| anonim_4396 a întrebat:

Eu cu prietenul meu avem o relatie de aproape 2 ani. Totul este perfect cu exceptia unui singur lucru, gelozia. La inceput eu eram un pic cam geloasa daca el tragea cu ochiul dupa alte fete sau ceva de genul. Si intr-o zi l-am intrebat "tu cum ai reactiona daca ai fi in locul meu?",el a zis ca i-ar fi indiferent. Cu timpul gelozia mea a trecut,am inteles ca era gresit si a inceput sa-mi fie indiferent deoarece am realizat ca si mie imi place sa trag cu ochiul dupa barbatii atragatori (pentru cei care nu stiu,femeile tot se uita la fundul barbatilor big grin ). Observand astea deja el a inceput sa-mi faca scene de gelozie, eu i-am explicat ca nu-i nimic rau in asta si ca pe el il iubesc. Cand vorbeam cu prietena mea aceasta mi-a trimis niste poze cu niste modele de barbati cu bustul gol si ne dadeam cu parerile, iar deunazi a gasit in istoricul meu niste site-uri porno si a iesit cu scandal. I-am explicat ca din cand in cand mai simt si eu nevoia sa-mi "clatesc" ochii. Nu stiu cum sa-i explic ca-i ceva perfect normal, fiind oameni, sa ne atraga frumusetea sexului opus. Eu am inteles asta dar el de ce nu poate intelege? Inainte spunea ca i-ar fi indiferent daca as face asta iar acum mereu imi spune ca fierbe de gelozie. Oricat as incerca nu pot sa-l fac sa inteleaga ca pe el il iubesc. Cum pot sa rezolv situatia aceasta? Sa ma despart de el nu vreau, iar cand e el prin preajma ma starui sa nu ma uit imprejur dar totul are o limita. Stiu ca multi o sa spuna ca gelozia e un semn al lipsei de incredere in sine, dar nu e asta, el are incredere in el si are si un corp bine facut. Ce e de facut?

38 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Doamne ce circ pe aici, ca la piata laughing voi pe ce va certati? pe morcovi, banane?
dar ce vedeti voi fetele asa interesant la fundul nostru?
faza cu ceea ce face iubi tau e demn de pesterea, ala e paranoic, nu ai viitor cu el, da te minti stiu

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca amandoi sunteti la fel, adica nemultumiti cu ce aveti acasa, dar arogantis a recunoasteti.
Evident ca nu sunteti destul de indragostiti unul de celalalt, daca mai aveti ochi de admirat, pentru altii.
Fiti sinceri macar si recunoasteti asta, oferindu-va liberatatea, ca sa va cautati alti partneri, unii pentru care sa aveti sentimente puternice si care va satisfac nevoiele.
Pentru cunostintele tale, femeile nu se uita la curul barbatilor, ci barbatii la fundul femeilor laughing

| SG1995 a răspuns:

Eh de doar dobitoc. Eu zic să iei distanța de pe-acum dacă nu vrei s-o încasezi mai târziu.

| Plato a răspuns:

Cum naiba sa stea cu cineva ca tine? Trebuie sa fie complet idiot prietenul tau. Mai si zici cu naturalete si nonsalanta ca te uiti dupa altii. Doamne mare ti-e gradina. Te rog frumos sa-mi dai nr. prietenului tau, vreau sa-i zic sa plece cat vede cu ochii, sa nu fie imbecil sa-si piardă ani din viata cu o usuratica.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Nenea, ce faci aci, marș în grotă. Te imploră sufletul meu, dacă nu ești în stare să nu dai răspunsuri impecile numai comenta, ești varză la subiectul relații și psihologie umană.

| Plato a răspuns (pentru SG1995):

Deci daca prietena ta limbeaza dupa altii tu esti ok, nepoate?

| Oxxxxyyymirooon a răspuns (pentru Plato):

Ce gandire imatura Doamnee? Daca voi baietii va mai uitati din cand in cand dupa fundul uneia, inseamna neaparat ca nu va mai iubiti partenera sau cum? Suntem oameni, ne place frumosul, si nici pe el nu-l condamn daca se va uita dupa altele. Nu o sa-l leg la ochi doar.

| Oxxxxyyymirooon a răspuns (pentru Plato):

Nu vorbi de parca nu ai mai trage si tu din cand in cand cu ochiul dupa vreo fata, sau de parca nu te-ai uita la porno indiferent fiind sau nu intr-o relatie

