| razvan2330 a întrebat:

Buna tuturor am apelat la acest site pentru a va cere sfatul si voua, o sa incerc sa scurtez povestea.Ma numesc Razvan am 25 de ani si sunt casatorit cu sotia mea de 2 ani, o iubesc enorm avem tot ce ne putem dorii, dar un lucru ne lipseste un copil stiu ca ea nu suporta copii ca nu are rabdare cu ei, sunt galagiosi, dar eu am incercat sa ii explic ca degeaba avem de toate daca ne lipseste un copil ea nu vrea pentru ca se axeaza foarte mult pe cariera si ajunge foarte tarziu acasa de la munca eu vad mereu pe strada tati cu copii lor ii tin in brate se bucura impreuna cu ei ii duc in parc sunt sigura ca ar fi o mama foarte buna. in primul an de la casatorie nici mie nu imi statea capul la copii, dar am inceput sa imi doresc din ce in ce mai mult.Eu am incercat sa vorbesc cu ea, dar tot nu accepta, va rog mult ajutati-ma cu niste sfaturi pentru a reusii sa o conving

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Chestile astea trebuiau discutate inainte de a face pasul asta mare. In sensul sa va cunoasteti mai bine incat sa stiti pe ce camp mergeti impreuna.

Acum, tu ai o dorinta si vrei sa fie impartasita si de ea. Insa daca ea nu vrea din motivele ei, nu ai ce sa ii faci.

Fiind femeie, trebuie sa simta si sa fie pregatita pentru asta. Nu de forta ca iti doresti tu...

E de inteles ca poate iti doresti insa daca partenera ta nu vrea in momentl de fata, nu ai multe optiuni. Risti sa iti strici si relatia insistand pe treaba asta.

Ca orice om, ajungi la o maturitate unde simti nevoie unui urmas/copil in viata ta. La tine a venit mai repede.

Daca relatia ta este ok, are o baza solida intre voi, ai rabdare. Cu tine si cu ea. Altceva nu ai ce face. Ecentual sa iti gasesti o alta partenera insa totusi, deja sunteti casatoriti si asta spune multe lucruri si decizii de le-ati luat.

Mult succes si rabdare.

Numai bine.
http://konnstantinblog.wordpress.com/

6 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Dacă soția ta simte că nu este pregătită să aibă un copil nu trebuie să insiști. Un copil reprezintă o responsabilitate, iar dacă ea crede că nu îi poate face față nu trebuie să pui presiune asupra ei. Nu orice femeie este făcută să fie mamă, iar dacă ea pune pe primul loc cariera atunci vor apărea certurile dacă continui să încerci să o convingi că trebuie să aveți un copil împreună.
O să vină și momentul când o să își dorească și un copil, aveți timp destul pentru că sunteți tineri.

| ALGator a răspuns:

Da-i timp sa-si resolve cariera. Veti avea timp de copil si cind ea e de 35. Important e ca copilul sa fie binevenit.
Nu pune ceeace vezi pe strada mai presus decit viata voastra de familie. Lucrul acesta e o cale sigura spre tragedii.
Asteptind, intre timp va si maturizati, fiecare la modul de care are nevoie.
P.S. Nu sustin ca ar fi gresit pentru o familie sa aiba un copil mai devreme. Discut doar cazul vostru concret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa-i mai acorzi timp, dar inainte sa o intrebi, sa-i spui daca si-ar dori vreodata un copil, nu neaparat acum... Poate cine stie! happy

| Kenya a răspuns:

Poate nu se simte pregatita, mai asteapta, noi femeile suntem mai complexe.

| Maxnonymus a răspuns:

Nu mai insista pentru ca, chestia asta duce la cearta si cearta la divort. Mai las-o..cu timpul o sa isi doreasca si ea copii, incearca sa o scoti in locuri unde sunt multe familii cu copii, gen parc, vei vedea ca, cu timpul isi va dorii copii.

| AndreeaAysel a răspuns:

Cu timpul o sa vrea si ea. poate simte ca nu e pregatita