| buldog a întrebat:

Am si eu o intrebare la care vreau sa raspunda numai persoane competente si care stiu bine si explicatia stiintifica cu lux de amanunte.As vrea sa stiu in ce consta "metoda calendarului" si cum pot afla perioada in care ea nu poate ramane insarcinata... Ceva printre picaturi am prins, dar nu atat destul de clar! Va rog ajutati-ma si raspundeti doar daca stiti explicatia completa(cu perioada de traire a spermatozoizilor, a ovulelor etc.)! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Metoda calendarului este o metoda de contraceptie cu o siguranta de aproximativ 70%, de aceea este recomandata numai cuplurilor stabile, in viata carora un copil n0ar fi o tragedie.
Se aplica numai femeilor cu ciclu perfect regulat.
Se noteaza pe un calendar data venirii menstrautiei minim 6 luni consecutive. Un ciclu menstrual dureaza din prima zi de sangerare (care se noteaza cu 1) pana in ultima zi inaintea unuei noi sangerari. Se calculeaza durata ultimelor 6 cicluri menstruale. Ea trebuie sa fie constanta, acceptandu-se maxim o zi de abatere in toate cele 6 luni. Daca sunt abateri mai mari, ciclul nu e regulat si metoda nu se poate folosi.
Daca ciclul e regulat, se considera cu risc maxim zilele 12-16. Ovulatia are loc, in general in ziua 12, dar tinand cont ca spermatozoizii si ovulele traiesc 2-3 zile in caile genitale ale femeii, se considera risc maxim (practic 100% la cupluri sanatoase si fertile) zilele 12-16. Risc minim au zilele 1-5 (asta include sangerarea, oricat ar dura) si zilele 24-28. Apoi riscul creste pe masura ce te apropii de ziua 14. Daca un ciclu dureaza sub 24 de zile, atunci cu risc minim sunt zilele 1-4 si 20-24.

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Da nu cauti tu mai bine pe net daca vrei explicatii stiintifice?

| buldog explică:

Cipry: Daca nu voiai sa raspunzi, treceai peste intrebare! Ideea e ca de la profesor nu am inteles mai nimic...Pricepusi! SI ia tu manualele de a7-a si cauta pana ti se sparge mustarul in tine metoda calendarului, pentru ca nu o vei gasi!
PS: Multumesc celorlalti de raspunsuri!

| dedesh a răspuns:

Http://www.seximus.ro/articole/metoda_calendar.php

pentru asta ai nevoie si de ajutorul prietenei tale, ca sa isi calculeze perioada fertila. atunci este perioada in care trebuie sa va protejati neaparat, pentru ca riscul de a ramane insarcinata este foarte mare.

succes! sper ca ti-am fost de folos