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Prietene e una că se uită pe stradă la unu că loc are, alte e când și-o trage cu unu.

| SG1995 a răspuns (pentru Oxxxxyyymirooon):

Nu, e asexual (vorbele lui) și foarte posibil virgin la ce gândire medievală are.

| Plato a răspuns (pentru Oxxxxyyymirooon):

Pentru tine iubitul tau ar trebui sa fie idealul, daca trece un fotomodel pe langa tine nici macar sa nu-l observi, cum sa-ti mai zic? Din moment ce tu vezi pe cineva mai frumos decat el, e clar ca nu e iubire ci o mizerie superficiala. Insist sa-mi oferi un mod de a comunica cu prietenul tau, vreau sa-l salvez de la o relatie esuata. Nu intra intr-o relatie daca te uzi dupa orice zambet. Relatie inseamna indumnezeire, tu deja esti politeista, daca înțelegi. Nu e normal sa ai ochi pentru altcineva, nu conteaza ca nu ai facut nimic, conteaza ca il vezi pe ala din film si iti imaginezi ca te... ma faci sa vorbesc prostii.

| Plato a răspuns (pentru Oxxxxyyymirooon):

Nu am specificat: nici el nu are voie, bineinteles, nu facem discriminari.
Nu mai zic nimic de faptul ca ai tupeul sa ma faci pe mine imatur, tu avand o relatie ca intre copiii de gimnaziu.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Virgin la cei 27 de ani ai lui. A specificat in ceva raspunsuri cati are

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Te rog, fii bun si explica-mi, de ce naiba e atat de rău ca recunoaște ca o atrag alți bărbați? E absolut normal.Da, zice cu naturalețe si nonșalantă, pentru ca asa si trebuie.Mereu vor exista bărbați mai frumoși decât iubitul ei, care o vor atrage mai mult dpdv fizic.Cum si la el e valabil același lucru, e normal sa fie atras de tipele mai frumoase cu care intra in contact.
Iubirea nu o face oarba, nici asexuală.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca nu stii ce inseamna "iubit", esti doar o superficiala si nu ai cum sa cunosti vreodata iubirea, deoarece nu o intelegi. De ce el e iubitul ei? Din ce motiv l-a ales daca altii sunt mult mai buni?
Tu te auzi mai fetito? Cum adica sa te atraga altii cand tu esti intr-o relatie? Mi se pare ridicol, aberant.
"Iubirea inseamna indumnezeirea cuiva, punerea acestuia inaintea propriei persoane." - Victor Hugo.
Mi se pare atat de evident, incat orice explicatie e futila. Pur si simplu e ca si cum m-ai intreba: "Ce e rau in a ucide?"

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Mereu vor fi altii mai buni.Mereu.Nu cred in suflete pereche.
De ce l-a ales? Pentru ca o atrage fizic.Pentru că se simte apreciata, înțeleasă, acceptată, respectată. Iubită.Se simte împlinită.Dar există în lumea asta persoane care ar face-o să se simtă de 100 de ori mai bine.Doar ca nu le va găsi niciodată.
Simplu.Sunt intr-o relație pentru ca iubesc persoana respectiva.Si ma uit (ma uit, nu ostentativ, nu ma culc cu ei)după altii pentru ca îmi place cum atata.Nu e nimic aberant.
Hugo merita apreciat din multe puncte de vedere.Viziunea lui despre iubire nu se numără printre ele.
Si crezi ca la întrebarea "ce e rău in a ucide" am un răspuns mai bun? Sau ca exista unul? E rău dacă ești credincios. Daca nu ești..sincer,ma întreb ce părere au ateii despre asta. Daca n-ar exista legi, ce anume i-ar impiedica s-o facă.In afara de regulile societății sau alte tâmpenii din pacate necesare.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Plato):

Plato, n-am ce zice, respect, gândesc la fel.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Oxxxxyyymirooon):

Nu. Eu unul nu m-aş uita după alta când am ce trebuie lângă mine.

Lasă-mă să te lămuresc definitiv, tu, eşti cu el, da? până aici eşti de acord. Tu, trebuie să ai ochi doar pentru el, înţelege asta, dacă nu, desparte-te de el fiindcă îi faci rău acelui om. Nu-ţi zic în nume de rău, tu trebuie să-i fi loială, şi el la fel, nu zic că e sfânt, doar îţi zic cum ar trebui să decurgă o relaţie, bun, continuaţi aşa? Ok, atunci nu-i mai zi iubire, că asta nu e iubire.

| anonim_4396 explică (pentru Alexuţ02):

Tu cu Plato sunteti o comedie, voi traiti cu ochii inchisi si nu vedeti de loc realitatea.

