| Jvhvhvbhvgv a întrebat:

Urgent vreau un raspuns... ca nu mai pot. Sa va povestesc urmatoarea situatie : am avut ciclul pe 19 septembrie, urmatoarea data mi-a venit pe 17 octombrie (la 28 de zile). Perioada mea fertila a fost de pe 31 octombrie pana pe 2 noiembrie (cred). Am intretinut relatii sexuale pe 27 octombrie, dar am facut-o anal. Apoi am mai facut-o pe 31 (vaginal) protejat. Apoi am facut-o pe 5 noiembrie tot vaginal si protejat. Dar sa va spun de ce sunt atat de îngrijorată. Cand am facut-o pe 31 eram in perioada fertila, iar partenerul nu sunt sigura daca a verificat prezervativul, chiar nu-mi amintesc nici prima nici a doua oară. Nu stiu daca a ramas intact sau s-a rupt. Iar astazi dupa ce m-am ridicat din pat am simtit o crampa, iar dupa am mers la baie, dupa ce am folosit hartia igienică am observat si niste sange pe ea (nu eram mult). Si imi mai curge de atunci ceva maro. O fi sarcina? Va rog, spuneti-mi. As dori sa fie orice, dar nu asta. Sunt foarte speriata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand NU ai precizat cel mai important aspect, adica cel privitor la caracteristica principala a ciclului tau menstrual si anume daca este de tipul NEREGULAT sau REGULAT. Fiindca doar cunoscand acest aspect precum si care a fost lungimea medie a ultimelor minim 6-8 cicluri anterioare, se poate efectua o analiza catusi de cat certa si corecta privind modulin care se desfasoara cilurile menstruale in cazul tau.
Pe baza doar a unui singur ciclu menstrual (izolat), analiza efectuata poate fi corecta dar la fel de bine poate fi si complet gresita si din acest motiv si inutila. Presupunand (insa fara a avea vreo dovada) ca si actualul ciclu menstrual s-ar putea sa fie planificata hormonal sa aiba lungimea tot de 28 de zile ca si cea anterioara, in acel caz ovulatia s-a produs in data de 30 Octombrie si perioada fertila s-a situat intre 26 - 31 Octombrie. Reiese ca atat sexul din data de 27 cat si cel din data de 31 Octombrie au fost intretinute in zilele perioadei fertile, insa in a 2-a zi si ziua de dupa ovulatie, astfel ca ambele au fost intretinute in perioada in care fertilitatea este foarte redusa sau chiar sa nu mai existe fiindca sexul a avut loc la o zi dupa ovulatie. Pe baza unui astfel de rationament se poate considera/aprecia ca probabilitatea de a se putea forma o sarcina devine foarte mica chiar si daca din greseala ar fi ajuns sperma in vagin (bineinteles daca admitem ca si acest ciclul va fi tot de 28 de zile). De asemenea avand in vedere ca cele 2 acte sexuale au fost protejate cu prezervativ, posibilitatea de a se putea forma o sarcina teoretic devine IMPOSIBILA in proportie de peste 97-98%. Dupa trecerea a circa 8 zile de la ovulatie in cazul in care s-a format si exista o sarcina, implantarea sarcinii respective in endometru prin procesul de nidatie ar avea loc in aceste zile. Din acest motiv fiindca exista atat de multe variabile si necunoscute, efectuarea unui test de sarcina la timpul potrivit, adica dupa 21 Noiembrie, devine necesara si foarte utila. Multa sanatate!

| Jvhvhvbhvgv explică (pentru corbulalbrosu):

Pai sa iti spun ce imi mai amintesc... Stiu ca nu mi-a venit mereu fix la 28 de zile. Sa incep de la inceputul anului : In ianuarie mi-a venit pe 5 si pe 31, urmatorul ciclu a fost pe 1 martie, apoi iar mi-a venit in martie pe 31. In aprilie mi-a venit pe 28-29, in luna mai undeva pe la sf lunii. In iunie mi-a venit pe 23, il iulie pe 16, in august pe 16-17 sau 18 cred. In septembrie mi-a venit pe 19, iar apoi ultimul pe 17 octombrie. Te rog, ajuta-ma cu un sfat. Spune-mi ce poate fi. Ce este aceasta scurgere roz-maronie lipichioasa. De fiecare data o faceam protejat, dar o singura data am facut-o neprotejat cand am facut anal. Cum am mai zis, poate cand am facut-o erau zilele fertile, dar era protejat. Si nu-mi amintesc daca a verificat prezervativul. Chiar nu stiu. Dar daca sa presupunem ca s-o fi rupt si a avut o gaurica mică, chiar ramaneam atat de repede? Astept raspuns.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce iti curge, poate fii o infectie vaginala.
Daca ai facut sex anal si apoi vaginal, vaginul s-a infectata cu fecale de la sexul anal si asa au aparut infectii.

| Jvhvhvbhvgv explică (pentru Violleta2022):

Nu, asta nu s-a intamplat. Nu am facut sex anal dupa vaginal.
Esti sigura ca e o infectie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jvhvhvbhvgv):

Nu am de unde sa stiu cu certitudine daca-i sarcina sau infectie. Dar sangerarile dintre menstre nu sunt niciodata de bun augur, semnalizand ceva in neregula: sarcina, infectie, rana pe colul uterin, chisturi sau fibroame samd.

| Anonim1a1 a răspuns:

Nu cred ca este vorba de o sarcina