| anonim_4396 a întrebat:

Sall tpu.Am o problema, daca nu ma masturbez in fiecare seara inainte de culcare nu pot dormi.Ce sa fac? Am aproape 16 ani. FUNDA CELUI MAI BUN RASPUNS

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Redu la 3-4 zile, si citeste pana ti se inchid ochii! Altfel, nu castigi nimic, dimpotriva!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Masturbeazate

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu vei pati nimic rau daca te limitezi la doar o masturbare pe zi.

| doctorandus a răspuns:

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Emilian65 a răspuns:

Continua sa te masturbezi ca sa poti adormi si sa dormi ca un bustean.

| Anonimuserr a răspuns:

Faci exerciții în aer liber sau în casă. Citești o carte te uiți la o comedie. Sau citești ceva până vei adormi.
Nu e bună această obsesie. Dar până la urmă e bine să îți cunoști reflexele organismului dar cu o limită.
Ție îți trebuie ceva care să te obosească și să adormi. Așadar, dacă faci efort fizic vei adormi neîntors/ă.

| Seba2013 a răspuns:

Asta ii rutina.
Atunci cand te masturbezi asociezi acest eveniment cu timpul si spatiul petrecut.
Uite aici ce spune Aristoteles:https://en.wikipedia.org/wiki/Contiguity
Acuma se numeste contitionare clasica.

Atunci cand vine seara, si ajungi in contextul acela, acei stimli iti aminteste de placerea simtita anterior, atunci cand ai invatat.

Ajungi in pat, si incepi si te gandesti la Barbi.
Incepi cu gandul, si se trezeste placerea, dupa aceea iti opresti gandul.

Dar dupa aceea incepi sa il activezi, si aceta placere apare iar si se intensifica, te arde pe suflet, iti arde inima.
In fantezie o vezi pe colga sau fata de la magazin, in pielea goala, esti pe ia si o savurezi.
Arde tot in tine, si mergi la baie si te masturbezi, si devii la normal.

Deci uita-te de unde incepe sa se genereze masturbarea.
Nu doar de la actul in sine, ci de la anturajul erotizat prin invatare, si fantezia cu fantasme erotice, iar masturbarea vine dupa.