"Nu. Eu unul nu m-aş uita după alta când am ce trebuie lângă mine."
Poate ca tu, dar ea?
natura a facut Femeia incapabilã de o asemenea iubire.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, eu cu Plato suntem o comedie, o să-l iau ca pe un compliment, nu mă deranjează ce spune cineva pe o platformă online.

Cât despre ceea ce am zis, nu-mi retrag cuvintele, dacă n-ai înțeles unde am vrut să bat e strict problema ta.
Pot să stea împreună cât vor, dar să nu-i mai zică iubire. Iubire e când contează doar persoana lângă tine, nu se concepe să te uiți după altcineva, fie el Dorian Popa, fie el Zayn Malek, sau alți " frumoși ".
Ok? Poate ești lămurit acum. Uiți ceva, gusturile nu se discută, iar inima nu ține cont dacă ești frumos sau nu, când "iubești" o persoană ai ochi doar pentru ea.
Cât despre ce a zis despre filme porno, e foarte ok să se uite atâta timp cât nu salivează după ăia din video.

Mulțumit domnul comedie? thinking

| anonim_4396 explică (pentru Alexuţ02):

Iubirea diferita de fiecare in parte, deci nu o face gresita si pe a ta corectã.
In orice caz e rãu daca se transforma in control. Ce faci? Cauti istoricul prietenei sa nu aibe cumva poze cu Dorian Popa? Ii pui camera ascunsa/dai doua palme sa nu caste ochii la Filme porno?
Sau cum ai putea afla chestii din astea pur cretine.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde strict de fată, așa cum se găsesc băieți care să nu înșele / arunce capul după alta, așa sunt și fete, au ochi doar pentru băiatul respectiv. Nu am zis de control, nu e vorba de așa ceva, decât să controlezi o persoană mai bine te desparți de ea.
Și da, am zis mai sus că dacă se uită la filme porno nu e nici o problemă atâta timp cât o face doar de " poftă " și nu salivează după ăia de prin video.

Știi? Dacă iubita ta face anumite chestii și tu le accepți înseamnă că nu-ți pasă de treaba aia, altora în schimb le pasă.
Nu trebuie să fie controlată, trebuie să se simtă ea să nu facă anumite lucruri.
Cât despre ce ai înțeles din " romanele " pe care le-am scris mai sus nu știu ce să zic. Nu arunc cu pietre în fata care a pus întrebarea, încerc doar s-o ajut să înțeleagă, în felul ăsta iubitul ei ar fi fericit.
În plus dacă citești atent, din ce a zis reiese că înainte să se uite el după altele ea nu făcea chestia asta.

Te las să continui ce ai de zis.

| anonim_4396 explică (pentru Alexuţ02):

Ce a facut ea mi se pare un gest cât se poate de firesc si normal. Ãla sincer e un cocalar daca chiar facea cu ochii dupã altele cu ea de mânã. Si -a bãgat singur cu nasul in rahat.

Tu nu ai inteles ce a facut ea, ea I-a testat increderea in sine si rezistenta la om deoarece a zis un licru "as fi indiferent".

asa ca nu are de ce sa se simta pentru ce a facut, de fapt chiar ia Aratat iubirea ei prin chestiia asta, nu e ca si cum L-ar insela ce e cu totul alta poveste, doar ca el s-a ofensat din nimic pentru ca e un papã lapte.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciunul dintre ei nu are habar ce e iubirea sau relatia.

| Emma30555 a răspuns:

Ce e enervant este ca primul el a făcut toate aceste lucruri și i s au părut normale, apoi în cazul tău fix cu aceeași problema este intolerant deși tu ai fost toleranta. Eu asta nu înțeleg de ce considera bărbații ca ei au mai multe drepturi decât femeile? Asta sa îl întrebi și pe el. În alta ordine de idei ca soluție, poate ca totuși nu ar fi indicat ca voi sa va uitați după alții când sunteți de fata, adică ok suntem oameni și ne atrage frumosul dar trebuie sa fim mai subtili înțelegi? Cât despre filme porno dacă ție îți plac, este o prostie ca e gelos și pe asa ceva. Deja exagerează. E încuiat la faza asta. Gelozia e boala grea și e cam greu de luptat cu ea.

| WaterDrop a răspuns:

Concesii? Intreaba`l ce ar fi nevoie sa faci ca sa`i alungi temerile.Nu vad alta solutie, atata timp cat nu intra in discutie subiectul despartirii.Insa din moment ce a aparut aceasta retinere, in timp va duce la subrezirea relatiei. pentru ca fericirea nu poate fi singulara intr-un cuplu.Ideal insa, in cazul concesiei, ar fi sa nu cedezi daca nu este cazul, pentru ca atunci vorbim despre subminare, si nu vrei ca pe viitor sa faca din tine orice doreste el.

