| Werimar a întrebat:

Salut, am 17 ani si mai pe scurt nu am avut niciodata o prietena.Prietenii ma considera un baiat de gasca, glumet si foarte open minded. Dar de fapt principalul meu defect dupa parerea mea este ca sunt o persoana cam timida (probabil din cauza aspectului meu fizic, sunt destul de gras). Vara aceasta am planuri destul de mari, ma gandesc sa fac rost de un job si sa ies la alergat prin parcuri pentru a scadea in greutate, totusi as avea nevoie de cateva sfaturi de la voi. Cum imi recomandati sa scap de aceasta timiditate si sa am incredere in mine pe plan emotional si sentimental? De asemenea tin sa mentionez ca am si cateva standarde cand vine vorba de fete, personalitatea conteaza foarte mult pentru mine la o fata. cu toate ca nu pot sa fiu ipocrit si sa zic ca m-as putea combina cu oricine doar pentru ca are personalitate. And one last thing...eu ma atasez foarte repede. si nu stiu daca acest lucru e un defect sau nu. Astept pareri si sugestii. Mersi frumos!

Răspuns Câştigător
| vlaaddd a răspuns:

Sfatul meu este sa iti faci o prietena pe masura ta sau putin mai jos pentru a scapa de timiditate si pentru a capata experienta.
btw: prin masura ta nu ma refer la greutate, ma refer rang social. Gandeste-te ca daca o fata calumea din punctul tau de vedere te-ar place tu nu ai ce sa faci pentru ca esti timid si ea daca are personalitate nu cred ca ar face primul pas, deci scapa de timiditatea aia.

5 răspunsuri:
| Anonim69 a răspuns:

Nu trebuie sa slabesti ca sa te placa cineva sau pentru ati face o prietena,cin te place te place dincolo de trup,acolo la inima si la minte. Daca vrei sa slabesti, schimbarea fa-o pentru tine, sa te simti tu bine.Salutari:*

| ioana_8925 a răspuns:

Buna, in primul rand vreau sa iti impui sa slabesti; nu te infometa, nu mai manca dupa ora 6 seara si fara dulciuri, cipsuri si suc - tu esti timid din cauza asta pentru ca esti mai plinut! dar nu inseamna ca esti si urat tine cont de asta! doara ca in momentul in care o sa mai dai jos din kg o sa iti recapeti increderea in tine - crede-ma ca de asta ai nevoie! referitor la fete - nu uita baiatul trebuie sa abordeze fata asa ca fa`ti curaj! pentru a scapa de timiditate trebuie sa ai incredere in tine nu sa te crezi perfect dar sa te crezi bun ori sa tinzi sa fii cel mai bun! creeaza-ti teluri in viata, lupta pentru ele! la faza cu atasatul repede - eu zic ca nu e nicio problema atata timp cat nu exagerezi, chiar daca o sa ajungi sa crezi ca nu mai poti sa traiesti fara o fata nu trebuie neaparata sa ii arati asta tot timpul - trebuie sa o faci calculat si cu masura - adica sa nu ajungi la gelozie ori la suferinta! gandeste-te ca daca nu a fost sa fie inseamna ca Dumnezeu ti-a pregatit altceva mai bun!

| Adda_5780 a răspuns:

Eu spun sa fii tu insuti. Fetele si oamenii in general apreciaza sinceritatea( de ex poti sa arati gen =p~. daca ai atitudine de cocalar. pretinzi ca esti ceea ce nu esti, minti si alte prostii o sa pari un idiot total xD). Cred ca trebuie sa ai incredere in tine si sa nu iti pese daca cei din jur comenteaza pentru ca nu are de ce sa te afecteze. In vara asta o sa poti sa slabesti sigur dk iti propui cu adevarat asta. Abtine`te de la orice si gandeste`te ca nu te vei mai intalni niciodata cu acesti ani. Faza cu atasatu`. poate sa fie un defect daca te atasezi de cineva care nu te merita. Dar poate fi si ceva in regula daca simti ca sentimentele concid. Motiveaza`te singur si bazeaza`te pe prieteni (prieteni... nu amici.pentru ca prietenii adevarati nu iti sunt mai mult de 2-3. dk sunt si aia). Sper sa obtii ce doresti si sa lasi timiditatea[ desi e ceva ce nu se poate lasa si eu o gasesc ceva placut la un baiat. e mai special xD] la o parte. Succes big hug

| sebykes a răspuns:

Pai trebuie sa te simti bine in pielea ta. Fi tu insati, degeaba incerci sa pari altfel de cum esti. Nu iti fa complexe de cum arati... incearca sa lasi temerile provocate de timiditatea ta. Comporta-te normal cand vorbesti cu o fata, glumeste cu ea. in limita bunului simt ca sa nu pari un badaran... dar fi tu insati, nu incerca sa pari altfel pentru ca o fata o sa isi dee seama in timp ce fel de persoana esti. Stiu ca e usor de zis sa lasi timiditatea asa dintr-o data dar altfel nu prea ai cum sa ai rezlutate. Trebuie sa fi deschis. si sa o impresionezi prin felul tau de a fi, nu incerca sa afisezi alta personalitate fata de cum esti tu in realitate.

Numa bine happy!

| Werimar explică:

Multumesc tuturor pentru votul de incredere si referitor la ce ai spus Adda ai foarte mare dreptate in legatura cu atitudinea de cocalar care o vedem mai peste tot in zilele de azi si eu unul nu pot intelege cum o fata care pare relativ draguta poate sta langa un asa specimen w/e, dar sincer sa fiu chiar nu e cazul la mine si pe parcursul acestei vacante sper sa mai capat si ceva curaj.