| alexdodo5000 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare cam dubioasă : Este posibilă o relație cu o verișoară de gradul 6 (eu fiind băiat bineîțeles)? Acesta este linkul către gradele de rudenie : https://imgur.com/gallery/IBgEWqi

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este posibila dar nu sanatoasa si nici recomandata, fiindca dintr-o "relatie de sange", se pot naste copii cu handicap mental sau fizic.
Multi o considera relatie "interzisa" din cauza acestui risc.

| alexdodo5000 explică (pentru Violleta2022):

In the United States, second cousins are legally allowed to marry in every state. What's more, the genetic risk associated with second cousins having children is almost as small as it would be between two unrelated individuals. Marriage between first cousins, however, is legal in only about half of American states.15 dec. 2020

Ce parere ai despre asta? nu incerc sa fiu infumurat, iti cer doar opinia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexdodo5000):

Ma bucur ca ai gasit articolul asta, care imi sustine opinia de mai sus, postand acest fragment de articol american care mentioneaza riscul genetic minor (dar posibil), de a avea copii cu handicap, intre veri, iar in unele state americane fiind ilegal.
Deci exact ce spuneam si eu, ca ESTE POSIBIL sa se nasca copii cu malformatii fizice sau psihice, cand se amesteca sangele verilor, chiar si cu risc minor, dar exista aceasta posibilitate.

Relatile intre veri nu sunt relatii incestuoase, acelea fiind numai intre rude de gradul 1: intre parinte-copil, sau frate-sora. Cineva fara habar le-a mentionat aici, fara nici o legatura cu topicul si cerinta userului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexdodo5000):

Este arhicunoscut ca multi din anglo-saxonii din trecut se casatoreau intre ei, pentru a-si consolida si largii averile, de frica sa nu imparta mostenirile cu strainii, avand multi copii cu handicat mental sau fizic.
Peste ani, cand genetica a evoluat si s-a constatat acest risc, au luat in considerare si sanatatea mostenitorilor lor, asa ca, nu s-au mai imperecheat cu rudele lor de sange.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E posibilă.

| doctorandus a răspuns:

Din intamplare, am calculat similaritatea ADN-ului meu cu o vara de-a doua (gradul 6 de rudenie). A iesit 2.6% identic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

1. Nu ai cautat, nu cumva esti ruda cu Adam sau cu Eva?
2. Nu te lua dupa Jassmin, ca ea abereaza de cele mai multe ori.
Ea nu face deosebirea intre incest si casatorie - in mod legal.
3. Incest este considerat, conform codului penal, raportul sexual consimțit, săvârșit între rude în linie directă sau între frați și surori. Ce inseamna rude in linie directa: intre parinti cu copii, nepotii, stranepoti. Sau invers: cu parinti, bunici, strabunici.
4. Conform codului civil si al familiei sunt interzise casatoriile intre rude pana la gradul 4 inclusiv, care sunt verisorii primari, si stra-stranepotii. De ce este diferenta intre incest si casatorie? Pentruca incestul este actul sexual, iar casatoria este considerata celula reproducerii.
5. Jassmin stie ceva, dar le amesteca. Da, prin acea "relatie de sange" pot saapara copii handicapati (un exemplu il aveti in persoana ei), dar acest fenomen are loc pana la gradul 4 inclusiv.
6. Jassmin nici cu incestul nu sta bine. Faceti comparatie intre ce a scris ea si ce scrie codul penal.

| Floridori a răspuns:

Nu te lua dupa admirabila Jassmina.Habar nu are ce vorbeste si abereaza inducandu-i pe altii in eroare.

La nivel legal, relatiile considerate incestuoase in Romania sunt cele intre rude pe linie dreapta pana la gradul al treilea.

Deci da, puteti avea linistiti o relatie.Atat din punct de vedere legal este ok, dar si la nivel biologic, daca in urma acestei relatii vor exista copii, riscurile ca acestia sa aiba probleme sunt egale cu acelea prezente in cazul oricarei alte sarcini, deci unda verde!

Numai bine!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Floridori):

Nu, la incest nu se specifica gradul, ci doar calitatea: Raportul sexual consimțit, săvârșit între rude în linie directă sau între frați și surori. Am specificat in alta postare ce inseamna.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Is altii care isi "incearca" verisoarele primare fara protectie fara nimic si tu te iei de gradul 6? laughing) Da-i bataie man

| 400001365 a răspuns:

Laur stai cuminte