| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire. Iubitei mele i-a venit menstruatia la fix iar la inceput i-a curs asa cum trebuia, adica de culoare rosie(primele 3-4 zile). Pe sfarsit ei normal i se schimba in roz, dar de data asta s-a schimbat in maro si a tinut o saptamana in loc de 5 zile cum tinea normal. Care ar fi motivele pentru care s-a intamplat asta? Exista sanse de sarcina? Am intretinut relatii sexuale cum 3-4 zile inaintea menstruatiei si ca de fiecare data am facut-o cu prezervativ si cu foarte mare atentie. Amandoi avem 18 ani. Ea mi-a zis ca i s-a mai întâmplat sa fie ca acum dar nu sa tina chiar atat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe perioada zilelor de sangerare pot sa apara sau sa se produca modificarile ale caracteristicilor menstruatiei eliminate atat ca si aspect al acdsteia cat si a perioadei de manifestare. Schimbarile se datoreaza pur si simplu activitatii hormonale care in aceasta perioada a ciclului menstrual poate sa sufere modificari majore. Iar pentru lamurirea ta deplina te sfatuiesc sa citesti cu atentie raspunsul urmator privind explicare motivelor care impiedica FORMAREA SARCINII IN ULTIMELE 9-10 ZILE ALE CICLULUI. Se cunoaste/stie foarte precis ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in dintre cele 2 trompe uterine in fiecare ciclu menstrual, INTOTDEAUNA indiferent de tipul sau lungimea ciclului cu exact 14 zile inainte de ziua de incepere a urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica in urmatoarele MAXIM 24 de ore de la eliberarea sa din OVAR. Daca in urmatoarele 8-16 ore ovulul nu este fecundat, atunci incepand din a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si dupa 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si se produce procesul de destramare. O parte din resturile ovul destramat sunt resorbite de tesuturile uterului si ale endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Este demonstrat stiintific ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest lucru se intampla cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de terminare a CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual este IMPOSIBIL sa poata exista un ovul viabil IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA si in consecinta in aceasta perioada sperma poate fi ejaculata in vagin fara nicio teama ori retinere. Multa sanatate!

1 răspuns:
| anamaria82726 a răspuns:

E ok fiindca si mie mi se intampla. E normal sa fie de culoare ba maro, ba rosu. oricum. si nu intretin relatii sexuale. Pot sa am 4 zile pe luna sau 7 zile la doua luni.