| Heys a întrebat:

as dori sa va cer un sfat in legatura cu o problema.Ca sa stiti despre ce este vorba o sa va scriu in cateva randuri povestea mea.

Acum un an, am cunoscut pe "internet" din intamplare o fata foarte draguta, incet incet avand cercuri comune de "onlne friends" am inceput sa vorbim, iar dupa cateva luni in care vorbeam in jur de 4 ore pe zi cu ea, plus seara 2 ore mi-am dat seama ca m-am indragostit de ea.Trecand timpul, si vazand ca si ea simte acelasi lucru pentru mine, am hotarat sa formam un cuplu ( daca se poate numi asa). Relatia s-a sfarsit foarte repede. (a durat doar 3 saptamani).
Au mai trecut cateva luni, in aceste luni noi am vorbit aproximativ la fel de mult ca inainte.Am decis din nou sa fim impreuna.De data asta a fost cu totul alt ceva sentimentele erau mai puternice etc.Am decis sa ne intalnim.Eu am luat frumos trenul si m-am dus la ea (150km ^ ^).Pot spune ca a fost una dintre cele mai frumoase zile din viata mea. Dupa o luna am repetat din nou experienta, ziua a fost la fel de frumoasa.
Dupa aproximativ o luna, ea a inceput sa se raceasca, in prima faza imi spunea ca ii este foarte dor de mine, apoi incerca sa imi zica te iubesc..Am intrebat-o de nenumarate ori ce are ce s-a intamplat, imi zicea ca este doar obosita, pana intr-o seara cand mi-a zis, ca de cand am venit ultima data la la nu mai oate rezista in felul asta, se gandeste numai la mine, se enerveaza cand vede alte cupluri impreuna si noi nu putem fi, ca plange, nu doarme noaptea etc.A mai spus ca intr-o zi si-a pus intrebarea cum va evolua relatia noastra in modul acesta, si faptul ca eu pot sa vin doar o data pe luna este insuficient chiar daca petrecem clipe frumoase.Ne-am despartit, de atunci nu mai vorbeste cu mine, este foarte rece deca o sun, raspunzand cu un "Da."( care spune parca "de ce ma suni, ai ceva important sa imi spui.).Si tremina repede conversatia in maxim 1 min spunand ca ii este somn etc.
I-am explicat ca pot veni mai des doar peste un an cand voi fi la facultate( eu am 17 ani ea are 16), adica o data la 3 zile, dar a spus ca mai este pana atunci.

Acum, voi ce sfaturi imi dati am fost impreuna 6 luni,sa incerc sa repar lucrurile daca se mai pot repara, intr-un fel sunt de acord cu ea, deoarece nici mie nu imi este usor, dar o iubesc foarte mult, si ea ma iubeste dar nu mai vrea sa arate asta(de aceea incearca sa nici nu mai vorbeasca cu mine, ca sa ii fie mai usor).

Credeti ca va functiona o relatie de genul acesta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate relaţia voastră este trasă de păr.
Este evident că prietena ta nu este adepta relaţiilor la distanţă. Cel mai bine pentru amândoi este să luaţi o pauză, să fiţi doar amici. Cel puţin până ajungi tu la facultate şi o vizitezi mai des, cum ai promis.
Nu prea există dragoste online, şi chiar dacă e, e iluzorie şi se pierde în timp. N-are rost să "suferiţi" de pe acum din cauza unor chestii de genul. Sunteţi copii, nu e ca şi când veţi rămâne împreună pentru todeauna. E doar o etapă a vieţii voastră peste care veţi trece.

| Heys explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine, am o multime de argumente pro la ce ai spus, dar tot nu imi vine sa ranunt la ea.Am mai fost cu fete, dar la ea este altfel, se potriveste cu mine perfect(gandire, modul in care arata, aspiratii). Probabil din aceasta cauza am putut sa simtim amandoi asta "de la distata".
Nici cu amicitia nu prea merge, pentru ca ne amagim reciproc, ajungem sa flirtam, lucrurile evolueaza si dupa BOOM te loveste realitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Heys):

Nu trebuie să renunţi la ea.
Explică-i, promite-i că în maxim un an, vei intra la facultate şi vă veţi vedea foarte des. Dar până atunci trebuie să facă şi ea unele sacrificii dacă te iubeşte. Vorbiţi în continuare pe site-urile de socializare, telefon, dar abţineţi-vă de la flirtat excesiv că iar o daţi în certuri şi alea alea. Nici nu ştii când zboară timpul.
Dacă chiar o iubeşti, merită să aştepţi şi să rabzi pentru ea. Dar răbdarea şi iubirea asta trebuie să fie reciprocă... Asigură-te că ai pentru ce lupta.

5 răspunsuri:
| Coarna_Mihai_1990 a răspuns:

Cum rezisti o luna ca eu nu pot nici o saptamana, zi-mi secretu straight face..., a si pentru tine vezi ca in timpu` asta sa nu-si faca pe altu` tongue

| Heys explică (pentru Coarna_Mihai_1990):

Nu am spus ca resist, dar nu pot mai mult de atat.Am incredere in ea in momentul de fata, bineinteles in 1 an sau 2 este posibil sa gaseasca alt baiat, e posibil sa gasesc si eu alta fata.
De aceea sunt confuz daca sa incerc sa rear relatia sau sa las timpul sa treaca.

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns (pentru Heys):

Daca chiar ti la ea, si o iubesti, si ai incredere deplina in ea poti continua cu relatia zic eu ca poate n-o sa mai ai sentimente prea curand, cum ai pentru fata asta happy