
Parerea mea este ca puteti sa va vedeti oricum chiar daca sunteti mai distanti si iti spun sa nu pleci la el.

| lalla97 a răspuns (pentru Bishopp):

Si daca ramane langa parinti ce o sa faca. daca nu incerci nu stii ce va fi. faza este ca ea il iubeste si poate si el.si daca nu v.a merge o sa vina la ai ei si cu asta basta asa nu se v.a marita niciodata stand dupa fusta mamei.

| Bishopp a răspuns (pentru lalla97):

Iuliana, Fii atenta ce zice Lalla97 : " daca nu v.a merge o sa vina la ai ei si cu asta basta " Sa tii cont de asta!

| kikoki a răspuns:

Daca pleci de acasa fara stirea parintilor, iti vei amari mult parintii. E foarte greu pentru un parinte sa nu stie de copilul lui.
Ai putea sa incerci sa le propui sa pleci pentru cateva zile la prietenul tau, sa vedeti cum va intelegeti. Te intorci, mai stai si pe acasa, te mai duci din nou.
Viata impreuna nu seamana deloc cu intalnirile seara la un suc.
In timp, tu ai sa castigi timp petrecut cu prietenul tau si vei putea evalua mult mai corect relatia cu el, iar parintii tai vor avea o perioada de acomodare mult mai usoara cu noua situatie.
Exista si riscul ca prietenul tau sa isi schimbe comportamentul odata ce te muti cu el, in rau, nu in bine. O perioada tampon in care tu sa ai posibilitatea sa te intorci daca ceva nu merge ar reprezenta o plasa de siguranta si pentru tine.
In principiu, politia nu poate face nimic daca esti majora si n-ai fost rapita, violata, batuta, sau altceva.