| Ionică a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care n-au avut niciodata iubit/iubita? Ce parere aveti despre cei care nu s-au sarutat niciodata? N-au avut noroc in dragoste? Sunt prea timizi? Ce trebuie sa faca ei ca sa aiba noroc in dragoste? Daca va intalniti o persoana care nu are noroc in dragoste, o ajutati sau nu? E pentru toata lumea si pentru cei care au peste 18 ani. Multumesc!

14 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cum sa ajut o persoana care n-are noroc in dragoste?! Intrebarea ta nu prea are sens!

Nu poti sa te indragostesti la comanda asa ca nu stiu... n-as avea cum sa ii ajut!

De multe ori persoanele care nu au avut relatii sentimentale s-a intamplat pentru ca sunt ori foarte pretentioase ori foarte timide!

Normal ca i-as ajuta cu sfaturi, dar ele de multe ori nu sunt de-ajuns; ei sunt cei care trebuie sa se schimbe pe ei insusi sau tactica!

Am prieteni care se complac in situatia asta si au 19, 22, 23 de ani...deci stiu despre ce vorbesc!

Au standarde inalte, sau chiar asteapta fata 'potrivit'!

Nu exista 'fata potrivita'!
Trebuie sa saruti multe broaste pana dai de printz, cum e vorba aia!

Deci te sfatuiesc sa scapi de inhibitii si s-o iei usor cu relatii de prietenie care se pot transforma in ceva mai mult, treptat!

Bafta!

| Bacemi a răspuns:

Nu sunt genul ( tot mai des intalnit ) care zice : bai esti un fraier, de ce ai trait, etc. Cei care spun aceste lucruri sunt niste idioti.

Cei care nu au avut nicio relatie pana acum o vor avea intr-o zi. Nu trebuie sa dispere. Si eu am avut problema asta fiind foarte timid. In timp insa lucrurile s-au schimbat. Stiu ca e aiurea si un refuz. Am patit-o la fel ca multi altii ( predominant timizi ). Pe cei care nu sunt timizi nu ii afecteaza un refuz. Pe cei mai sensibili ii afecteaza foarte mult un refuz ori un esec. Am ajutat mai multe persoane ( fete si baieti ) cu sfaturi ( asa cum am crezut eu ca e mai bine ) ori de cate ori am avut ocazia. Voi ajuta pe oricine are nevoie de un sfat si imi cere ajutorul. Important este ca cei care sufera un esec sa inteleaga unde au gresit ei si cum pot intalni persoane mai bune, care li se potrivesc mai mult. Mereu poti gasi pe cineva mai bun, trebuie doar sa stii sa te uiti inainte. E util sa te uiti in urma doar pentru a invata unde ai gresit si ca poti fi mai bun de atat. Trebuie sa realizezi ca poti gasi ceva mai bun decat un fost / potential partener.

| fabiola a răspuns:

Nu stiu ce inseamna noroc in dragoste! Dragostea incepe dintr-o intamplare, dintr-o privire, dintr-o scanteie in suflet! Potrivirea, completarea, comunicarea tin de noi si nu de noroc!

| Rukhsandra a răspuns:

Sau inca n-au gasit o persoana potrivita pentru ei...
sincer mai bine e sa fi singur big grin cand esti singur nu te face nimeni sa suferi
inainte eram trista ca nu aveam pe nimeni in viata mea iar celelate fete aveau si erau mult mai urate decat mine rolling on the floor)
dar acu am decoperit ca mai putine griji aveam atunci nu aveam pe nimeni care sa ma faca sa sufar ...si era mai bine...mult mai binebatting eyelashes
dupa parerea mea toate au timpul lor big grin

soothe
| soothe a răspuns:

