| KRLL a întrebat:

Am aproape 19 ani. In urma cu 4 ani am cunoscut o fata prin prisma unei tragedii, sa ma exprim asa. De atunci ramas foarte buni prieteni, vorbeam cam rar ce e drept dar aveam o relație de prietenie super.
De Crăciun, ăsta care a trecut acum, am avut ocazia sa stam mai mult unul langa celalalt, fizic.
Ne am apropiat foarte mult, in zilele următoare i-am spus ca am început sa simt mai mult, iar ea a zis ca sentimentele sunt reciproce.
Am mai analizat situația pana acum cateva zile cand am decis sa formam un cuplu.
Problema este, ca ea se duce spre 22 de ani si de asta ne cam temem, cu toate ca ne potrivim. Nu vreau sa sufere, dar pe viitor, ce credeți, o sa dureze relația?
Ea e la facultate, acus intru si eu, fizic sunt mult mai dezvoltat ca ea, iar pe plan financiar stau bine căci am preluat niste activități de la tata si am început sa cresc singur. Stiu ca depinde doar de noi, dar daca ati mai trecut prin asta, un sfat ar fi bun.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Nemessys a răspuns:

Este exact ca si condusul de exemplu. Ti-e teama de ceva dar totusi vrei sa o faci. Ideea este ca dorinta, trebuie sa fie mai mare decat teama. Probabil saraca, in realatia ei precedenta a suferit enorm de mult si a ramas cu mici traume si ii este frica sa mai intre in alta relatie. In primul rand incearca sa-i castigi increderea. Arata-i si mai ales demonstreaza-i ca o sa ai grija de ea si ca nu o sa o faci sa suferi. Demontreaza-i ca o iubesti si ca o vrei foarte mult. Bineinteles. nu fa asta doar de dragul de a o castiga si dupa aia,, fie ce a fi". Ai grija in ce te bagi. Daca chiar vrei sa ai ceva serios cu fata asta, atunci da, baga-te, dar daca inca mai ai chef de distractii, atunci las-o in pace. Deoarece nicio persoana nu merita sa sufere, mai ales din dragoste. Dupa aia. cu timpul si ea o sa se obisnuiasca cu tine, o sa se indragosteasca de tine si o sa-ti acorde o sansa big grin. Dar asta cu timpul, trebuie doar sa prinda incredere in tine.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,puteti fi împreună. Diferenta de varsta nu e mare si nu conteaza in ce context v ati cunoscut. Viata e plină de surprize.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ar trebui să te împiedece această diferență de vârstă. De ce?
Ce se poate întâmpla din cauza ei? Nimic.

| johnbucuresti a răspuns:

E minuat sa ai o prietena mai coapta la minte
pentru ca in general femeile sunt fandosite pline de aere fite figuri si basini
asa ca daca tu ai gasit una mai coapta la minte
poate te ajuta si pe tine in viata

EU AM AVUT O PRIETENA CU 11 ANI MAI MARE DE CAT MINE
si relatia a mers perfect timp de 10 ani

eu aveam 17 ani cand am cunoscut-o si ea avea 29
si am fost impreuna pana cand ea a facut 39 ani
apoi ne-am mai vazut din cand in cand
asa ca mi-am lasat loc de un pat cald si in cazul in care as ramane singur fata mi-ar oferi ce mi-ar trebui
sau asa in amintirea zilelor trecute fara sa stie nimeni chiar daca ea ar fi cu alt cineva
ar face un gest frumos daca eu Doamne Fereste nu as mai avea pe nimeni
ar face un gest frumos sa ne mai intalnim cate o data
Tot ce conteaza la sfasit daca vrei sa te desparti de cineva sa lasi de la tine
ba chiar sa dai de la tine
sa fie bine sa ramana cu cea mai frumoasa impresie despre tine
ca nu se stie
peste ani poate vrei sa te mai vezi din cand in cand cu ea
sau poate ca ea e singura si vrea sa se mai vada poate ca o data la 5 ani cu tine poate inca o data peste 6 ani poate inca o data peste 8 ani dar viata e lunga chiar daca perioade de 4 ani in care nu va vorbiti deloc nici macar un cuvant ti-se par acum o vesnicie
dar o sa vezi tu in viata ca 16 ani trec asa instataneu si cand o sa te uiti in urma ai avut pe umarul cui sa te plangi atunci cand ti-a fost greu
ea a fost mereu umarul tau de sprijin
prietenul ne stiut de nimeni

| plantezridichi a răspuns:

De ce sa că temeți? Nu știu de unde regula asta că băiatul trebuie sa fie mai învârstă decât fata? Nu complica lucruri pentru o diferență de 3 ani. Mai ales daca va înțelegeți și urmează să mergi și tu la facultatea. Cunosc multe cupluri, părinți ale prietenilor la care femeia e mai mare cu câțiva ani decât bărbatul. Inclusiv între mine și prietenul meu e diferența de un an și suntem de 4 ani împreună.

| Emilian65 a răspuns:

Daca va iubiti cu adevarat, diferenta de varsta nu este un lucru ca va impiedica sa fiti apropiati unul de celalalt.