"Eu am inteles asta dar el de ce nu poate intelege?" Pentru ca sunteti diferiti si tocmai asta va tine impreuna? Incearca sa aduci cat mai des in discutiile voastre subiectul geloziei, pana la punctul in care, poti spera, ca va deveni confortabil cu asta si va intelege pe deplin sentimentele tale pentru el. Desi, ii iei tu apararea, insa el este si va ramane o persoana inferioara.

| Alexuţ02 a răspuns:

Să termini cu uitatul după alţii, nu ştiu ce înseamnă asta, să fii cu cineva şi să te atragă altă persoană, bun, te atrage, dar ţii pentru tine nu stai şi te uiţi ca şi cum te-ai uita prin binoclu la altul, totul are o limită, îi dau dreptate.

E ca şi cum îi spui că nu e destul de frumos pentru tine şi că l-ai schimba cu ăia la care te uiţi.

Încearcă să te abţii şi să scapi de "atracţia" asta, şi nu e adevărat că tuturor le place sexul opus, unele persoane sunt atrase doar de persoana de lângă ele.

Tu eşti de vină, schimbă-ţi comportamentul.

| SG1995 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Pe bune, dacă ai o relații nu te uiți la porno?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru SG1995):

Nu m-am referit la asta, e foarte normal să faci asta. dar ea a spus-o ca şi cum se uită că-i plac alţii. citeşte ce a zis Plato, mi-a furat vorbele efectiv, aia voiam să zic şi eu.

| Oxxxxyyymirooon a răspuns (pentru Alexuţ02):

Hai sa fim seriosi, si baietii din cand in cand se uita dupa alea bune, la fel ca si fetele, ce e rau in asta? E doar o privire nimic mai mult.

| SG1995 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Uite cum stă treaba bărbat sau femeie, e imposibil să nu te exciți dacă vezi unul/una bun/ă pe stradă, că ești singur s-au în relație, gelozia de genul tipului de mai sus pe patologică. Îți zic că oricât de cuplat ar fi un tip n-are cum să nu i-se ridice că vede tipă extrem de sexy, dar asta nu înseamnă că a înșelat, a dori nu e tot una cu a face.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru SG1995):

Nu înţelegi. Am spus că sunt total de acord, nu trebuie să fi pus în lanţuri într-o relaţie, doar să-ţi respecţi partenerul. Eu am înţeles altceva din ce a zis ea şi sunt în mare parte de acord cu Plato, fiindcă ei i s-a urcat la cap că el e indiferent dacă se uită ea sau salivează după alţii.

Părerea mea e la fel, să lase salivatul după alţii, nu zice nimeni să nu se uite, e normal să zică "e ok băiatu ăla de pe stradă", dar nu în felul în care a explicat ea.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Oxxxxyyymirooon):

Da, e o privire, nimic mai mult. Dar ea s-a exprimat ca şi cum întrece limita aia pe care el n-a depăşit-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Increderea aia e psihica nu fizica. Dacã ar fi avut puteai sa flirtezi de fata cu el si nu avea nici o treaba, Dar Se vede ca relatia voastra scârtâie.

| Subsemnatul123 a răspuns:

De ce nu-ti clatesti ochii la corpul lui daca e bine facut?

| SG1995 a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Boss tu la porno nu te uiți. Tăceți în p-l-m de ipocriți.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru SG1995):

Eu n-am prietena. Daca aveam prietena si locuiam cu ea poate nu ma mai uitam la porno.

| aveam14ani a răspuns:

Sa inteleg ca motivul geloziei lui e ca te uiti la porno?
are 12 ani? eu zic sa intrii in istoricul lui happy

de ce iti mai bati capul?

sunt socata de ce raspunsuri ai primit, n-am mai intrat pe TPU de 4 ani si se pare ca chiar s-au schimbat vremurile