Dragostea este un subiect foarte personal care trebuie trait intr-o oarecare intimitate. Este usor sa ai pareri din afara, dar este urat sa iti dai cu parerea. Daca cineva vrea un sfat si ti-l cere, i-l dai, dar nu iti dai cu parerea. Cu parerea isi dau tzatzele la coada la gaz.
Fiecare abordeaza aceasta parte a vietii, a dragostei, asa cum a fost educat si functie de partenerul/-a pe care i-l/-o pune in fata viata.
Dragostea se bazeaza in primul rand pe respectul, consideratia si afcetiunea reciproca pe care o au doi oameni, unul/-a fata de celalalt/-a. Chestiunea desafarsirii fizice (daca vreti sa ii zicem sex) este o latura importanta, insa nu determinanta, avand in vedere ca este supusa unui proces de invatare continua.
Nu se pot expune "pareri" fata de nimeni, pe acest subiect, pentru ca nimeni nu este detinatorul adevarului absolut si fiecare are conditiile lui specifice pe care nu le putem cunoaste nici macar in mica parte. A-ti da cu parerea este o chestie romaneasca. Nu suntem la sedinta de UTC ca sa ne dam cu parerea fata de tovarasul Gigel daca merita sa intre in Biroul Organoizatiei de Baza sau nu (daca stii ce a fost aia).
O persoana care nu are "noroc" in dragoste trebuie sa reflecteze la experientele trecute si la concluziile pe care le trage din aceste experiente. "Norocul" in dragoste este un proces in care castigatorii, perdantii sau vinovatii sunt intotdeauna Doi. Daca cel/a care nu a avut noroc (a avut si partea lui/ei de vina) continua sa se poarte in acelasi fel ca si atunci cand nu a avut noroc va repeta aceeasi situatii cu mici variatiuni pe aceeasi tema.
Un punct de vedere personal. Ca barbat, eu am respectat si respect intotdeauna o femeie. Mama mea a fost si este o fiinta deosebita si imi place sa cred ca oricare din femei merita acelasi respect, in orice imprejurare. Te poti insela uneori, insa daca privesti pe cineva cu care te intalnesti si de care iti place, daca esti atent la ce iti place si ce nu la acea femeie, daca o abordezi si o cultivi, cu sinceritate si cu dragoste, daca ii respecti da-urile si nu-urile este imposibil ca sa nu gasesti pe cineva cu care sa te potrivesti si cu care sa ai noroc. De fapt se spune ca Ajutorul este de la Dumnezeu, iar Norocul este din partea cealalta.
In ceea ce priveste fetele. Daca au sa priveasca toti barbatii ca pe niste porci, cum am mai vazut ca se afirma pe TPU, atunci nu avem ce discuta. Aceleasi consideretente aplicabile unei femie se pot transfera si unui barbat. Nimeni nu e perfect si daca se iau in considerare particularitatile legate de sexul masculin si feminin atunci avem problema rezolvata.
Incearca si ai sa vezi. Dar ai rabdare si fii perseverent/-a.
Multa sanatate si ajutor bun de la Dumnezeu sa iti gasesti aleasa/-ul!

| Duhovnicul a răspuns:

Eu sunt una din acele persoane si nu mi-e rusine sa recunosc asta, de fapt am avut o prietena in copilarie dar nu ne-am declarat o relatie oficiala plus ca a fost ceva foarte scurt dar totusi ne-am sarutat, imbratisat alea alea. Nu prea inteleg nici eu care e chestia cu ajutatul... Nu numai timiditatea dar sunt numeroase motive pentru care unele persoane nu ar avea o viata amoroasa de la incompatibilitate pana la alegerea persoanala, eu de exemplu dand tot peste persoane superficiale care sunt foarte selective a fost alegerea mea sa renunt la asta, si sunt si foarte orgolios de felul meu happy nu imi place sa fiu refuzat dar surprinzator sunt foarte fericit si asa singur, in fond nu vad unde scrie ca trebuie neaparat sa am pe cineva ca sa fiu implinit. O viata de cuplu implica multe lucruri printre care si o gramada de compromisuri sa stii, asa ca decat sa ma tot bata la cap cineva sa imi faca observatii, sa imi tot spuna ca gresesc si sa ma critice prefer linistea laughing e mai buna trust mewinking

| hândel a răspuns:

Eu spun să nu se mai gândească, şi să acţioneze dacă-i place de cineva. În cel mai rău caz, fata/baiatul se retrage şi-i spune că nu-i place de ea/el, şi gata! Dar barem nu rămâne cu regretul că sentimentele poate-i erau împărtăşite.

| stefangeles a răspuns:

Adica eu care nu am avut o relatie de 2 ani sunt ginionist?! straight face curios laughing nu e asa doar ca eu unu is satul de distractii ieftine si imi astept jumatatea chiar daca o voi astepta pana la 30 de ani tongue

| liveincolors a răspuns:

Mai bine, unul singur, care chiar sa te iubeasca, decat mai multe relatii in care iubirea sa nu fie asa de puternica dar, de pe urma carora, sa ramai cu durerea.

| ChristianAthletikتايلور a răspuns:

Ba astia cu profiluri abia facute de ce ii jigniti pastia si ii luati la misto.
Timiditatea trebuie invinsa intotdeauna ca n-o sa stai la 70 ani sa-ti gasesti iubirea.

| psihox a răspuns:

Mignionule. Care ar fi reactia ta daca o fata ti-ar spune ca numai asa te-ar lua pe post de sot daca ai ajunge un boxer in viata.

| NaTii_1332 a răspuns:

1. De ce vorbesti la persoana a 3a despre tine laughing?
2. Pai depinde cati ani ai. eu la 12-13 ani aveam gagica
3. Nu trebuie sa fi timida incearca sa iti faci un prieten/prietena care are aceeasi problema ca si tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va veni si vremea lui/ei! happy

| LiveStar a răspuns:

Eu am 21 si n-am iubit pe nimeni...si nu arat in ultimul hal @vezi poza si sunt blond cu ochi albastrii, etc...as vrea macar sa numai sufar daca noroc tot nu am :/
ce sa faci? fie cauti si cauti si iar cauti pe cineva care sa te iub asa cum esti, fie iti iei un Lamborghini si rezolvi problema(da poti sa traiesti asa.)