| Bolinuo1 a întrebat:

Salut.Am implinit acum 1 luna 14 ani. Penisul meu de decaloteaza cam pana la o treime din capul penisului. Vreau sa stiu daca e bine sau nu!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil penisul tau este afectat de o boala destul de frecvent intalnita, care este numita FIMOZA. In functie de cat de mare este suprafata decalotata (dezvelita, dezgolita) a glandului penian (capul penisului) aflat in starea normala/naturala, adica cea flasca, d.p.d.v. medical clasificarea afectiunii este prezentata si precizata in urmatorul tabel :
Clasificarea fimozei:
Fimoza Gradul I - preputul complet retractabil cu inel stenotic in teaca
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate.
Informatiile complete si explicatiile necesare in legatura cu aceasta afectiune a penisului sunt prezentate in articolele :
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza
https://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83
Sanatate!

5 răspunsuri:
| Bolinuo1 explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc, dar dupa operatie totul va fi bine, adica dupa timpul de recuperare voi avea probleme?

| Emilian65 a răspuns:

La varsta ta, ar trebui da se decaloteze complet. Deci nu este bine ca se decaloteaza o treime. Consulta un medic urolog.

| xilef123 a răspuns:

Nu este bine

| Sofer a răspuns:

Cu puțin exercițiu o sa se decaloteze complet după ceva timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Este rau, fiindca ceea ce ai tu se cheama FIMOZA.
Te sfatuiescs a mergi la un medic urolog, sa constate gradul fimozei si sa vezi ce-ti recomandaL tratament sau interventie chirurgicala.