| anonim_4396 a întrebat:

Din cate am vazut sunt o multime de intrebari asemanatoare, dar nu ma pot convinge( nu pot sta linistit pana nu mi se spune personal ce e de facut). Sa incep : Luna asta fac 15 ani( sunt nascut in 2000, contul nu este al meu), si mi-am inceput viata sexuala in august ( in tufis cu prezervativ ca asa este frumos). De 3 saptamani sunt cu o fata si am facut sex neprotejat de 2 ori. ( de aceasta data in pat, nu in tufis). Prima oara acum 16 zile ( 24 septembrie), peste o saptamana de atunci adica pe 1 octombrie ( acum 8 zile)nu am putut ca avea O.B si nu m-a lasat, iar a 3 a oara ieri (9 octombrie). Prima data dupa sex o scosesem afara cu vreo 5-6 secunde inainte sa ejaculez dar urmatoarea saptamana i-a venit ciclul si nu s-a pus problema. Dar in schimb ieri in timpul actului, dadeam incet si il aveam pe la mijloc (samanta) si nu voiam sa par un mos asa ca m-am ambitionat si am dat tare si atunci era fix in varf. Am scos-o cu 3-4 secunde, am frecat-o si mi am dat drumu pe coapse, pe lenjerie si pe mana( ca pusesem piedica) sa nu imi dau drumul in ea ca ma speriasem, apoi verificasem daca am ejaculat in ea si totul parea ok. Am citit pe internet ca exista riscul ca aceasta sa ramana chiar daca nu mi-am dat drumul in ea deoarece exista o pre-ejaculare. Precizez ca a avut ciclu de luni -pana sambata, o saptamana, 28 septembrie-3 octombrie iar actul s-a desfasurat pe 9 octombrie ( nu stiu perioadele acelea femeiesti ca sunt dabia la inceput). Ma tot cert cu ea, eu sunt pesimistul, iar ea optimista. Eu spun: "pai daca ai ramas!? Esti 100% sigura ca nu va fi nimic?" Ea spune: "Da! Sunt 100% sigura ca nu va exista nici un copil si deasemenea sunt sanse de 0% ca acesta sa existe! Am vorbit cu mama inainte despre treaba asta si mi-a spus ca trebuie sa-ti fie rau in prima zi. Stai linistit! Doamne fereste! Stai calm ca nu ti-ai dat drumul in mine!". Si degeaba spune ca i-a zis mă-sa ca cica trebuie sa-ti fie rau in prima zi sau o saptamana dupa, ca eu am citit ca primul simptom este intarzierea ciclului. Pastila de a 2 a zi nu vrea sa ia, aceasta zicand ca este prea mica, si prezervativ nu a vrut. Ma puteti ajuta? Nu pot astepta pana pe 24-26-30 octombrie pana ii vine ei ciclul sa aflu daca a ramas sau nu. E o eternitate...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece in data de 28 septembrie a inceput menstruatia, sexul intretinut in data de 24 septembrie iese din discutie.Insa daca ciclulei menstrual este unul cu durata normala de circa 28 de zile atunci sexul de ieri 9 octombrie s-a produs in cea mai periculoasa perioada a ciclului adica cu 1-2 zile inainte de ziua ovulatiei (cand femeia este cea mai receptiva) care in cazul ei s-ar produce maine in data 11 octombrie. Totul depinde de capacitatea ta de a reusi sa te abtii, sa-ti controlezi si coordonezi ejacularea. In acel lichid preejeculator pot exista spermatozoizi doar in cazul in care ai fi ejaculat cu cateva ore inainte de sex si nu ai fi urinat intre timp. Nu are rost sa vorbim/discutam despre tot felul de simptome aiurea deoarece asa ceva nu exista in acest moment decat in mintea unora. Nu sunt adeptul pastilei de a 2-a zi dar in cazul in care nu esti sigur 100% ca nu ai "scapat" chiar si o cantitate infima de sperma poate ca ar fi fost util sa fie folosita deoarece sexul a fost neprotejat si s-a petrecut in zilele cu posibilitatea maxima de a se produce fecundarea si implicit o sarcina. Mult noroc.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Asa se intampla cand faceti sex fara sa ganditi la urmarile care pot aparea.