| meinteil a întrebat:

Salut de vreo cateva zile nu mai am erectie dimineata, am mers la doctor si mi-a zis ca din cauza stresului si din probleme hormonale, doctorul il cunosc de mult timp si mi-a zis mai in gluma mai in serios sa imi gasesc pe cineva si nu voi mai avea probleme.
Insa asta e usor de zis si greu de facut eu de felul meu sunt tacut si timid am 24 ani si multi imi spun ca nu e bine sa fiu asa ci bagaret eu unul nu mai pot fi din cauza unor probleme din trecut.
Ceva idee ce-as putea face sa nu ma mai gandesc la sex si sa imi vad normal de viata?
La panarame nu vreau sa merg am incercat mi-a murit sa imi gasesc pe cineva nu mai am curaj sunt singur de 5 ani si din cate se pare lucrurile nu arata asa roz in sensul cat de mult am incercat sa imi refac viata sentimentala totul a fost un esec.
De sex nici nu mai zic, nu am avut parte de asa ceva trist dar adevarat, poate unii dintre voi ma veti considera un ratat insa de fapt sunt educat si nu am vrut sa fac prima noapte cu una pe banii am vrut sa fie ceva special insa din pacate nu a fost sa fie si probabil nu o sa mai fie.
Vreau ceva sa nu mai am ganduri sexuale si sa imi vad de viata mea singur dat fiind faptul ca lucrurile nu arata bine.
De munca am nu ma plang doar chestia asta lipseste cineva in viata mea care sa imi fie alaturi insa acest lucru nu pare sa fie posibil am iesit prin toate locurile posibile unde pot intalni fete insa toate nu voiau decat golani cu bani si BMW lucru ce m-a descurajat profund si m-a facut sa ma inchid in mine si sa nu ma mai bag in seama cu nimeni.
Vreun sfat util aveti va rog frumos?
Va multumesc.

6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Mai, o sa iti gasesti femeie sigur, esti serios, responsabil, ai serviciu si pana la urma fetele vor mai mult ca noi sa aiba familie. Nu esti prea batran la 24 de ani, chiar si ideea ma uimeste. Esti de apreciat ca nu mergi la zdrente, eu unul nu inteleg cum pot unii sa plateasca o femeie ca sa isi miste penisul in ea, in timp ce ea abia asteapta sa scape, ca banii i-a luat. Iar acum erectia, organismul uman investeste in ce aduce rezultate, cum tu nu faci sex, organismul investeste mai putin in asta, DAR numai deocamdata. Sa descoperi tu femeia, si o sa mergi la doctor sa ai erectie mai rar.

| denisTiky a răspuns:

Eu zic ca o sa gasesti marea iubire pana la urma urmei dar trebuie sa fi deschis si sa comunici cu o fata care crezi ca te-ar place si cu care crezi ca vei putea avea un viitor cat de cat bun sau de ce nu, foarte bun! Ca sa nu te mai gandesti la sex eu zic sa iti ocupi timul liber cu tot ceea ce se poate...Adica poti sa te joci pe calculator (cu el iti pierzi timul foarte repede si iti zic asta din propria experienta) sau daca tii la sanatatea ta poti sa te apuci de sala sau sa practici sporturi care iti plac. Faza cu sala s-ar putea sa mearga pentru ca fetelor de obicei le plac barbatii un corp frumos si musculos. Acum asta e alegerea ta, sper ca te-am ajutat. Funda?

| Eduard196 a răspuns:

Te masturbezi! Deasta ai ajuns sa ai probleme cu erectia. Si asta iti distruge curajul

| iusteo a răspuns:

Nu stiu cat de util e sfatul meu dar:
pentru a incerca sa ti mentii sanatatea (dpdv sexual vorbind) incepe sa te masturbezi, uita te la filme deochiate daca te ajuta. Eu una nu recomand masturbarea din motive etice dar in cazul tau, as zice ca e necesar poate pentru o perioada de timp.
Pe de alta parte, daca esti trist si nu stii cum sa ti ridici moralul sau daca te simti singur, adopta un animalut. Sunt sigura ca un astfel de prieten ti ar lua gandul de la problemele tale.
Si ai incredere in tine. Sunt sigura ca o sa ti gaseati pe cineva. Mai ai rabdare. Ai grija de tine. Bucura te de fiecare clipa si nu dispera daca nu ai iubita. Fiecare isi gaseate in cele din urma pe cineva.
Stii cum se zice " cand incetezi sa cauți, atunci găsești ceea ce vrei"
Toate cele bune, sper ca te am ajutat putin si multa sanatate! happy

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru iusteo):

Daca te-ai fi dus la un medic cu facultate facuta in secolul trecut ala ar fi zis: "Da, masturbarea e un comportament pueril pentru un adult si produce o singura boala: ejacularea precoce." Daca a facut facultatea secolul asta ar fi zis: "Da, masturbarea e comportament normal la un adult si nu produce nicio boala."

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".