| yourdream22 a întrebat:

Salut
As dori sa va intreb oare,doar eu sunt victima al acestui dragon numit Emotie
De fiecare data cand imi zambeste un baiat sau vrea sa vorbeasca cu mine, ma balbai nu stiu ce sa vorbesc,parca imi inghiti limba, ear cand ma salut nu pot sa ma uit in ochii acelui baiat
Deocamdata nu am iubit, ma refer la fiecare care intre in vorba cu mine
Cum pot face sa nu ma simt atat de prost un jurul unui baiat?

Răspuns Câştigător
| Pearl01 a răspuns:

Hmm, stai chill...reactiile tale sunt normale(sunt persoane care se manifesta si la 50 de ani asa). Esti mai emotiva si traiesti mai intens anumite situatii. Doar gandul ca iti vorbeste, se uita la tine, te atinge, te face sa te blochezi. Automat nu mai stii ce sa spui, cum sa te comporti, transpiri, te balbai.
Incearca sa te comporti mai natural(nu spun ca nu ai fi naturala), sa nu te mai gandesti ca poate spui vreo prostie si ca vei fi judecata. Fi tu insati si stapaneste-ti emotiile, invata sa controlezi stariile. Daca un baiat vine la tine, iar tu te gandesti: mama ce sa-i spun, cum sa ma comport, nu faci bine! Il vezi ca vine la tine, trage aer in piept, privirea sus si gandeste-te la ceva frumos, fii calma si zambeste. Sunt multe articole interesante in reviste si pe internet care te pot ajuta sa te controlezi.
Nu trebuie sa uiti, ca tu esti cea care detine autocontrolul!

3 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Trebuie sa ai mai multa incredere in tine

| BonneLess a răspuns:

Estitu prea emotiva, cred ca o sa-ti treaca asta cand vei mai creste. Eu nu am nicio problemahee hee

| Paduraru a răspuns:

Daca esti din jurul Albei-Iulia. te pot ajuta eu. dupa o zi petrecuta cu mine iti trec emotiile tongue. si daca ai peste 15 ani. tongue