| Shukacu a întrebat:

Salut/Buna! Tocmai am o problema! Deci credeam ca m-am lasat sa ma mai masturbez ca am luat pauza 1 luna jumate i-ar apoi mi-a venit in gand:"a trecut ceva timp nu se intampla nimic daca o mai fac" si apoi i-ar ma freaca pe creier acest lucrusad odata la 2 saptamana am facut i-ar... ziceti-mi un mod sa scap in afara de vointa ca incerc sa nu ma mai gandesc la asta sa vad daca ma controlezbig grin
Credeti ca daca ma apuc de sport rezolv ceva?

7 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

Esti obsedat/a de asa cevastraight face
Vointa e singura modalitate.

| CristiB93 a răspuns:

Nu o sa poti sa te lasi de asa ceva,crede-ma stiu ce vorbesc dar nu e nici imposibil si singura solutie este sa mergi sa te spovedesti la preot deoarece msturbarea este pacat mare si tocmai de aceea nu poti sa te lasi pentru -ca este pacat iar ca sa scapi este foarte greu,chiar daca tu intelegi ca e rau sa faci asta si nu mai vrei pana la urma tot o sa faci pentru-ca diavolul nu iti da pace iti aduce tot timpul ganduri din astea, tu crezi ca atunci cand vin ganduri ca masturbarea sunt de la tinelaughing dar nu este asa, sunt de la diavol iar singura modalitate de a te salva este sa mergi sa te spovedesti iar inainte sa mergi trebuie sa ti post cateva zile, doar asa o sa scapi iar daca nu vei face asta nu o sa te lasi niciodata, crede-ma stiu ce spun, masturbarea provoaca dependenta, o sa vrei tot mai mult si tot mai mult si daca o sa ti asa cativa ani sa zicem 4 sau 5 o sa ajungi ipotent nu o sa mai poti sa faci nimic cu nici o femeielaughing imi pare rau dar asa este asa ca singurul fel de a scapa este sa mergi la spovedit s o sa iti dea preotul sfaturi daca este preot bun, numai bine iti doresc bye bye big grin

| Shukacu explică (pentru CristiB93):

Mersi pentru descurajarelaughing) Orcum am citit undeva ca daca rezisti 3 saptamana 1 luna inseamna ca nu esti dependent i-ar probabil ca pot sa ma aptin si mai mult.
Ms pentru sfat ca sa ma spovedesc dar prefer sa ma rog direct fara sa ma mai duc la preothappy

| CristiB93 a răspuns (pentru Shukacu):

Crede ma ca nu o sa te lasi,eu mam abtinut aproape un an de zile si pana la urma tot nu am putu sa ma las crying probabil ca nu esti dependent dar asta nu inseamna ca nu o sa devii,nu e bine tiam spus nu o sa te lasi fara spovedit, treaba ta si de ce sa nu mergi la preot, el este slujitorul lui Dumnezeu, degeaba te rogi daca i urasti pe preoti sau nu crezi in ei, treaba ta dar stiu ce spun byewinking

| DaDinFund a răspuns:

Stai linistit, nu ramai impotent, nici orb sau mai stiu eu ce alte chestii. Este un lucru normal in dezvoltarea fiecaruia. Daca o faci o data la doua saptamani e tocmai bine. Nu o faci prea des.
Prin masturbare iti cunosti corpul si asta te ajuta sa ai o viata sexuala implinita. Apuca-te de sport daca tu crezi ca o sa te ajute. O sa fii prea obosit si posibil sa nu mai ai energie si pentru asta. Nu iti mai face atatea griji.

| ionikpupik a răspuns:

Persoanele care se masturbeaza de obicei sunt persoane emotive. daca te-ai duce de buna voie la un psihiatru vei vede ca iti va fi mai usor deoarece atunci cand vei mai trece prin perioada masturbarii vei sti ca cineva este acolo langa tine si ca te poate ajuta nu vreau neaparat funda pentru ca multi am trecut prin asta si desi am doar 12 ani am multi colegi care o fac

| r0b0t a răspuns:

E simplu, ori ai vointa, ori poate ai noroc sa iti gasesti o prietena, sau daca nici asa nu merge, apeleaza la prostituate